Praha Jeruzalém

Financial Times: Cílem izraelského pilotního projektu „den poté“ je vytvořit v Gaze „bubliny“ bez Hamásu.

Od: All Israel News 1. července 2024

„Postupujeme ke konci fáze eliminace teroristické armády Hamásu, ale bude se pokračovat v zasahování jejích zbytků,“ řekl v pondělí večer podle izraelských médií premiér Benjamin Netanjahu.

„Včera jsem se vrátil z cesty po divizi v Gaze, kde jsem viděl velmi velké úspěchy bojů, které se vedou v Rafáhu,“ řekl a dodal, že na něj také „velmi zapůsobily úspěchy nad zemí, v podzemí a bojový duch velitelů“.

V neděli se Netanjahu zúčastnil hodnocení týkajícího se celkové situace na jižní hranici, a to na pozadí místních zpráv, že Izrael brzy prohlásí intenzivní fázi války v Gaze za ukončenou.

Setkání se zúčastnila většina vysokých izraelských bezpečnostních představitelů, včetně ministra obrany Yoava Gallanta, náčelníka generálního štábu IDF genpor. Herzi Haleviho, poradce pro národní bezpečnost Tzachi Hanegbiho, šéfa zpravodajské služby IDF genmjr. Aharon Haliva a několik velitelů divizí IDF.

Úřad předsedy vlády uvedl, že představitelé jednali o „vývoji bojů v pásmu Gazy s důrazem na boje v Rafáhu“.

Podle Channel 13 news se diskuse týkala blížícího se konce operace v Rafáhu a začátku „třetí fáze“ bojů, která se bude soustředit na lokální nálety a letecké údery.

Podle informovaného zdroje citovaného zpravodajským serverem Ynet News však bylo ještě „příliš brzy hovořit“ o konci intenzivní fáze, neboť k likvidaci teroristických hnízd Hamásu v Rafáhu zbývá ještě mnoho práce.

V pondělí Izraelské obranné síly vyzvaly obyvatele východního Chán Júnisu k evakuaci poté, co bylo z této oblasti na Izrael vypáleno 20 raket. To by údajně mohlo být prvním krokem k obnovení operace ve městě.

Diskuse kolem ukončení intenzivní fáze bojů na jihu Gazy je všeobecně považována za významný krok k přípravě IDF na možnou eskalaci na severu, protože by do této lokality muselo být z jižního divadla přesunuto velké množství vojáků.

Kromě toho tento vývoj vedl k obnovení diskusí kolem otázky, kdo bude vládnout v Gaze „den po“ skončení války.

Britský list Financial Times v pondělí informoval, že Izrael plánuje zahájit další pilotní testování plánu pro „den poté“ na severu Gazy. Tento plán počítá s vytvořením „humanitárních enkláv“ neboli bublin na několika místech v severní Gaze v oblastech prohlášených za prosté přítomnosti Hamásu, kde bude obyvatelům distribuována pomoc.

Podle zprávy by se humanitární pomoc převážela z přechodu Erez přímo Palestincům, kteří by byli pověřeni její distribucí. V počáteční fázi by distribuci zajišťovaly jednotky IDF.

Ve druhé fázi by se bubliny rozšířily do dalších oblastí, dokud neskončí vliv Hamásu nad pásmem Gazy.

Podobné pilotní projekty v minulosti však nebyly úspěšné.

„Vyzkoušeli jsme to již ve třech různých centrech na severu a ve středu pásma Gazy, a to i vůči místním klanům,“ uvedl izraelský představitel. „Hamás všechny zabil nebo na ně tvrdě zaútočil a zastavil je.“

02.07.2024 05:01 Daniel Žingor124Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.