Qassem je vůdčí osobností Hizballáhu již více než 30 let.
Autor: J. Micah Hancock 29. října 2024
V úterý ráno libanonská teroristická skupina Hizballáh oznámila zvolení šejka Naima Qassema novým šéfem skupiny po zabití předchozího vůdce Hassana Nasralláha.
V prohlášení na kanálu skupiny Telegram to oznámil:
„Na základě víry ve Všemohoucího Boha, oddanosti autentickému mohamedánskému islámu, dodržování zásad a cílů Hizballáhu a v souladu se schváleným mechanismem volby generálního tajemníka se rada šúry Hizballáhu dohodla na zvolení Jeho Eminence šejka Naima Qassema generálním tajemníkem Hizballáhu, který na této cestě ponese požehnaný prapor, a požádala Všemohoucího, aby ho vedl v tomto vznešeném poslání při vedení Hizballáhu a jeho islámského odporu.“
Teroristická skupina se zavázala „spolupracovat na dosažení zásad Hizballáhu a cílů jeho cesty a udržovat plamen odporu zářivý a jeho prapor vztyčený, dokud nebude dosaženo vítězství“, a uvedla, že bude pokračovat v Nasralláhově cestě.
Naim Qassem byl sice v rámci Libanonu známou osobností, ale do mezinárodního povědomí se dostal především po zabití dlouholetého vůdce Hizballáhu Hassana Nasralláha.
Naim Muhammad Naim Qassem, známější jako šejk Naim Qassem, se narodil v roce 1953 v oblasti Basta al-Tahta v libanonském Bejrútu v šíitské muslimské rodině. Qassem vyrůstal v Bejrútu a studoval islámskou teologii pod vedením ajatolláha Mohammada Husajna Fadlallaha a zároveň získal bakalářský titul z chemie na Libanonské univerzitě, vyučované ve francouzštině.
Qassem byl v 70. letech 20. století zakládajícím členem Svazu libanonských muslimských studentů.
Qassem byl vůdčí osobností Hizballáhu jako jeden z jeho hlavních ideologů a také jeden ze zakládajících členů. Byl součástí sítě radikálních učenců – včetně Abbáse al-Mousaouiho, Subhi al-Tufailiho, Mohammada Yazbeka, Ibrahima Amina al-Sayyeda a Hassana Nasrallaha – kteří v roce 1982 založili Hizballáh.
Qassem, který je v Libanonu považován za hlas Hizballáhu, byl 22. května 1991 zvolen zástupcem generálního tajemníka strany. Sloužil pod generálním tajemníkem Abbásem al-Mousaouím až do jeho zavraždění v roce 1992. Qassem v této funkci pokračoval i poté, co Hassan Nasralláh nahradil al-Mousaouiho ve funkci generálního tajemníka po jeho zavraždění v únoru 1992. Qassem je rovněž členem rady šúry Hizballáhu a má na starosti dohled nad jeho parlamentní a vládní činností.
Qassem nastupuje do vedoucí funkce Hizballáhu v době, která je pro tuto teroristickou skupinu obtížná. Jeho předchůdce, šejk Hasan Nasralláh, byl koncem září zabit při „cíleném úderu“ IAF na podzemní sídlo Hizballáhu pod obytným domem v Dahíji. Nasralláhův bratranec Hašem Safieddine byl zpočátku považován za pravděpodobného nástupce. O pouhý týden později byl však Safieddine zabit při dalším izraelském náletu.
Před překvapivým náletem, který zabil Nasralláha, byl Hizballáh otřesen sérií překvapivých izraelských operací, které změnily téměř rok trvající status quo raketových útoků Hizballáhu následovaných několika odvetnými údery IDF na odpalovací zařízení.
Zatímco vedení izraelské obrany již několik měsíců prohlašovalo, že se země bude muset vypořádat s Hizballáhem, aby se evakuovaní obyvatelé vrátili do svých domovů v severních pohraničních obcích Izraele, zdálo se, že se IDF pevně soustředí na boje v Gaze.
Po operaci s pagery, při níž zahynuly desítky příslušníků Hizballáhu a další tisíce lidí byly zraněny a zneschopněny, Izrael tento status quo nečekaným způsobem narušil.
Během několika následujících týdnů IDF v sérii přesných úderů na vedení a pozice Hizballáhu naznačily, že jsou připraveny zapojit se do přímého boje s Hizballáhem a opustit předchozí přístup „tit-for-tat“.
Po zabití Nasralláha pronesl Kásem dva televizní projevy, oba z neznámých míst. V prvním projevu z 30. září se zdá, že je Qassem nervózní a silně se potí. V tomto projevu Qassem prohlásil, že Hizballáh je stále schopen bojovat proti Izraeli, a to i přes „bolestivé rány“, které obdržel. Řekl, že Hizballáh vybere Nasralláhova nástupce „při nejbližší příležitosti“, a uvedl, že skupina je připravena na pozemní invazi IDF.
„Budeme čelit jakékoli možnosti a jsme připraveni, pokud se Izraelci rozhodnou vstoupit po zemi,“ prohlásil Qassem. „Síly odporu jsou připraveny na pozemní zásah.“
Ve druhém projevu Qassem, který vypadal o něco sebevědoměji navzdory nedávnému zabití Hashema Safieddina, prohlásil, že Hizballáh obsadil vedoucí pozice uvolněné cíleným zabíjením ze strany Izraele. V tomto projevu Qassem prohlásil, že válka teroristické skupiny s Izraelem je otázkou toho, „kdo první zapláče“. Qassem slíbil, že Hizballáh nebude plakat první.
Zprávy v arabských a izraelských médiích tvrdí, že Naim Qassem uprchl do Íránu 5. října, krátce před svým druhým projevem. Od 15. října veřejně nevystoupil ani před skupinou, ani před médii.
Webová stránka Aram News se sídlem ve Spojených arabských emirátech uvedla, že Qassemův přesun do Teheránu se uskutečnil na příkaz Íránu kvůli obavám, že se stane rovněž terčem útoku Izraele.
Krátce po oznámení Qassemova jmenování do funkce zveřejnil ministr obrany Yoav Gallant zprávu 𝕏, v níž naznačil, že nový vůdce nebude mít dlouhého trvání.
Jaromír Vykoukal
30. 10. 2024
NO nevím. Hrdina káže z Íránu a jeho podřízení umírají v Libanonu. Pravdu ale má - Hizballah nelze porazit omezenou operací a tedy bude nadále hrozbou a je jen otázkou času než obnoví síly.
Daniel Žingor
30. 10. 2024
Mno - počkej den či dva a půjde ven článek, který to bude řešit...