Praha Jeruzalém

60 000 Izraelců je stále vysídleno ze svých domovů, 25 jich bylo doposud zabito.

Od: All Israel News 22. června 2024

V posledních několika týdnech se doutnající napětí mezi libanonskou teroristickou organizací Hizballáh a Izraelem vystupňovalo do té míry, že dnes Izrael otevřeně připravuje své jednotky na vypuknutí plnohodnotné války, o níž média a odborníci spekulují, že může být vzdálena jen několik týdnů.

Představitelé Bidenovy administrativy v poslední době téměř denně varují izraelské představitele před eskalací konfliktu v obavě, že se stává nevyhnutelnou širší regionální válka, do níž by mohl být vtažen Írán a jeho zmocněnci.

Hizballáh začal útočit na Izrael 8. října loňského roku poté, co vyhlásil podporu teroristům z Hamásu v Gaze. Od toho dne libanonští teroristé ostřelují izraelské cíle téměř denně, na delší dobu se zastavili pouze během listopadového příměří v rámci dohody o rukojmích.

Izrael v reakci na to přesunul velké množství vojáků IDF k severní hranici v obavě z rozsáhlého útoku podobného tomu, který Hamás provedl 7. října.

První dny bojů však ukázaly, že Hizballáh se snažil podniknout pouze tolik útoků, aby byl považován za podporu Hamásu, aniž by vyprovokoval totální válku s Izraelem.

V posledních měsících skupina vystupňovala své útoky do té míry, že mnozí v Izraeli považují válku s cílem zatlačit Hizballáh zpět od hranic za nevyhnutelnou.

Za více než osm měsíců Hizballáh dosud vypálil na Izrael přes 5 000 raket, bezpilotních letounů, protitankových střel a minometných granátů, což představuje přibližně 10 útoků denně.

Přibližně 80 000 obyvatel ze severního Izraele bylo nuceno evakuovat své domovy, přičemž přibližně 60 000 obyvatel je stále vysídleno ve své zemi.

Obce vzdálené až několik kilometrů od hranic byly evakuovány, přičemž obyvatelé buď dostávají malý příspěvek na živobytí, nebo je vláda ubytovává v hotelech po celé zemi.

Již téměř devět měsíců přihlížejí, jak teroristé z Hizballáhu ničí jejich domovy. V některých obcích v blízkosti hranic teroristé vybírají domy na jedné ulici za druhou a ničí tak velké části měst.

Bezpilotní letouny, rakety a střely Hizballáhu dosud výrazně poškodily nejméně 947 budov.

S rostoucími teplotami v posledních měsících střely Hizballáhu dopadající na otevřená prostranství stále častěji vyvolávají požáry. Tyto požáry ohrožovaly domy, ničily pole a přírodní parky a spálily přibližně 20 000 akrů.

Při přestřelkách Hizballáh zabil 10 izraelských civilistů a 15 vojáků a záložníků IDF.

IDF odpověděla dělostřeleckým a tankovým ostřelováním a vlnami leteckých úderů, a to i v oblastech hluboko uvnitř libanonského území, daleko od izraelských hranic.

Hizballáh potvrdil, že při izraelských úderech zahynulo 349 jeho členů, přičemž většina z nich byla zabita v Libanonu, ale někteří zemřeli v Sýrii. Izrael odhaduje, že skutečný počet zabitých teroristů je ještě vyšší. Kromě toho izraelské údery v Libanonu zabily 63 teroristů z jiných skupin spřízněných s Hizballáhem, včetně místní pobočky Hamásu, a také jednoho vojáka libanonské armády a desítky libanonských civilistů, z nichž někteří byli napojeni na organizace spřízněné s Hizballáhem.

23.06.2024 05:03 Daniel Žingor186Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.