Bývalý britský ministr bezpečnosti Tom Tugendhat popisuje Trumpovo rozhodnutí o likvidaci íránského velitele sil Quds Qassema Soleimaniho jako zdroj nedávného pádu Asadova režimu.
Autor: Nitzan Tzur 1. ledna 2025 19:58
Bývalý britský ministr bezpečnosti Tom Tugendhat prohlásil, že rozhodnutí bývalého a nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa schválit zabití velitele íránských sil Quds Force Qassema Soleimaniho vedlo k nedávnému pádu režimu syrského prezidenta Bašára Asada.
„Vždycky mě zaráží, jak někteří lidé mohou být pro nějakou organizaci mnohem zásadnější, naprosto klíčoví, klíčovější, než si v tu chvíli uvědomujete. Skutečnost je taková, že když byl Kásem Sulejmání v lednu 2020 zabit, držel v hlavě všechny vztahy, všechny dohody pro všechny v celém regionu,“ řekl Tugendhat v podcastu Conflicted.
„Byl nahrazen, ale ve skutečnosti nebyl, protože nikdo nemohl nahradit osobní dvacetileté vztahy, které držel. To je skutečně to rozklíčování. Takže musím říct, vím, že to není populární, ale prezident Trump byl fakticky spouštěčem, který zahájil pád Asadova režimu,“ dodal.
Podle Tugendhata „mladí členové IRGC říkají dvě věci. Za prvé, že stará garda je zkorumpovaná a neschopná. Proto byl Hizballáh pověšen na hřebík a poražen. Proto padli staří spojenci jako Asad. To je jedna věc, kterou říkají.“
Pokračoval: „Druhá věc, kterou říkají, je, že slyší zvěsti, nevím, nakolik jsou pravdivé, ale slyší zvěsti, že ajatolláh a vláda v Teheránu chtějí mluvit s Američany, aby se pokusili najít východisko a možná se udržet. A říkají, že v žádném případě není možné, aby někdo mluvil s vrahy Kásema Sulejmáního.“
„Teď to znamená, že uvnitř samotného režimu je opravdu velký problém, opravdu velká výzva, protože vlastně neexistuje žádná cesta. Tito mladí lidé, extremisté v IRGC, tedy extrémní extremisté, se snaží udržet režim na úrovni čistoty, která je prostě nyní zcela v rozporu s realitou.“
Podle něj se „íránský režim během několika let zhroutí, a pokud se bude správně zacházet se Sýrií, může se do deseti let stát ekonomickou velmocí na Blízkém východě“.