Praha Jeruzalém

„Kdokoli pochybuje o našich cílech – vítězství nemá alternativu“ – Netanjahu slibuje pokračovat ve válce v Gaze, dokud nebude teroristická organizace Hamás „zlikvidována“.

Autor: David Rosenberg, World Israel News, 30. června 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se v neděli ohradil proti výzvám, aby plánoval ukončení současné války v Gaze bez zničení organizace Hamás.

V projevu na začátku týdenního nedělního zasedání vlády Netanjahu citoval probíhající protiteroristické operace proti Hamásu a dalším palestinským teroristickým skupinám v Judeji a Samaří a v pásmu Gazy.

„Posílám soustrast drahým rodinám našich hrdinných bojovníků, kteří v uplynulém týdnu padli v bojích v pásmu Gazy a v Judeji a Samaří. Objímáme pozůstalé rodiny v jejich nejtěžší hodině. Jsme odhodláni plnit svědectví padlých – pokračovat v absolutním vítězství nad Hamásem,“ řekl Netanjahu s odkazem na nedávné boje ve městě Tulkarem v Samaří, v Rafáhu a ve městě Gaza.

IDF zlikvidovala zhruba 40 teroristů při své operaci ve čtvrti Shejaiya ve městě Gaza, uvedla v neděli armáda, zatímco bitva o Rafah pokračuje.

„Naše síly operují v Rafáhu, Šedžaji, všude v pásmu Gazy,“ pokračoval Netanjahu. „Každý den jsou likvidovány desítky teroristů. Je to obtížný boj, který se vede jak nad zemí, někdy v boji zblízka, tak i pod zemí.“

Premiér potvrdil svůj slib pokračovat ve válce v pásmu Gazy, dokud nebude Hamás zcela zničen.

„Jsme odhodláni bojovat, dokud nedosáhneme všech našich cílů: Zlikvidovat Hamás, vrátit všechna naše rukojmí, zajistit, aby Gaza již nikdy nepředstavovala hrozbu pro Izrael, a bezpečně vrátit naše obyvatele do jejich domovů na jihu a severu.“

„Každému, kdo pochybuje o dosažení těchto cílů, znovu opakuji: Vítězství nemá alternativu. Válku neukončíme, dokud všech těchto cílů nedosáhneme.“

„Co se týče posvátného úkolu osvobodit naše rukojmí: V postoji Izraele k nástinu propuštění, který prezident Biden uvítal, nedošlo k žádné změně. Dnes všichni znají jednoduchou pravdu: Hamás je jedinou překážkou propuštění našich rukojmích. Kombinací diplomatického a vojenského tlaku, především toho druhého, je všechny vrátíme – všech 120 rukojmích, živých i mrtvých.“

Minulý týden se zdálo, že poradce pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi (Likud), jeden z Netanjahuových dlouholetých důvěrníků, přímo zpochybnil premiérův cíl zničit organizaci Hamás.

Během úterního vystoupení na konferenci Reichmanovy univerzity v Herzliji Hanegbi tvrdil, že organizaci sídlící v Gaze „nelze zcela zlikvidovat, protože je to idea“.

„Nemůžeme se zbavit Hamásu jako myšlenky, tam potřebujeme alternativní myšlenku.“

Hanegbi zopakoval komentář vrchního mluvčího izraelské armády, kontraadmirála Daniela Hagariho, který minulý týden řekl, že vláda musí „najít alternativu“ k Hamásu, protože teroristickou skupinu nelze zničit.

„Hamás je idea, Hamás je strana. Je zakořeněn v srdcích lidí – každý, kdo si myslí, že můžeme Hamás zlikvidovat, se mýlí,“ řekl Hagari na začátku tohoto měsíce.

01.07.2024 05:41 Daniel Žingor123Zdroj: World Israel News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.