Bidenova administrativa dává Izraeli čas do 13. listopadu, aby splnil své požadavky na zlepšení humanitární situace v Gaze – jinak bude vojenská pomoc pozastavena. Humanitární pomoc umožňuje Hamásu pokračovat v teroristických operacích.
Od: Israel National News 2. listopadu 2024 19:44
Bidenova administrativa vyvíjí na Izrael maximální tlak a hrozí mu pozastavením vojenské pomoci, pokud Izrael do 13. listopadu plně neprovede její požadavky, uvedly Axios.
Biden se dosud pozastavení vojenské pomoci vyhýbal, ale tento krok „získává stále větší podporu uvnitř ministerstva zahraničí“, uvedl web s odvoláním na amerického úředníka.
Hrozba následuje po dopise z 13. října, který zaslali americký ministr zahraničí Antony Blinken a americký ministr obrany Lloyd Austin svým izraelským protějškům a v němž varovali, že pokud se humanitární situace v Gaze do 30 dnů výrazně nezlepší, bude to mít vliv na zbraně, které USA dodávají Izraeli.
Více než polovinu veškeré humanitární pomoci, která se dostane do Gazy, převezme teroristická skupina Hamás a použije ji na financování svých pokračujících teroristických operací. Podle úředníků zvýšený objem humanitární pomoci převzaté Hamásem výrazně prodlužuje válku v Gaze.
Na čtvrteční tiskové konferenci s Austinem Blinken uvedl: „My oba i naše týmy velmi pečlivě sledujeme povinnosti Izraele dodržovat literu zákona … pokud jde o poskytování humanitární pomoci.“ Zdůraznili, že ačkoli Izrael dosáhl pokroku, je třeba udělat více.
Mezitím izraelští a američtí představitelé uvedli, že izraelský ministr pro strategické záležitosti Ron Dermer byl pověřen vypracováním odpovědi na dopis Blinkena a Austina, ale že dopis by měl být dokončen a odeslán až po amerických volbách příští týden. Jeho obsah bude pravděpodobně ovlivněn výsledky voleb.
V pátek ministerstvo zahraničí uvedlo: „Ministr zahraničí Antony J. Blinken dnes hovořil s izraelským ministrem pro strategické záležitosti Ronem Dermerem. Ministr a tajemník jednali o nezbytných krocích k regionální deeskalaci. Ministr zdůraznil význam ukončení války v Gaze a návratu všech rukojmích domů, jakož i vytyčení dalšího postupu v období po ukončení konfliktu, který zajistí správu, bezpečnost a obnovu. Hovořil o neutěšeném stavu humanitárních podmínek v Gaze, zhodnotil kroky, které byly podniknuty ke zlepšení situace, a vyzval k dalším opatřením k prudkému zvýšení pomoci civilistům. Ministr a tajemník jednali o pokračujícím úsilí o dosažení diplomatického řešení v Libanonu, které umožní libanonským i izraelským civilistům bezpečný návrat do svých domovů. Ministr znovu potvrdil neochvějný závazek Spojených států podporovat bezpečnost Izraele před hrozbami ze strany Íránu a Íránem podporovaných zástupných skupin.“
Mezi požadavky USA patří, aby do 13. listopadu do Gazy denně vjíždělo 350 kamionů s humanitární pomocí.
Již v září Channel 12 News – levicové médium – uvedlo, že Hamás vydělal na humanitární pomoci vstupující do Gazy nejméně půl miliardy dolarů. Teroristická skupina přebírá kontrolu nad touto pomocí, ukrývá ji ve skladech a později ji prodává obyvatelům Gazy a vydělává na ní velké peníze, které pak investuje do náboru nových teroristů a vyplácení platů stávajícím teroristům.
Almog Boker z televizního kanálu poznamenal, že do Gazy již nyní denně vjíždí přibližně 200 kamionů s humanitární pomocí, což se „ve skutečnosti stalo hlavním kyslíkovým potrubím teroristické organizace“.