Praha Jeruzalém

Bidenova administrativa údajně pozastavila potenciální jednání o dohodě o rukojmích, dokud Izrael nedokončí probíhající vojenskou operaci v jižním městě Rafáh, tvrdil v sobotu zpravodajský server Al-Akhbar napojený na Hizballáh.

Od: All Israel News 15. června 2024

„Američané čekají, až Izrael oznámí ukončení své vojenské operace v Rafáhu, aby mohli obnovit v současnosti zastavenou komunikaci týkající se jednání,“ uvedly katarské a egyptské zdroje.

Hamás a další teroristické organizace v Gaze po osmi měsících války stále drží 120 izraelských rukojmích. Hamás dosud odmítal veškeré izraelské a mezinárodní snahy o propuštění rukojmích výměnou za příměří a větší humanitární pomoc.

Hamás údajně touží přežít a nerealisticky požaduje trvalé příměří, zatímco Izrael se zaváže pouze k omezenému příměří, aby usnadnil záchranu rukojmích.

Nejvyšší izraelští představitelé, včetně premiéra Benjamina Netanjahua, slíbili, že Hamás jako vojenskou a politickou sílu v pásmu Gazy zlikvidují. Americký prezident Joe Biden stále častěji obviňuje Hamás z podkopávání realizace dohody o příměří s rukojmími.

„Největší překážkou je zatím to, že Hamás odmítá dohodu podepsat, přestože něco podobného předložil,“ prohlásil Biden.

Izraelští představitelé nedávno tvrdili, že Hamás nejnovější návrh fakticky odmítl, přičemž americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že některé z posledních požadavků Hamásu „jsou proveditelné a některé ne“.

Hamás údajně požaduje stažení izraelské armády z Filadelfského koridoru, strategicky důležitého pásu území na hranici mezi Gazou a egyptským Sinajským poloostrovem. Koridor a nedaleké město Rafáh na jihu Gazy mají zásadní význam, protože představují hlavní bránu Hamásu do okolního světa.

Hamás údajně trvá na ochraně této důležité hraniční oblasti s Egyptem, aby mohl pokračovat v pašování zbraní a dalšího zboží do pásma Gazy. Izrael je zase stejně neústupný, pokud jde o ukončení možnosti Hamásu doplňovat své vojenské zdroje přes hranice.

Izrael tvrdí, že získání vojenské kontroly nad Rafáhem je důležitým válečným cílem, neboť se předpokládá, že mnoho zbývajících sil Hamásu se skrývá v tunelech pod ním. Izraelské vojenské zdroje údajně v pátek informovaly izraelskou státní televizní stanici KAN News, že IDF bude pravděpodobně potřebovat další dva týdny na dokončení probíhající operace proti silám Hamásu v Rafáhu.

Bidenova administrativa byla původně proti izraelské vojenské operaci v Rafáhu kvůli velkému počtu gazanských civilistů v oblasti. IDF se však podařilo před vpádem evakuovat téměř milion civilistů.

Na základě opakovaných obav Bidenovy administrativy se Izrael rozhodl přejít od rozsáhlých vojenských operací v oblasti Rafáhu k menším, přesněji zaměřeným.

16.06.2024 05:38 Daniel Žingor115Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.