Dobré přátelství se měří jak slovy, tak činy. Po těžkém roce pro mezinárodní image Izraele, který ovlivnil i izraelské turisty v zahraničí, jsme prověřili, které země podpořily Izrael v roce 2024 a kdo je na černé listině.
Autor: Michal Ben Ari Manor, Mood Systém, 30.12.2024
Pro Izraelce v zahraničí to nebyl jednoduchý rok, demonstrace proti Izraeli, antisemitismus, varovné kampaně před terorismem a dokonce i případy násilí proti Izraelcům a Židům.
Navzdory pocitu, že nejsme všude na světě milováni, realita ukázala opak a bylo mnoho proizraelských zemí, kde se Izraelci cítili dobře v hebrejštině a byli přijati s vřelostí a empatií.
Rozhodli jsme se poděkovat zemím, které projevily dobré přátelství i letos, a inspirovat vás zeměmi, kam byste měli letět v roce 2025.
1. Česká republika
Česká republika si ve vztahu k Izraeli bezpochyby zaslouží titul Spravedlivý mezi národy. Česká republika, byla spojencem Izraele dávno před válkou a vlastně ještě před samotným vznikem státu.
Ale v posledním roce lámala rekordy tím, že hlasovala pro Izrael v každém návrhu v OSN, s shromážděními na podporu Izraele, kterých se účastnili zástupci vlády a další oficiální představitelé.
Česká republika nedávno oznámila, že podá odvolání k Haagskému tribunálu (ICC) ve věci zatykačů na premiéra a ministra obrany.
Jednoznačnou podporu právu Izraele na obranu vyjádřil i předseda vlády ČR Petr Fiala a během návštěvy ministra zahraničí Sa’ara v Praze řekl: „Kdyby Izrael poslouchal evropské rady, pravděpodobně by dnes neexistoval.“
Česká velvyslankyně v Izraeli také řekla, že „Česká republika je nejvíce proizraelskou zemí v Evropě“ a dodala „sympatizujeme se zeměmi, které musí bojovat o život“.
Izraelci letos poznávali Českou republiku a volili lety do Prahy – Praha dosáhla desátého místa v seznamu destinací, do kterých Izraelci létali v roce 2024, což je nárůst o 46,55% ve srovnání s odpovídajícím obdobím leden-listopad 2023.
Do ČR létají: Smartwings, El Al, Arkia, Blue Bird, Israir
2. Maďarsko
V médiích se hodně mluví o spojení mezi vládou Izraele a vládou Maďarska. Toto spojení, i když je kontroverzní, způsobilo, že Maďarsko je v současnosti jednou ze zemí, které Izrael nejvíce podporují, ať už je to v OSN nebo v Evropské unii.
Maďarsko také prohlásilo, že nebude respektovat rozhodnutí haagského tribunálu, a premiér Maďarska Viktor Orban prohlásil, že zve premiéra Netanjahua na návštěvu, a slíbil, že se ho toto nařízení nedotkne.
Maďarsko se okamžitě po 7.10. postavilo na stranu Izraele. Náměstí Theodora Herzla před Velkou synagogou změnilo (dočasně) svůj název a nyní se nazývá Náměstí 7. října.
V Budapešti se vůbec nekonají propalestinské demonstrace, to poté, co maďarský prezident na začátku války oznámil, že nepovolí demonstrace podporující „teroristické organizace“, přidejte k tomu minimální menšinu muslimských imigrantů v zemi jako celku, díky čemuž se Izraelci v Maďarsku obecně a v Budapešti zvláště cítí velmi bezpečně a vítáni.
Maďarsko je v posledních letech mezi Izraelci považováno za velmi oblíbenou destinaci, je blízko, levné a zajímavé. Letos se Budapešť i přes nedostatek nízkonákladových letů umístila mezi Izraelci na sedmém místě.
Kdo létá do Maďarska: El Al, Blue Bird, Arkia, Israir, Wizz Air (od ledna).
3. Rakousko
Rakousko spolu s Českou republikou a Maďarskem v uplynulém roce vedlo proizraelskou linii v návrzích Evropské unie a OSN. Stejně jako oba předchozí státy také vyjádřilo silnou kritiku rozhodnutí haagského tribunálu.
Na začátku války navštívil Izrael rakouský kancléř Karl Nahammer. Ten je považován za skutečného přítele Státu Izrael, který jej podporuje v diskusích v Evropské unii a zároveň veřejně zdůrazňuje své odhodlání bojovat proti antisemitismu.
Rakouská vláda schválila novelu zákona z roku 1947, která staví příznivce Hamasu, kteří publikují narativy této teroristické organizace, na stejnou úroveň jako ty, kteří publikují nacistický obsah.
Izraelci Rakousko velmi milují, a to ve všech ročních obdobích, a tak není divu, že Izrael je na druhém místě v počtu mimoevropských turistů.
Kdo létá do Vídně: Tus, El Al, Arkia.
4. Německo
„Objevem roku“ je samozřejmě Německo, které je v současnosti považováno za jednoho z nejbližších spojenců Izraele v Evropě. Německo dnes realizuje prohlášení z roku 2008 tehdejší kancléřky Německa Angely Merkelové, která před izraelským Knesetem přísahala, že „historická odpovědnost za bezpečnost Státu Izrael je součástí logiky státu (základy existence) Německa“ a dokonce i německý velvyslanec v Izraeli dnes nedávno prohlásil, že „bezpečnost Izrael je součástí národní identity Německa – je pilířem jeho zahraniční politiky“.
Německá podpora Izraeli v uplynulém roce, i když není bez kritiky izraelské vlády, byla vyjádřena mnoha způsoby – podporuje Izrael na diplomatické frontě v Evropské unii, u Haagského tribunálu a ve Spojených státech amerických. Zaujímá tvrdou ruku proti propalestinským demonstracím a islamistickým přistěhovalcům a pokračuje ve vývozu zbraní do Izraele.
V mnoha městech Německa vlaje na radnicích izraelská vlajka a v mnoha městech po celé zemi se konalo nemálo masových demonstrací na podporu propuštění unesených.
Kdo létá do Německa: El Al, Israir, Blue Bird.
5. Rumunsko
Rumunsko si letos vybudovalo pozici jednoho z nejbližších přátel Izraele. Rumunský premiér byl prvním ze světových vůdců, který přijel do Izraele vyjádřit podporu a sympatie po 7/10, a od té doby se snaží pomáhat v úsilí o osvobození unesených – včetně unesených s rumunským občanstvím.
Rumunsko vyjádřilo jasný postoj pro právo Izraele na obranu a v OSN hlasovalo proti iniciativám poškozujícím Izrael a patřilo mezi 14 zemí (včetně ČR a Maďarska), které se postavily proti návrhu na uvalení zbrojního embarga na Izrael v r. Valné shromáždění OSN.
Rumunský prezident Klaus Iohannis ve svých projevech zdůraznil důležitost vazeb mezi oběma zeměmi a vyjádřil závazek Rumunska udržovat stabilitu a bezpečnost v regionu. Rumunsko zároveň posílilo své úsilí v boji proti antisemitismu a delegitimizaci Izraele na mezinárodní scéně prostřednictvím vzdělávání a spolupráce s židovskými a izraelskými komunitami.
A nakonec symbolický akt, ale smysluplný: Rumunsko učinilo Den nezávislosti Izraele oficiálním svátkem v Rumunsku.
Izraelci hlasovali také nohama a mnozí letos navštívili Rumunsko pod záštitou přímých letů do Bukurešti. Bukurešť se umístila na osmém místě v seznamu destinací, do kterých Izraelci létali v roce 2024.
Kdo létá do Rumunska: Tarum, El Al, Israir, Wiz Air (od poloviny ledna).
Další země, které v minulém roce podporovaly Izrael:
Kypr – příklad pravdivosti rčení „blízký soused je lepší než vzdálený bratr“.
Gruzie – která, přestože letos čelila vlastním problémům, nadále podporovala Izrael. Gruzínský lid miluje Izrael a v zemi neproběhly téměř žádné demonstrace podpory Hamasu.
Litva – vyjádřila solidaritu s Izraelem. Litevský parlament schválil rezoluci odsuzující útoky Hamasu a definoval Hizballáh jako teroristickou organizaci a postavil jej mimo zákon.
Bulharsko – starý spojenec a věrný partner v boji proti antisemitismu.
Srbsko – které hostí v Bělehradě „domácí“ zápasy Maccabi Tel Aviv a národního týmu Izraele.
Slovensko – které zve k návštěvě turisty z Izraele.
Estonsko – ve Valném shromáždění OSN se postavilo proti návrhu na uvalení zbrojního embarga na Izrael a snažilo se zabránit krokům, které by mohly vést k bojkotu nebo sankcím vůči Izraeli.
Nizozemsko – Navzdory amsterdamským událostem je nizozemská vláda proizraelská.
Argentina – s prezidentem, který je jasným zastáncem Izraele.
Spojené arabské emiráty – na rozdíl od jiných muslimských zemí nadále udržují styky s Izraelem, včetně každodenních letů do Dubaje a Abu Dhabi.
Spojené státy – a samozřejmě nejloajálnější a nejlepší společník Izraele, co bychom si bez nich počali.
Které země jsou letos na „černé listině“?
Turecko, Maroko, Maledivy, Jižní Afrika, Irsko, Brazílie, Norsko, Španělsko, Slovinsko, Belgie, Kolumbie, Chile a Austrálie.
Marcel
10. 1. 2025
To je velice potěšující zpráva!