Íránským režimem otřásají vnitřní spory.
Od: All Israel News 14. srpna 2024
V době, kdy Izrael stále čeká na slíbený íránský odvetný útok za izraelský atentát na vůdce Hamásu Ismáíla Haníju, který byl před dvěma týdny spáchán v Teheránu, se většina mediálních zpráv soustředí na chvástavé hrozby Íránu a izraelské přípravy.
Íránský režim se zdá být nerozhodný a čelí vnitřní kritice, přičemž nová vláda již vykazuje známky rozvratu, a to ještě předtím, než masivní kybernetický útok ve středu údajně ochromil bankovní systém země.
Podle opozičního zpravodajského serveru Iran International kyberútok výrazně narušil činnost íránské centrální banky a dalších finančních institucí a vyřadil z provozu všechny počítačové systémy. Útok byl označen za jeden z největších v historii útoku na íránskou státní infrastrukturu.
Podle zpráv izraelských médií byly ve středu na bankomatech po celé zemi vyvěšeny nápisy: „Oznámení centrální banky – Vážení občané, není možné vybírat peníze, protože všechny špatné peníze a zdroje byly odkloněny na válečné záležitosti zkorumpovaného režimu, velmi se omlouváme.“
Na rozdíl od podobných předchozích případů vláda zatím neobvinila Izrael ani se k tomu nijak jinak nevyjádřila a ze sociálních sítí se zpráva potvrdila jen v omezené míře.
Zprávy uvádějí, že Izrael již dříve provedl několik kybernetických útoků na íránskou státní infrastrukturu, jejichž cílem byla zařízení, jako jsou vlaková nádraží a čerpací stanice.
Začátkem tohoto týdne Světová banka varovala íránský režim, že rozsáhlá válka s Izraelem by měla katastrofální důsledky pro jeho ekonomiku, včetně vyšší míry nezaměstnanosti mladých lidí, poklesu zahraničních investic a rychlé devalvace měny.
„Nevyhnutelná devalvace íránské měny by znovu vyvolala inflaci,“ uvedla zpráva. „Íránská vláda by byla nucena přesměrovat značnou část svého rozpočtu na obranné a vojenské potřeby na úkor kritických sociálních a ekonomických cílů.“
I přes ignorování možných důsledků a navzdory zprávám, které naznačují, že by Írán mohl zvážit zrušení odvetných úderů, pokud by Hamás a Izrael dosáhly dohody o příměří, nejvyšší vůdce režimu Alí Chameneí ve středu zdvojnásobil svůj postoj a slíbil, že jakýkoli netaktický ústup – ať už vojenský, politický nebo ekonomický – by podle svatého Koránu nutně přivolal „boží hněv“.
Podle Iran International Chameneí řekl: „Vlády, které ustupují požadavkům dnešních dominantních mocností, bez ohledu na velikost nebo sílu národů, které zastupují, by mohly těmto tlakům vzdorovat, pokud by se opíraly o sílu svého lidu a přesně odhadly skutečné, nepřikrášlené schopnosti svých protivníků.“
Překvapivý atentát v den inaugurace nového prezidenta režimu Masúda Pezeshkiana uvedl novou vládu ihned do chaosu. Přestože ihned po Haníjově smrti slíbila pomstu, od té doby uplynuly více než dva týdny, aniž by se pohnula z místa.
Jedním z důvodů je zřejmě snaha „vyčistit dům“ před zahájením útoku. Podle deníku New York Times speciální jednotka Sboru islámských revolučních gard (IRGC), která byla zodpovědná za bezpečnost Haníji, když byl zabit v areálu IRGC, aktivně stíhá podezřelé a provedla řadu zatčení.
„Nejvyšší vůdce si v posledních dvou dnech několikrát předvolal všechny velitele, chce odpovědi. Řešení narušení bezpečnosti je pro něj nyní důležitější než snaha o pomstu,“ uvedl po atentátu britský Telegraph.
Íránští představitelé sice tvrdili, že čekání bylo součástí psychologické války proti Izraeli, ale zdá se, že režim rozptylují i vnitřní spory. Pezeshkian veřejně potvrdil právo Íránu na odvetu, ale v soukromí údajně naléhal na Chameneího, aby si to rozmyslel.
Kromě toho prezidentův nejvýznamnější kandidát do vlády, bývalý ministr zahraničí Džavád Zaríf, již v neděli večer oznámil svou rezignaci. Tvrdil, že to není způsobeno „rozčarováním nebo zklamáním“ z Pezeshkianovy navrhované administrativy.
Přestože byl Pezeshkian zvolen na reformistické platformě, i jeho příznivci kritizovali výběr kabinetu, přičemž analytici upozorňují, že klíčové posty, včetně ministrů zahraničí, zpravodajských služeb a obrany, vybral Chameneí.
Další výběr byl podle Iran International ovlivněn tvrdou linií IRGC a dalšími mocenskými činiteli.