Praha Jeruzalém

Operace v Šedžaji může trvat několik týdnů, protože IDF se snaží zvrátit tamní nárůst počtu členů Hamásu.

Od: All Israel News 30. června 2024

Izraelské obranné síly pokračují v operacích ve čtvrti Shejaiya ve městě Gaza.

Bojový tým 7. brigády, zahrnující vojáky 7. brigády, brigády Givati a výsadkové brigády, vede v posledních dnech operaci 98. divize v oblasti Šedžajja poté, co se jednotky IDF ve čtvrtek nečekaně vrátily do Šedžajji.

Během víkendu vojáci IDF zlikvidovali desítky teroristů v boji zblízka a za palebné podpory ze vzduchu, oznámil v neděli mluvčí IDF a uvedl, že při cíleném náletu na předměstí města Gazy bylo zabito více než 40 teroristů.

Při prohledávání civilních objektů podezřelých z přeměny na teroristickou infrastrukturu vojáci zaútočili na školu OSN, kterou teroristé z praporu Shejaiya využívali jako úkryt, a na skladiště. Vojáci objevili desítky zbraní, granátů a také cenné zpravodajské dokumenty.

Kromě toho vojáci odhalili válečnou místnost teroristů uvnitř lékařské kliniky, která obsahovala komunikační zařízení, nepřátelské dokumenty a pozorovací zařízení.

IDF uvedla: „Jedná se o další důkaz toho, že se Hamás za účelem teroru usídlil v civilních objektech.“

Izraelská armáda sice oznámila, že během bojů v Šedžaji koncem minulého týdne zabila desítky teroristů, ale zároveň uvedla, že se tamní operace zaměřila na likvidaci teroristické infrastruktury, kterou nedokončila při předchozích tamních manévrech.

Vojáci operující v Šedžaji objevili v blízkosti škol pozorovací stanoviště, zbraně, nepřátelské drony a raketomet dlouhého doletu. V areálu školy, kde se nacházel také sklad zbraní, bylo zabito „velké množství teroristů“, oznámila v sobotu IDF.

IDF údajně zničila v okolí několik tunelů a tunelových šachet, z nichž některé byly „nastražené“. Některé z tunelů byly objeveny díky zpravodajským informacím získaným při nedávných operacích v Gaze a při předchozích operacích ve čtvrti nebyly známy.

Armáda předložila důkazy, že Hamás začal po návratu do čtvrti verbovat nové členy a pokouší se zde znovu usadit. IDF odhaduje, že operace v Šedžaji by mohla trvat „týdny“, protože jejím cílem je zničit zbývající síly a infrastrukturu Hamásu.

V neděli ráno IDF oznámila smrt dvou vojáků, kteří v posledních dnech zahynuli v bojích v Šedžaji, rotného Yaira Avitana a seržanta první třídy Yakira Shmuela Tatelbauma, čímž se počet obětí pozemní operace v Gaze zvýšil na 313.

IDF pokračuje v operacích v jižním městě Rafáh, jejichž cílem je likvidace infrastruktury Hamásu. Izraelská armáda zveřejnila snímky tunelové šachty se vstupem, která se údajně nachází v areálu školy UNRWA v Rafáhu.

Tunel a šachtu zničily jednotky bojového ženijního sboru Yahalom. Podle IDF byl tunel a jeho odbočky dlouhé přibližně 500 metrů (přes čtvrt míle).

Jednotky IDF budou pokračovat v průzkumu rozsahu tunelů zasahujících do Egypta, což podle armády může trvat měsíce. Vojáci také lokalizovali a zničili nejméně devět raketometů v jižním Rafáhu.

IDF potvrdila smrt více než 1 000 teroristů během bojů v Rafáhu od zahájení operací, což naznačuje, že zná jména zlikvidovaných. Podle izraelské armády by mohlo dojít k dalším nepotvrzeným zabitím.

01.07.2024 05:15 Daniel Žingor166Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

1 komentář

  1. Karel Křivan, Ing.

    1. 7. 2024

    Odpovědět

    "IDF potvrdila smrt více než 1 000 teroristů" Co k tomu dodat ? Snad jen: " Jen houšť a větší kapky ! " Bůh ochraňuj Israel a jeho vojáky ! Smrt všem palestinským teroristům a jejich sympatizantům !

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.