Chikli udeřil na papeže, že dodržuje „krevní pověru“ a podporuje falešné zobrazení Ježíše jako Palestince.
Od: All Israel News 20. prosince 2024
V návaznosti na několik případů, kdy se v posledních měsících zdálo, že papež František podporuje palestinské narativy, vydal Amichai Chikli, izraelský ministr pro záležitosti diaspory a boj proti antisemitismu, ostře formulovaný protestní dopis papeži.
Chikli svůj dopis začal slovy: „Františku, šalom. Je všeobecně známou skutečností, že Ježíš se narodil ve městě Betlémě, jak je popsáno ve 2. kapitole Matoušova evangelia: ‚Ježíš se pak narodil v judském Betlémě za dnů krále Heroda‘.“
První ministrův argument odkazoval na betlém s Ježíškem ležícím v jeslích zahaleným palestinským kéefem, který byl vystaven na Svatopetrském náměstí v Římě v Itálii. Po značném ohlasu se Vatikán rozhodl krátce nato tuto expozici odstranit.
„Je všeobecně známo, že Ježíš se narodil židovské matce, žil jako Žid a zemřel jako Žid,“ pokračoval Chikli. „Je také dobře známo, že výraz ‚Žid‘ pochází od jména Juda, čtvrtého syna Ley, z něhož pochází kmen Juda.“
„Je dobře známo, že existovali lidé, kteří se snažili vymýtit spojení mezi Židy a Judou; jedním z nejvýznamnějších z nich byl císař Hadrián,“ napsal Chikli, než zrekapituloval události Bar Kochbova povstání z roku 132 po Kristu.
„Hadrián se nespokojil s fyzickým zničením židovského osídlení; předvídal budoucnost, až se Židé budou snažit vrátit do Judska. Proto přejmenoval provincii Judea na ‚Syria Palaestina‘ podle Filištínů, úhlavních nepřátel Izraele.“
„Před dvěma týdny jste se zúčastnil výstavy, která odráží palestinský narativ a zobrazuje Ježíše jako palestinského Araba. Jinak nelze pochopit rozhodnutí prezentovat jeho obraz v kolébce, zahalený do kefíje. Kdyby šlo o jednorázovou záležitost, nepsal bych,“ zdůraznil Chikli, než přešel k druhé události, která ho přiměla k napsání dopisu.
Italský deník „La Stampa“ ve výňatcích z knihy vydané 19. listopadu citoval katolického papeže, který řekl: „Mělo by se pečlivě prozkoumat, zda to odpovídá technické definici genocidy,“ když mluvil o válce v Gaze. Papež František později uvedl, že komentáře byly vytrženy z kontextu.
Chikli nicméně obvinil: „Zopakoval jste novou krevní mstu, když jste naznačil, že Stát Izrael ‚možná‘ páchá v Gaze genocidu. Zmínil jste, že obvinění z genocidy v Gaze by měla být pečlivě prošetřena.“
„Jako národ, který v holocaustu ztratil šest milionů svých synů a dcer, jsme obzvláště citliví na trivializaci termínu ‚genocida‘ – trivializaci, která má nebezpečně blízko k popírání holocaustu. Jedním z hlavních zastánců této nové krvavé pomluvy Izraele je lidskoprávní organizace Amnesty, která svou zprávu zahájila znepokojivým tvrzením, že Izrael zahájil 7. října 2023 nevyprovokovaný útok na pásmo Gazy,“ napsal ministr.
„Příští rok oslavíme významný milník ve vztahu mezi židovským národem a křesťanstvím: 60. výročí deklarace Nostra aetate z II. vatikánského koncilu. Víme, že jste blízkým přítelem židovského národa; jen v uplynulém roce jste se setkal s rodinami rukojmích, zraněných vojáků, rabínů a židovských představitelů z celého světa.“
Na závěr Chikli napsal: „Vaše vedení, činy a vůdčí schopnosti mají obrovský vliv po celém světě. Proto Vás laskavě žádám, abyste objasnil svůj postoj k novému obvinění židovského státu z genocidy. Pravda a Bůh jsou jedno.“