Praha Jeruzalém

‚Kdyby systém v těchto hodinách fungoval, bylo by velmi pravděpodobné, že by přišly dramatické informace, které by změnily zpravodajský obraz,‘ řekl bývalý vysoce postavený zdroj z armádní rozvědky.

Autor: Batya Jerenberg, 16. června 2024

V noci před útokem Hamásu 7. října došlo k výpadku klíčového zpravodajského systému, který mohl dát IDF čas na to, aby mu zabránila, kdyby fungoval, uvedly v sobotu Channel 12.

V systému, jehož podrobnosti jsou přísně tajné, došlo 6. října ve 23:00 k vážné poruše, která si vyžádala jeho vypnutí operátory jednotky 8200.

Byl to kritický okamžik, protože několik varovných signálů, jako například současné zapnutí stovek izraelských SIM karet v mobilních telefonech patřících bojovníkům Hamásu, vedlo tu noc k diskusím mezi nejvyššími představiteli IDF, přičemž šéf Šabaku Ronen Bar vyslal na hranice s Gazou velmi omezené, ale elitní jednotky.

Ve zprávě byly uvedeny protichůdné názory na to, kdy byla opravářská skupina povolána. Jeden z vysokých představitelů vojenské rozvědky uvedl, že byli vysláni okamžitě, zatímco jiný zpravodajský zdroj sdělil médiím, že odborníci dorazili až po třetí hodině ranní.

V každém případě byl systém zprovozněn v 5 hodin ráno, tedy hodinu a půl předtím, než teroristé na téměř 30 místech prorazili plot na hranici s Gazou, přeletěli jej na paraglidech a přes moře pronikli do Izraele, kde na své cestě zmasakrovali 1 200 lidí, tisíce zranili a 252 lidí vzali jako rukojmí.

To však nestačilo k tomu, aby systém rekonstruoval data z hodin, kdy byl mimo provoz, a získal důležité informace v reálném čase před zahájením útoku.

Podle Channel 12 při interním vyšetřování překvapivého útoku velitel jednotky 8200 uvedl, že zpráva o vážném problému systému byla zaslána šéfovi zpravodajské služby IDF Aharonu Halivovi, náčelníkovi generálního štábu Herzi Halevimu a šéfovi Šabaku Ronenu Barovi.

Vysoký představitel rozvědky kontroval, že žádnou zprávu o vypnutí systému neobdržel.

„Kdyby systém v těchto hodinách fungoval, bylo by velmi pravděpodobné, že by přišly dramatické informace, které by změnily zpravodajský obraz,“ řekl bývalý vysoce postavený zdroj z armádní rozvědky.

„V Gaze byly zapnuté izraelské SIM karty, což jsou výmluvné známky, ale žádné podpůrné zpravodajské informace nebyly. Pokud systém funguje a nic z něj nepřichází, oslabuje to podezření z plánu invaze. Ale systém nefungoval, takže zpravodajské předpoklady se měly přiklonit k vážnějšímu hodnocení (situace),“ obvinil zdroj.

Zpráva uvedla, že tato protichůdná tvrzení vedou k takovým otázkám, jako zda šéfové armády a rozvědky věděli, nebo nevěděli, že tak důležitý systém v oněch kritických hodinách nefungoval, a zda to zohlednili při svých rozhodnutích.

V reakci na zprávu, která, jak upozornil Channel 12, prošla kontrolou armádního cenzora, vydal mluvčí IDF prohlášení, v němž se uvádí: „IDF je uprostřed procesu vyšetřování událostí ze 7. října a předchozích okolností.“

„Tvrzení uvedená ve zprávě jsou v rámci vyšetřování prověřována. Po dokončení budou závěry transparentně prezentovány veřejnosti.“

17.06.2024 05:23 Daniel Žingor290Zdroj: United with Israel

Klíčová slova

1 komentář

  1. Petr Moravec

    17. 6. 2024

    Odpovědět

    To nevypadá na náhodu, ale na promyšlené vypnutí. Buď na dálku nebo zevnitř. Jak a kým se snad dozvíme.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.