Praha Jeruzalém

Izraelský představitel reaguje na dopis USA varující před zbrojním embargem kvůli vstupu humanitární pomoci do Gazy: Izrael má v úmyslu řešit s americkými protějšky obavy uvedené v tomto dopise.

Od: Israel National News 16. října 2024, 2:15

Izraelský představitel v úterý reagoval na dopis, který Izraeli zaslala Bidenova administrativa a v němž Izrael varuje před americkým zbrojním embargem, pokud do 30 dnů nevpustí do Gazy další americkou humanitární pomoc.

Tento představitel zdůraznil, že „dopis byl přijat a je důkladně přezkoumáván izraelskými bezpečnostními činiteli. Izrael bere tuto záležitost vážně a má v úmyslu řešit s našimi americkými protějšky obavy uvedené v tomto dopise.“

Zmíněný dopis napsali americký ministr zahraničí Antony Blinken a ministr obrany Lloyd Austin a v pondělí jej předali ministru obrany Yoavu Gallantovi a ministru pro strategické záležitosti Ronu Dermerovi.

Američtí představitelé uvedli, že v posledních měsících došlo k poklesu množství humanitární pomoci, která se dostala do Gazy, a že to vyvolává „otázky“ ohledně závazku Izraele neomezovat vstup pomoci do enklávy.

V dopise se uvádí: „Jsme obzvláště znepokojeni tím, že nedávné kroky izraelské vlády – včetně zastavení komerčního dovozu, odepření nebo znemožnění téměř 90 % humanitárních přesunů mezi severní a jižní částí Gazy v září, pokračujících zatěžujících a nadměrných omezení dvojího užití a zavedení nových prověrek a zatěžujících požadavků na odpovědnost a cla pro humanitární personál a zásilky – spolu se zvýšeným bezprávím a rabováním přispívají k urychlenému zhoršení podmínek v Gaze.“

Zpráva o dopise přišla dva dny poté, co viceprezidentka USA a demokratická kandidátka na prezidentku Kamala Harrisová vyzvala Izrael, aby zvýšil úsilí při umožnění přísunu humanitární pomoci do severní části Gazy.

Její výzva následovala po tvrzení Světového potravinového programu OSN (WFP), že do této oblasti pásma se již téměř dva týdny nedostala žádná pomoc.

„OSN uvádí, že do severní části Gazy se již téměř dva týdny nedostaly žádné potraviny. Izrael musí urychleně učinit více, aby usnadnil přísun pomoci těm, kteří ji potřebují. Civilisté musí být chráněni a musí mít přístup k potravinám, vodě a lékům. Mezinárodní humanitární právo musí být respektováno,“ napsal Harris v příspěvku na X.

V pondělí politický ešelon nařídil, aby byla humanitární pomoc dodávána do severní části pásma Gazy.

Na základě tohoto nařízení vjelo z přístavu Ašdod přes přechod Erez do severního pásma Gazy 30 nákladních aut s moukou a potravinami, a to po dvou týdnech, kdy do oblasti nebyla přivezena žádná pomoc.

Když se potraviny do pásma dostanou, často je odveze Hamás, jak ukázaly videozáznamy, které minulý týden zveřejnil zpravodajský kanál Channel 12 News.

Z přibližně 100 kamionů s pomocí, které do Gazy vjely, jich 47 převzal Hamás.

Na záběrech, které byly natočeny v Rafáhu, je vidět, jak se kamiony pohybují s humanitární pomocí, která se k civilistům nedostane. Je vidět, jak se teroristé zmocňují nákladních automobilů a střílejí na každého, kdo se k nim pokusí přiblížit.

Pomoc, kterou Hamás převezme, pak prodává za vysokou cenu a peníze používá k financování dalších operací teroristické skupiny.

16.10.2024 05:03 Daniel Žingor182Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.