Praha Jeruzalém

Každá legitimní diskuse o tom, jak bude vypadat den poté v pásmu Gazy, se musí zabývat radikálními a islamistickými prvky v palestinské společnosti.

Autor: Bassam Tawil, Gatestone Institute, 23. června 2024.

Bidenova administrativa tvrdí, že brzy odhalí své plány ohledně budoucnosti Pásma Gazy po útoku Hamásu na Izrael 7. října 2023, při němž teroristická organizace zavraždila 1 200 Izraelců, další tisíce zranila a unesla více než 240 Izraelců, včetně dětí, žen a starých lidí.

Polovina izraelských rukojmích, z nichž může být naživu už jen 50, je stále držena v pásmu Gazy teroristy Hamásu a „obyčejnými“ Palestinci.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken to řekl 12. června:

„V příštích týdnech předložíme návrhy klíčových prvků ‚plánu na den poté‘, včetně konkrétních nápadů, jak zvládnout správu, bezpečnost a rekonstrukci.

Tento plán je klíčem k tomu, aby se příměří změnilo v trvalé ukončení konfliktu, ale také aby se konec války změnil ve spravedlivý a trvalý mír a aby se tento mír využil jako základ pro budování integrovanějšího, stabilnějšího a prosperujícího regionu.“

Palestinci mezitím mají zřejmě vlastní představy o tom, co by se mělo stát den po válce v Gaze: chtějí vyvraždit ještě více Židů a pokračovat v džihádu (svaté válce) s cílem zničit Izrael.

Obnova pásma Gazy není pro mnoho Palestinců hlavní prioritou.

Jejich hlavní zájem spočívá v poskytování podpory Hamásu a dalším palestinským teroristickým organizacím, jejichž cílem je zničit jedinou vlast židovského národa.

Hamás, povzbuzený svou popularitou mezi Palestinci, si je zřejmě jistý, že po válce bude v pásmu Gazy nadále vládnout.

Kromě zachování své vlády nad pásmem Gazy Hamás tvrdí, že jeho plánem je „udržovat plamen odporu tváří v tvář Izraeli, jeho fašistické vládě a stádům osadníků ve všech částech vlasti, protože (odpor) neskončí a neuhasne, dokud nedojde k úplnému osvobození a vzniku plně suverénního palestinského státu s Jeruzalémem jako jeho hlavním městem“.

Hamás označuje různé teroristické akce za „odpor“. Patří mezi ně sebevražedné atentáty, bodné útoky, útoky auty, střelba, odpalování raket, hromadná znásilnění a stínání hlav.

To je jediná forma „odporu“, kterou Hamás zná a praktikuje od svého založení před 36 lety.

Pokud jde o Hamás, není rozdíl mezi Židem žijícím v osadě na Západním břehu Jordánu nebo v Tel Avivu. Všichni Židé jsou „osadníci“, které je třeba zabít nebo vyhnat z jejich státu.

Když Hamás mluví o „úplném osvobození“, myslí tím likvidaci Izraele od řeky Jordán až po Středozemní moře. Jak Hamás otevřeně uvádí ve své chartě:

„Izrael bude existovat a bude existovat tak dlouho, dokud ho islám nevyhladí, stejně jako vyhladil ostatní před ním“. (Úvod)

„Hamás věří, že palestinská země je islámský Waqf zasvěcený budoucím muslimským generacím až do soudného dne. Neměla by být promrhána, ani žádná její část. Neměla by se jí, ani žádné její části, vzdát.

Ani jedna arabská země, ani všechny arabské země, ani žádný král nebo prezident, ani všichni králové a prezidenti, ani žádná organizace, ani všechny, ať už palestinské nebo arabské, na to nemají právo.“ (článek 11)

„Palestinská otázka nemá jiné řešení než džihád. Iniciativy, návrhy a mezinárodní konference jsou jen ztrátou času a marným úsilím.“ (článek 13)

Hamás nadále odmítá jakékoli mírové plány nebo návrhy na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Není překvapením, že se tato teroristická skupina staví také proti jakémukoli plánu, který by ji chtěl zbavit moci v pásmu Gazy.

Dokud nebudou vojenské schopnosti Hamásu zcela eliminovány, Palestinská samospráva ani arabské země správu pásma Gazy nepřevezmou.

Jediný plán, kterému Hamás (a mnoho Palestinců) věří, je plán, který vyzývá všechny muslimy, aby podnikli džihád proti Izraeli.

Z tohoto důvodu se Bidenova administrativa mýlí, když se domnívá, že Hamás, který se těší široké podpoře Palestinců, by schválil jakýkoli plán pro „den poté“ v pásmu Gazy, který nepovažuje terorismus za jediný prostředek k vyhlazení Izraele a etnickému očištění židovského národa.

Nedávný průzkum veřejného mínění, který provedlo Palestinské centrum pro výzkum politiky a průzkum veřejného mínění (PSR), ukázal, že 56 % Palestinců je přesvědčeno, že Hamás bude v pásmu Gazy vládnout i po válce.

Pouze 11 % respondentů věří, že vládu převezme nová Palestinská samospráva se zvoleným prezidentem, parlamentem a vládou.

Na otázku, komu by veřejnost dala přednost, aby po válce ovládal pásmo Gazy, odpovědělo 61 %, že je to Hamás, 16 % zvolilo novou Palestinskou samosprávu s voleným prezidentem, parlamentem a vládou, 6 % zvolilo současnou Palestinskou samosprávu bez jejího současného vůdce Mahmúda Abbáse, který je nyní v 19. roce svého čtyřletého funkčního období.

Již potřetí od zvěrstev spáchaných 7. října Hamásem a tisíci „obyčejnými“ Palestinci se průzkum PSR 8Palestinců ptal, co si myslí o rozhodnutí Hamásu zaútočit na Izrael.

Dvě třetiny z nich, oproti 71 % v březnu 2024 a 72 % v prosinci 2023, tvrdí, že bylo „správné“.

Průzkum také zjistil, že spokojenost s činností Hamásu vzrostla na 75 %.

Jakákoli strategie, kterou Bidenova administrativa navrhne den po válce v pásmu Gazy, je odsouzena k neúspěchu, o čemž svědčí obrovská podpora Hamásu a zločinů, kterých se 7. října dopustil vůči Izraelcům.

Jakákoli legitimní diskuse o tom, jak bude vypadat den poté v pásmu Gazy, se musí zabývat radikálními a islamistickými prvky v palestinské společnosti.

Povzbuzeni rostoucím tlakem Bidenovy administrativy na Izrael, aby ukončil válku, jsou vůdci Hamásu přesvědčeni, že jsou na cestě k dosažení vítězství.

„Možnost porazit Izrael je velmi reálná, možná a dostupná a možnost osvobodit Palestinu je velmi velká,“ řekl vysoký představitel Hamásu Bassam Naim katarské televizní stanici Al-Džazíra, když byl dotázán na den po válce v pásmu Gazy.

„Může to mít své náklady, ale taková je povaha věcí. Jakákoli jiná možnost bude jistě odmítnuta, zejména pokud ji bude doprovázet jakákoli nepalestinská bezpečnostní přítomnost. Palestinci to budou považovat za novou formu okupace bez ohledu na identitu těchto sil.“

Na otázku, zda bude Palestinské samosprávě umožněn návrat do pásma Gazy, představitel Hamásu odpověděl:

„Palestinská samospráva za současných okolností není schopna řídit palestinský lid na Západním břehu Jordánu, a proto je příliš slabá na to, aby tuto roli plnila v pásmu Gazy.“

Mohammed al-Hindi, vysoký představitel Palestinského islámského džihádu (PIJ), byl rovněž dotázán na vizi své organizace ohledně budoucnosti pásma Gazy. Řekl, že PIJ se nevzdá ozbrojeného boje proti Izraeli a nikdy nepřijme plán Bidenovy administrativy na vytvoření palestinského státu vedle Izraele.

„Výsledek tohoto konfliktu rozhodne o osudu celého regionu včetně Palestiny a Izraele,“ tvrdil al-Hindí.

„Nikdo by neměl podlehnout pokušení podlehnout klamu řešení jednoho nebo dvou států. Po strategické porážce nepřítele se opět hovoří o dvoustátním řešení.

Americká administrativa při každé příležitosti potvrzuje, že palestinský stát nemůže vzniknout jinak než přímým jednáním mezi Palestinci a Izraelem.

Někteří Palestinci a Arabové jsou připraveni zapojit se do kontextu tohoto podvodu, aby obešli důsledky záplavy Al-Aksá (název, který Hamás používá pro označení svých zvěrstev ze 7. října).“

A konečně, pokud chceme znát důkaz toho, jak bude vypadat den po válce, stačí si poslechnout, co krátce po 7. říjnu řekl Ghází Hamad, další významný představitel Hamásu.

Při oslavě vraždění Izraelců Hamad přísahal, že pokud bude mít Hamás možnost, bude podobné zločiny provádět opakovaně, dokud nebude Izrael vyhlazen.

„Izrael je země, která nemá na naší půdě místo,“ řekl Hamad v rozhovoru pro libanonskou televizi LBC, který přeložil a zveřejnil Institut pro výzkum blízkovýchodních médií (MEMRI).

„Musíme tuto zemi odstranit, protože představuje bezpečnostní, vojenskou a politickou katastrofu pro arabský a islámský národ a musí s ní být skoncováno. Nestydíme se to říci, a to s plnou silou.

Musíme dát Izraeli lekci a budeme to dělat znovu a znovu. Potopa v Al-Aksá je jen první a bude druhá, třetí, čtvrtá, protože máme odhodlání, rozhodnost a schopnosti bojovat.

Budeme muset zaplatit nějakou cenu? Ano, a jsme připraveni ji zaplatit. Jsme nazýváni národem mučedníků a jsme hrdí na to, že můžeme obětovat mučedníky.“

24.06.2024 04:59 Daniel Žingor328Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

2 komentáře

 1. Karel Pittner

  24. 6. 2024

  Odpovědět

  No, tak jste si to pěkně vyříkali a teď hurá do toho zabíjení.... vyhraje ten kdo bude lepe vyzbrojen a lepe připraven. Může se někdo divit , že Izrael koná jak koná?

 2. Jaromír Vykoukal

  24. 6. 2024

  Odpovědět

  No tak to je super.. mělo by se to co nejvíce šířit.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.