Praha Jeruzalém

IDF při útoku na Damašek zabila šéfa finanční složky Hizballáhu.

Od: All Israel News 22. října 2024

IDF v pondělí odhalila dříve utajované informace o finanční síti teroristické organizace Hizballáh, včetně polohy tajného bunkru s přibližně 500 miliony dolarů ve zlatě a hotovosti, který se nachází pod Všeobecnou nemocnicí Sahel v centru libanonského Bejrútu.

Tato odhalení přišla v době, kdy se Izrael vedle vojenských objektů zaměřuje i na ekonomickou infrastrukturu Hizballáhu, jak ukázaly údery na banku Al-Qard Al-Hassan.

Podle armády sdružení Al-Qard Al-Hassan „přímo financuje teroristické aktivity Hizballáhu, včetně nákupu zbraní a vyplácení a distribuce platů operativcům vojenské složky Hizballáhu“.

Tato organizace rovněž umožnila Hizballáhu vyhnout se účinkům některých amerických sankcí tím, že provozuje bankovní systém oddělený od libanonské ekonomiky, a to s podporou íránských finančních prostředků.

Zatímco údery na banku Al-Card Al-Hassan byly odhaleny v pondělí ráno, podrobnosti o tajném bunkru byly zveřejněny až později.

„Izraelské letectvo provedlo sérii přesných úderů na tyto finanční bašty Hizballáhu,“ uvedl mluvčí IDF brig. gen. Daniel Hagari na brífinku v pondělí večer.

„Jedním z našich hlavních cílů byl včera večer podzemní trezor s desítkami milionů dolarů v hotovosti a zlatě. Peníze byly používány k financování útoků Hizballáhu na Izrael,“ uvedl Hagari.

Mluvčí IDF odhalil mapu cílů, které byly zasaženy předchozího dne.

Hagari však také prozradil polohu dalšího bunkru, který IAF nezasáhlo, neboť se nachází pod nemocnicí Sahel.

„Dnes večer odtajním zpravodajské informace o místě, které jsme nezasáhli – kde má Hizballáh miliony dolarů ve zlatě a hotovosti – v bunkru Hasana Nasralláha. Kde se bunkr nachází? Přímo pod nemocnicí Al-Sahel v centru Bejrútu.“

Mluvčí IDF upozornil na nedávnou finanční krizi v Libanonu a řekl, že peníze v bunkru by měly být použity na pomoc při obnově Libanonu.

„Podle odhadů, které máme, je v tomto bunkru uloženo nejméně půl miliardy dolarů v dolarových bankovkách a zlatě,“ řekl Hagari. „Tyto peníze by mohly a stále mohou být použity na obnovu státu Libanon.“

Hagari také ukázal mapu odhalující polohu bunkru spolu s 3D vyobrazením bunkru pod nemocnicí Sahel v jižní bejrútské čtvrti Dahiyeh.

Hagari prohlásil, že Izrael na bunkr neudeří.

„Naše válka není namířena proti občanům Libanonu, ale proti vražedné teroristické organizaci, která pokračuje ve vyzbrojování a přizpůsobuje se zájmům režimu Islámské republiky.“

„Vyzýváme občany Libanonu, libanonskou vládu a mezinárodní instituce – nedovolte Hizballáhu držet teroristické fondy pod lazaretem,“ řekl Hagari. „I v následujících hodinách budeme pokračovat v útocích na cíle Hizballáhu po celém Libanonu, včetně Bejrútu v Dahíji.“

Hagari rovněž prozradil, že IDF při úderu v syrském Damašku zlikvidovala šéfa finanční složky Hizballáhu odpovědného za přepravu peněz z Íránu do Libanonu.

IDF sice neuvedla jméno osoby, která byla při úderu zabita, ale údajně byl ve funkci jen několik týdnů po smrti svého předchůdce.

25.10.2024 05:20 Daniel Žingor322Zdroj: All Israel news

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

1 komentář

  1. Petr Moravec

    25. 10. 2024

    Odpovědět

    Vědí všechno...jen co teď s tím ?

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.