Praha Jeruzalém

Jak lze očekávat, že se země, na kterou je veden genocidní útok, bude starat o blaho útočníků?

Autor: Melanie Phillips, 31. října 2024, JNS

Jestli něco osvětluje šílenství a morální bankrot naší doby, pak je to reakce na rozhodnutí Izraele zakročit proti Agentuře OSN pro pomoc a práci (UNRWA).

Zákony, které tento týden schválil izraelský Kneset a které vstoupí v platnost za tři měsíce, zakazují UNRWA působit v Izraeli i v Gaze, zakazují státním úředníkům jakýkoli kontakt s agenturou nebo jejími představiteli a umožňují Izraeli zatknout a stíhat všechny její zaměstnance, kteří mají vazby na terorismus.

Důkazy o tom, že UNRWA je skutečně aktivním partnerem Hamásu, jsou zdrcující.

Izrael tvrdí, že desítky úředníků a zaměstnanců UNRWA se přímo podílely na pogromu v jižním Izraeli 7. října loňského roku, kdy bylo zavražděno 1 200 osob a více než 250 osob uneseno do Gazy.

Mohammad Abu Itiwi, který v onen strašný den vedl vraždění a únosy Izraelců ukrývajících se v úkrytu před bombou u silnice a který byl minulý týden zabit Izraelskými obrannými silami v Gaze, byl od července 2022 zaměstnán u UNRWA a zároveň sloužil jako velitel Nukbha v praporu Bureij Hamásu.

Fateh Šeríf abú el-Amin, který vedl Hamás v Libanonu a v září tam byl zabit při izraelském náletu, působil dvakrát jako šéf libanonských učitelských odborů UNRWA. Jako ředitel školy dohlížel na 65 škol a zhruba 40 000 studentů. Byl také zodpovědný za koordinaci teroristických aktivit mezi Hamásem a Hizballáhem, obstarávání zbraní a nábor teroristů a využívání sociálních médií k podněcování útoků.

IDF opakovaně odhalila teroristickou infrastrukturu umístěnou ve školách, nemocnicích a dalších zařízeních UNRWA a v jejich okolí. Již v únoru izraelské síly nalezly pod sídlem UNRWA ve městě Gaza podzemní datové centrum, které bylo napojeno na přívod elektřiny v objektu UNRWA nad ním.

Podle organizace IMPACT-se, která monitoruje školní osnovy, mají školní osnovy UNRWA „ústřední, radikalizující vliv na generace Palestinců“ a učí děti, že „jsou Židé lháři a podvodníci“, kteří ‚šíří korupci.

Navzdory tomu všemu a dalším podobným důkazům o vazbách UNRWA na teroristy se objevilo hysterické pobouření nad zákazem Izraele. Objevují se tvrzení, že to prohloubí humanitární krizi s Gazany, kteří jsou nyní na pokraji vyhladovění – tvrzení, které bylo během války opakovaně vyslovováno, ale vždy se ukázalo jako nepravdivé.

Ve skutečnosti do Gazy každý týden přijíždějí stovky nákladních aut s humanitární pomocí, ale Hamás ji nadále krade a prodává na černém trhu za nesmírně nadsazené ceny, které si obyvatelé Gazy nemohou dovolit. Od začátku války se Hamás zmocnilzahraniční pomoci v odhadované výši 500 milionů dolarů.

Většinu přicházející pomoci ani nerozděluje agentura UNRWA. Izraelští představitelé uvedli, že větší roli v distribuci dodávek pomoci pro Gazu mají humanitární agentury, jako je Světový potravinový program, Světová ústřední kuchyně a UNICEF.

Nic z toho neuznávají ti, kteří tvrdí, že palestinští Arabové v Gaze hladoví a UNRWA je nenahraditelná. Ostatní humanitární agentury podle nich neposkytují zdravotní a vzdělávací služby.

Ale školy UNRWA naučily generace dětí v Gaze nenávidět a vraždit Židy. Podle IDF byla každá nemocnice a klinika UNRWA využívána jako teroristické centrum, přičemž klinický personál se zdvojnásobil jako členové Hamásu.

Jak může být v jakémkoli civilizovaném vesmíru takové opatření považováno za „nenahraditelné“? Nemělo by být adekvátní reakcí na organizaci, která takovou pomoc teroristům umožnila, její uzavření?

Navíc, proč by měl být Izrael zodpovědný za poskytování humanitární pomoci Gaze? Izrael je již dvě desetiletí bombardován z pobřežní enklávy. Obyvatelé Gazy si zvolili Hamás, aby jim vládl. Průzkumy veřejného mínění trvale ukazují, že i mezi těmi, kteří nyní Hamás nenávidí, naprostá většina podporuje zabíjení Izraelců.

Tisíce těchto civilistů se účastnily zvěrstev v Izraeli 7. října a hrubě týraly izraelské zajatce, když je odvlekly do Gazy. IDF následně našla důkazy o vazbách na Hamás prakticky v každém domě.

V jakém myslitelném morálním vesmíru se od země, která se stala terčem takového nemilosrdného a genocidního útoku, očekává, že se postará o blaho svých vražedných útočníků?

OSN tvrdí, že Jeruzalém má podle mezinárodního práva povinnost poskytovat humanitární pomoc v Gaze, protože Izrael je okupační mocností. To je však naprostá nepravda. Izrael Gazu neokupuje. V roce 2005 se z ní zcela stáhl.

Je to Organizace spojených národů, která nesplnila svůj vlastní mezinárodní závazek nefinancovat a nepodporovat násilí. Světová organizace po léta zavírala oči před vazbami UNRWA na teroristy. Stejně tak Amerika, Británie a další země. Stále odmítají tento problém uznat.

Ministři zahraničí Kanady, Austrálie, Francie, Německa, Japonska, Korejské republiky a Spojeného království v prohlášení z tohoto týdne, v němž vyjádřili „vážné znepokojení“ nad izraelským zákazem, prohlásili, že UNRWA řeší podporu terorismu ze strany svých zaměstnanců tím, že se řídí doporučeními nezávislé kontroly, kterou loni v dubnu provedla bývalá francouzská ministryně zahraničí Catherine Colonna.

Tento přezkum byl parodií. Ještě před sepsáním zprávy Colonna prohlásila, že jejím cílem je „umožnit dárcům … znovu získat důvěru, když ji ztratili nebo když mají pochybnosti, ve způsob fungování UNRWA“. Její zpráva byla vypracována právě proto, aby dosáhla tohoto cíle, a nikoli aby zastavila hnilobu.

Její generální komisař Philippe Lazzarini se vazbami agentury na teroristy zdaleka nezabýval, naopak je od ní odháněl. Nevěrohodně tvrdil, že UNRWA nevěděla o datovém centru Hamásu pod svým sídlem v Gaze.

Popřel, že by zaměstnávala teroristy, a uvedl, že toto tvrzení je součástí „rozsáhlé kampaně zaměřené na podkopání agentury“. Poté, co Lazzarini pod tlakem odhalení role Hamásu pozastavil činnost šéfovi učitelských odborů Abu el Aminovi, jej o tři měsíce později pod tlakem stávky učitelů UNRWA podporujících šéfa svých odborů znovu dosadil.

Co se týče generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, zdálo se, že obviňuje Izrael z pogromu Hamásu ze 7. října, když prohlásil, že se „nestal ve vakuu“, a opakovaně papouškoval řeči Hamásu.

Místo toho, aby drželi OSN a UNRWA u nohou, údajní spojenci Izraele v Americe a Británii vyhrožovali, že židovskému státu podříznou kolena.

Poté, co Bidenovo-Harrisové administrativa počátkem tohoto měsíce Izraeli sdělila, že musí do 30 dnů přijmout opatření ke zlepšení humanitární situace v Gaze, jinak bude čelit případnému omezení americké vojenské pomoci, pohrozila mu „důsledky podle amerického práva a americké politiky“ kvůli jeho zákazu UNRWA.

Ve Velké Británii se objevily zprávy, že vláda může za trest pozastavit další prodej zbraní Izraeli. Britská velvyslankyně při OSN Dame Barbara Woodwardová uvedla, že Izrael musí „zajistit, aby UNRWA mohla i nadále poskytovat základní služby trpícím v Gaze a na Západním břehu Jordánu“.

Úloha UNRWA však nespočívá v nestranném poskytování základních služeb. Ve skutečnosti byla vytvořena v roce 1949 jako zbraň k delegitimizaci Státu Izrael. Zatímco status uprchlíka pro všechny ostatní národy je považován za dočasné opatření, pro palestinské Araby je trvalý. Podle jedinečného označení UNRWA se předává z generace na generaci.

Proto se počet palestinských arabských „uprchlíků“ směšně zvýšil ze 700 000 v roce 1948 na dnešních 5,9 milionu – je to stále rostoucí vřed, jehož toxicitu značně zvyšuje nenávist vůči Izraeli, která se vyučuje ve školách UNRWA.

Předstírání, že UNRWA existuje proto, aby poskytovala pomoc trpícím, bylo definitivně rozcupováno rolí, kterou její zaměstnanci sehráli při zvěrstvech 7. října a ve válce, která následovala.

Izraelci již nejsou ochotni tolerovat lidi, kteří se je snaží zabít a zničit jejich zemi a přitom se tváří jako humanitární pracovníci. Přesto Spojené státy, Velká Británie a Organizace spojených národů tlačí na Izrael, aby v této zhoubné frašce pokračoval.

Tito lidé nejsou zděšeni UNRWA. Jsou zděšeni jejím zákazem. To říká vše, co potřebujete vědět o válce takzvaného civilizovaného světa proti Izraeli.

Melanie Phillipsová, britská novinářka, hlasatelka a spisovatelka, píše každý týden sloupek pro JNS. V současné době pracuje jako sloupkařka pro londýnské Timesy a její osobní a politické paměti Guardian Angel (Anděl strážný) vyšly v nakladatelství Bombardier, které v roce 2018 vydalo také její první román The Legacy (Dědictví). Přístup k jejímu dílu naleznete na adrese: melaniephillips.substack.com.

06.11.2024 05:53 Daniel Žingor403Zdroj: JNS.org

3 komentáře

  1. Petr Moravec

    6. 11. 2024

    Odpovědět

    Skvělá a trefná analýza nejen UNRWA. Díky :) Snad se to brzy změní. Dnes bylo k tomu nakročeno. Díky Bohu !!!

  2. Jaromír Vykoukal

    6. 11. 2024

    Odpovědět

    NO teda... to je čtení.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.