„Zastavte ten proces“ – protestující požadují okamžitou dohodu o rukojmích.
Od: All Israel News 2. září 2024
Po nalezení těl šesti izraelských rukojmích a oznámení, že je nedávno popravil Hamás, zaplavily v neděli večer ulice Izraele tisíce protestujících, kteří požadovali okamžitou dohodu o rukojmích.
Stejně jako při minulých demonstracích se největší davy shromáždily v Tel Avivu na náměstí Rukojmích poblíž vojenského velitelství Kirya a poté se rozlétly do dalších ulic.
Protestující nesli izraelské vlajky, žluté stužky na počest rukojmích a nápisy požadující dohodu o rukojmích a omluvu mrtvým rukojmím.
Během demonstrace protestující skandovali „přiveďte všechny zpět – a to hned“. Mnozí také drželi nápisy obviňující vládu z opuštění rukojmích, například „Bibi je vrah“ nebo „Zastavte ten proces“.
Po skončení hlavní protestní akce na náměstí Rukojmích se několik tisíc demonstrantů sjelo na Ayalonovu dálnici, kde zablokovali veškerou dopravu, zapálili ohně a odpalovali ohňostroje.
Organizátoři protestů tvrdili, že se nedělních demonstrací po celé zemi zúčastnilo asi 700 000 lidí, přičemž v Tel Avivu se jich sešlo asi 500 000. Podle odhadů společnosti Crowd Solutions bylo v půl deváté večer na náměstí Demokracie a náměstí Rukojmích v Tel Avivu asi 280 000 demonstrantů, další přicházeli později v noci.
To by znamenalo největší demonstraci od začátku války a velikostí by se vyrovnala některým největším během protestů proti soudní reformě v roce 2023.
Izraelská policie nezveřejnila odhad velikosti davu.
Velké davy se shromáždily také u Akordového mostu v Jeruzalémě a před úřadem premiéra v hlavním městě.
Šéf odborové federace Histadrut Arnon Bar-David zároveň ve snaze zvýšit tlak na vládu vyhlásil na pondělí generální stávku, aby přiměl vládu k dohodě o rukojmích.
Ministr financí Bezalel Smotrich protestoval proti výzvě ke generální stávce jako proti politickému kroku a požádal generálního prokurátora Gali Baharav-Miara, aby stávku zablokoval jako nezákonnou. V pondělí ráno podala generální prokuratura naléhavou žádost k pracovnímu soudu, aby stávce zabránil, a uvedla: „Náhlá stávka vyhlášená Arnonem Bar-Davidem není stávkou v pracovním sporu a jako taková je stávkou politickou.“ Stávka se tak stala politickou.
Proti výzvě ke generální stávce protestovaly také rodiny rukojmích z jestřábího fóra Tikva, které ji označily za „odměnu teroristické organizaci Hamás“.
K jejich prohlášení se připojila Iris Chaimová, matka bývalého rukojmího Yotama Chaima, který byl v prosinci omylem zabit IDF v Gaze. Ve svém příspěvku na Facebooku se ptala: „Zavřít mou zemi? Dát Sinwaru moc? Komu to pomůže?“ Pouze jednota v zemi přivede rukojmí zpět, dodala.
Izraelská policie v pondělí brzy ráno oznámila, že během demonstrací v Tel Avivu bylo zatčeno 29 protestujících. Zadržení „porušovali klid, napadali policisty a vandalsky a brutálně se bouřili na dálnici Ayalon a v demonstračním areálu na křižovatce Azrieli“, uvedla policie.
„Stovky demonstrantů, kteří dorazili na Ayalonovu dálnici, neuposlechly příkazů policistů, násilně a velkou silou se tlačily proti barikádám a během střetů byla zraněna policistka, která ztratila vědomí a byla evakuována do nemocnice k ošetření,“ uvádí se v policejním prohlášení.
„Policista vyhlásil zakázané shromáždění a policejní síly zakročily, aby výtržnostem zabránily, ale porušovatelé zákona prorazili bezpečnostní kruhy, zablokovali dálnici Ayalon a zapálili ohně, přičemž odpalovali rachejtle, které téměř zasáhly policisty.“
Poslankyně Naama Lazimi z nově vzniklé strany Demokraté byla zasažena omračujícím granátem při pokusu policie vyklidit protestující z Ayalonovy dálnice. Tvrdila, že ji nikdo nevaroval a že většina protestujících již začala s odchodem.
Lazimiová obvinila z policejního násilí ministra národní bezpečnosti Itamara Ben Gvira, který má dohled nad izraelskou policií, a uvedla, že „policejní síla, která hází na demonstranty omračující granáty z bezprostřední blízkosti a bez dozoru, je policejní silou, která ohrožuje veřejnou bezpečnost a poškozuje veřejné zdraví úmyslně a nezákonně“.
Po masových protestech v Tel Avivu a Jeruzalémě vydal Hamás pro televizi Al-Džazíra prohlášení, v němž svůj postoj přitvrdil. Chalíl al-Hajja, vysoký představitel politického křídla Hamásu, katarské televizní stanici řekl, že „bez stažení Izraele z Filadelfské trasy, koridoru Netzarim a přechodu Rafáh nebude žádná dohoda“.
Jaromír Vykoukal
4. 9. 2024
Není lepší zprávy pro Hamas než tato. Sinvár někde slaví. A má dobrý důvod. Vyhrál další politickou šarvátku. Začínám si myslet, že Izrael je tak rozbitý, že vyhrát nemůže.
Andrea
3. 9. 2024
😓😓😓🙏🙏🙏
Petr Moravec
3. 9. 2024
Přesně tak, byla to především politická demonstrace s využitím tématu rukojmích. Každému soudnému člověku by mělo být jasné, že Hamás rukojmí nepropustí, ani kdyby se Izrael stáhl z Gazy úplně. Bude si diktovat podmínky tím víc, čím víc se mu bude ustupovat. Jenže hedónistům z TA, nenávidějícím zvolenou vládu, složenou z pravice a věřících lidí, je to úplně jedno. Zaslepenost a nenávist je pro ně silnější než vztah a obrana země. Teď docílili jedině triumfu Hamásu, kterého utvrdili, že si může diktovat podmínky. Nedivil bych se ani, kdyby znovu následoval nový útok a únos civilistů ze severu nebo zevnitř, stejně jako následoval po anarchických protestech loni.