Politico: Američtí představitelé nevidí žádnou alternativu k současné dohodě, kterou Hamás nadále odmítá.
Od: All Israel News 21. srpna 2024
Poté, co Spojené státy několik týdnů vyjadřovaly velký optimismus ohledně vyhlídek současného kola jednání o dohodě o rukojmích, opustil v úterý americký ministr zahraničí Antony Blinken Blízký východ bez hmatatelných výsledků.
Američtí představitelé sdělili serveru Politico, že se domnívají, že dohoda je nyní na pokraji krachu.
V posledních měsících američtí představitelé podávali nebývale optimistická hodnocení poté, co se jednání o propuštění rukojmích zdála po většinu doby trvání války beznadějná.
Teprve před pěti dny americký prezident Joe Biden prohlásil: „Jsme blíže než kdykoli předtím.“
Teroristická skupina Hamás však oficiálně odmítla „překlenovací návrh“, na kterém se dohodly zprostředkující země a Izrael. Jeruzalém se k optimismu nikdy nepřipojil.
Poté, co Blinken zpočátku odmítal otevřeně deklarované záměry Hamásu se slovy: „Už dříve jsme byli svědky veřejných prohlášení, která plně neodrážejí to, jak na tom Hamás je,“ byl nucen ukončit návštěvy Izraele, Egypta a Kataru bez jakéhokoli hmatatelného pokroku.
Během tiskového brífinku v Kataru před svým návratem domů Blinken zopakoval, že existuje „zuřivá naléhavost“ dosáhnout dohody „v nadcházejících dnech a my uděláme vše, co je v našich silách, abychom ji dostali přes cílovou čáru“.
K dosažení dohody musí Izrael i Hamás „udělat vše, co je nezbytné, aby přinesly flexibilitu,“ zdůraznil.
„V nadcházejících dnech uděláme vše pro to, abychom Hamás přiměli k dohodě,“ řekl Blinken.
„Čas je klíčový, protože s každým dalším dnem jsou blaho a životy rukojmích v ohrožení,“ dodal.
Zopakoval také, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu s návrhem souhlasil, včetně stažení vojsk IDF z pásma Gazy.
Bližší podrobnosti o tom, co by to znamenalo pro přítomnost Izraele ve Filadelfském a Netzarimském koridoru, což je podmínka, na které Netanjahu nadále trvá, Blinken neuvedl.
„Dohoda je velmi jasná, pokud jde o harmonogram a místa stahování IDF z Gazy, a Izrael s tím souhlasil,“ řekl Blinken.
Pokud současný návrh selže, neexistuje žádná okamžitá alternativa, uvedli dva američtí a dva izraelští představitelé v rozhovoru pro Politico a vyjádřili obavy, že jednání jsou blízko krachu.
Washington je obzvláště frustrován tím, že Hamás návrh veřejně odmítl, neboť údajně před zahájením summitu v Dauhá signalizoval, že by byl dohodě otevřen, napsal Politico.
Přesto se někteří představitelé podle zprávy nadále domnívají, že prohlášení Hamásu může být „pouhým blufováním, vyjednávací taktikou“.
„Nevíme, jestli Sinvar o tuto dohodu stojí,“ uvedl jeden z úředníků. „Ale pokud dohodu nezískáme, existuje možnost, že Írán zaútočí a přeroste to v plnohodnotnou konfrontaci.“
To poukazuje na hlavní obavy Bidenovy administrativy v souvislosti s jednáním, neboť se zdá, že k výsledku dohody upíná veškeré naděje na vyřešení různých regionálních problémů.
„Různými způsoby se snažíme zajistit, aby nedošlo k eskalaci, a vysíláme potřebné signály všem potenciálním aktérům, včetně Íránu a Hizballáhu, aby se vyhnuli jakýmkoli krokům, které by mohly konflikt eskalovat nebo rozšířit,“ řekl v úterý Blinken.
Egyptský prezident Abdel Fattah el-Sisi souhlasil s Blinkenovým hodnocením a na seznam žádoucích výsledků dohody o rukojmích přidal dlouhodobé řešení izraelsko-palestinského konfliktu.
„Příměří v Gaze musí být počátkem širšího mezinárodního uznání palestinského státu a realizace dvoustátního řešení, neboť to je základní zárukou stability v regionu,“ prohlásil el-Sisi.
Blinken dále uvedl, že dohoda ukončí útoky jemenských povstalců Hútíů na mezinárodní námořní cesty v Rudém moři. Podle něj je dohoda také „klíčem k tomu, abychom zjistili, zda můžeme pokračovat v normalizační dohodě mezi Izraelem a Saúdskou Arábií, o kterou mají obě země i nadále velký zájem“.
„Je to klíč k tomu, aby se všichni, počínaje Izraelem, skutečně dostali na cestu k většímu míru a bezpečnosti,“ shrnul Blinken.
Petr Moravec
22. 8. 2024
Z blábolů Blinkena se člověku zvedá žaludek - "uděláme vše, co je v našich silách", "cílová čára“, "flexibilita jednání“," blaho rukojmích", to jsou žvásty přímo vystřižené z učebnice politického žvanění a lhaní. V jednom však článek poskytuje důležitý vhled do reality - a tím je zjevné poskakování Egypta podle pískání USA, což souvisí nejen s desítkami tunelů ve Filad. koridoru, ale také s největší pravděpodobností i současnou nemožností nalézt rukojmí v tunelech Gazy...
Daniel Žingor
23. 8. 2024
Ano je to tak - Biden právě v tento okamžik brutálně tlačí na Netanjahua, aby "slevil ze svých požadavků" a podřídil se diktátu Hamásu - jestli tomu rozumím správně (což tak být nemusí) tak jakýkoli jiný vůdce mimo Bibiho, by se podřídil už dávno.