Praha Jeruzalém

Netanjahu má rovněž 24. července vystoupit na společném zasedání Kongresu.

Autor: Pesach Benson, TPS, 23. června 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na nedělním týdenním zasedání vlády v Jeruzalémě zopakoval připomínky, že USA pozastavují dodávky zbraní.

Přibližně před čtyřmi měsíci „došlo k dramatickému poklesu munice dodávané do Izraele z USA,“ uvedl Netanjahu ve veřejném vystoupení na začátku zasedání.

„Dlouhé týdny jsme se obraceli na naše americké přátele a žádali o urychlení dodávek. Činili jsme tak opakovaně. Činili jsme tak na nejvyšší úrovni a na všech úrovních, a chci zdůraznit – činili jsme tak za zavřenými dveřmi. Dostávali jsme nejrůznější vysvětlení, ale jednoho jsme se nedočkali; základní situace se nezměnila. Určité položky dorazily sporadicky, ale munice ve velkém zůstala pozadu.“

Netanjahu neupřesnil, jaké zbraně USA zadržovaly.

V květnu Bidenova administrativa potvrdila zdržení zásilky 500 a 2 000 librových bomb v obavě, že budou použity v Rafáhu.

Washington tvrdí, že všechny ostatní zbraně jsou dodávány.

Komentáře přišly poté, co ministr obrany Yoav Gallant v sobotu večer odletěl do Washingtonu na jednání s vysokými americkými představiteli o situaci v Gaze a Libanonu a o íránských hrozbách.

Netanjahu má také 24. července vystoupit na společném zasedání Kongresu.

Na zasedání vlády Netanjahu rovněž oznámil jmenování generálmajora (rez.) Yiftaha Rona-Tala a viceadmirála (rez.) Eliezera Maroma, kteří budou koordinovat návrat evakuovaných civilistů do jejich komunit na jihu země a podél libanonské hranice.

Přibližně 60 000 Izraelců žijících v severních obcích bylo nuceno se evakuovat v říjnu, kdy teroristická organizace Hizballáh zahájila každodenní raketové a dronové útoky.

Vůdci teroristické skupiny podporované Íránem prohlásili, že budou v útocích pokračovat, aby zabránili Izraelcům v návratu do jejich domovů. Od 7. října bylo při útocích Hizballáhu zabito 10 civilistů a 14 vojáků.

Obyvatelé některých pohraničních oblastí Gazy se již začali vracet do svých domovů.

Při útocích Hamásu na izraelské obce u hranic s Gazou 7. října bylo zabito nejméně 1 200 lidí a 252 Izraelců a cizinců bylo vzato jako rukojmí. Ze 116 zbývajících rukojmích je více než 30 pravděpodobně mrtvých.

24.06.2024 04:37 Daniel Žingor88Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.