Praha Jeruzalém

Premiér Netanjahu řekl, že Izrael musí kontrolovat filadelfský koridor na hranici mezi Egyptem a Gazou, ale dodal, že civilní správu Gazy by měli vykonávat obyvatelé Gazy.

Autor: World Israel News, 8. srpna 2024

Izrael musí kontrolovat hranici mezi pásmem Gazy a Egyptem i poté, co bude civilní správa pásma předána Gazanům, uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu v rozhovoru zveřejněném ve čtvrtek.

V rozhovoru s časopisem Time Netanjahu naznačil některé pravděpodobné obrysy poválečného uspořádání správy pásma Gazy, jakmile Izrael dosáhne svých cílů, tedy rozbití teroristické organizace Hamás a osvobození zbývajících zajatců držených v Gaze.

Izraelský premiér zdůraznil potřebu „demilitarizace a deradikalizace“ pásma Gazy a dodal, že IDF budou muset zajistit demilitarizaci „v dohledné budoucnosti“.

Konkrétně, pokračoval Netanjahu, to bude vyžadovat, aby izraelská armáda udržela kontrolu nad filadelfským koridorem – oblastí podél hranice mezi Gazou a Egyptem, která zahrnuje jižní okraj Rafáhu – dlouholetého centra pašeráckých aktivit přes hranici.

Spolu s trvalou přítomností Izraele ve Filadelfském koridoru Netanjahu naznačil, že IDF bude muset převzít odpovědnost za bezpečnost v celém pásmu „dokud se neobjeví jiná síla“.

Izrael podle něj „bude muset mít skutečně za úkol, za převažující bezpečnostní odpovědnost, zakročit proti jakémukoli pokusu o obnovení terorismu“.

Izraelská správa pásma Gazy by se však omezila na bezpečnost, navrhl Netanjahu a vyzval k „civilní správě řízené Gazany“ a narážel na možný mezinárodní správní orgán podporovaný umírněnými arabskými státy.

„Demilitarizace ze strany Izraele, civilní správa ze strany Gazy.“

Tento nástin zhruba odráží status rozsáhlých oblastí Judeje a Samaří v tzv. oblasti B, která je spravována pod společnou kontrolou Izraele a Palestinské samosprávy, přičemž bezpečnost zajišťuje IDF a civilní správu Palestinská samospráva.

Pokud jde o deradikalizaci, Netanjahu uvedl, že vzdělávací systém v Gaze musí být reformován, stejně jako to, „co se vyučuje v mešitách“, aniž by poskytl podrobnosti o tom, jak by mohly být reformy provedeny.

„V podstatě jde o to, co dělaly Spojené státy v poválečném období v Německu a Japonsku. Provedly demilitarizaci a provedly deradikalizaci a tyto země jsou se Spojenými státy v míru již téměř sto let.“

09.08.2024 05:27 Daniel Žingor220Zdroj: World Israel News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.