Praha Jeruzalém

‚Írán vybudoval na hranicích Izraele ohnivý kruh – zasáhli jsme tedy ten kruh i jeho hlavu‘.

Od: All Israel News 3. ledna 2025

Nepotvrzené zprávy v září poprvé upozornily svět na možnost, že izraelská armáda provedla neuvěřitelně nebezpečnou a složitou operaci přibližně 200 km severně od hranic země, hluboko na syrském území.

Poté, co počátkem tohoto týdne IDF potvrdila, že za zásah jsou zodpovědné izraelské síly, zveřejnila nyní řadu podrobných informací vysvětlujících, jak se jejím jednotkám podařilo proniknout do tajné továrny ukryté pod horou.

Nově zveřejněné informace rovněž upřesnily dřívější zprávy a odhalily, že operace měla krycí název „Mnoho cest“, nikoli „Hluboká vrstva“, což byl název zničeného zařízení.

Odvážná operace byla provedena ve velmi citlivém bodě války – před pádem Asadova režimu a těsně předtím, než IDF začala decimovat síly Hizballáhu v Libanonu.

Objekt patřil výzkumnému a výrobnímu ústavu CERS, jehož úkolem byl vývoj pokročilých zbraní, které v posledních letech stále častěji přebíraly íránské IRGC a Hizballáh a využívaly je pro své účely.

Íránský režim měl v úmyslu přesunout svou pozornost z výroby zbraní v zabezpečených zařízeních poblíž libanonských hranic v Sýrii na výrobu zbraní v pozemních konvojích nákladních automobilů přes Sýrii a Irák, které Izrael mnohokrát zasáhl, a odtud předávat zbraně Hizballáhu.

Proto byla vybrána lokalita u města Masjaf poblíž libanonských hranic, jejíž výstavba byla zahájena v roce 2017. Rozhodnutí postavit výrobní linku hluboko pod horou mělo zabránit izraelskému zásahu, zatímco krátká vzdálenost od Libanonu měla ještě více omezit možnosti cílení dodávek.

Izrael odhaduje, že po uvedení do provozu by továrna byla schopna vyrábět až 300 raket ročně, včetně těžkých balistických a přesně naváděných střel. Navzdory čtyřem izraelským pokusům v průběhu let narušit výstavbu leteckými údery vyrobila továrna první prototypy v srpnu, pouhý měsíc před operací „Mnoho cest“.

Izrael vyhodnotil, že po dokončení stavby a zahájení výroby bude bezpečnost v místě výrazně zvýšena. V důsledku toho izraelské zpravodajské služby rozpoznaly příležitost pro IDF zničit téměř funkční továrnu spolu s kritickou a nákladnou infrastrukturou, která se již nacházela uvnitř, zatímco zůstala jen slabě střežená.

„Kdybychom s útokem ještě chvíli počkali – mohlo už být pozdě, nebo by celá operace vypadala úplně jinak,“ řekl armádnímu rozhlasu zdroj z IDF.

Po zhruba dvouměsíčním výcviku nasedlo 120 elitních bojovníků komanda izraelského letectva (IAF) Šaldag a pátrací a záchranné jednotky 669. brigády do čtyř vrtulníků CH-53 „Yasour“ a zamířilo k pobřeží. Doprovázely je síly přibližně 70 letadel, včetně vrtulníků, stíhaček a bezpilotních letounů, stejně jako dopravních, zpravodajských a tankovacích letounů.

Po 90 minutách letu nad Středozemním mořem vrtulníky pronikly k syrskému pobřeží, přičemž letěly jen asi 18 metrů nad vlnami, aby se vyhnuly silné koncentraci radarových systémů v oblasti. „Vrtulníky se smýkaly nad hladinou moře,“ řekl armádnímu rozhlasu vysoký představitel IAF.

Podle zpravodajského důstojníka IDF, který se podílel na plánování, dorazily jednotky po 18 minutách do blízkosti Masyafu, „hermeticky chráněné oblasti“. „Syřané ji definovali jako druhou nejdůležitější obrannou oblast po Damašku. Protože jsme letěli nízko, hrozbou byly nejen rakety země-vzduch, ale také protitankové střely, které na nás mohly být vypáleny ze země,“ vysvětlil.

Vrtulníky přistály nedaleko místa uprostřed silné vlny náletů, které měly Syřany a Íránce přesvědčit, že jde „jen o další“ vlnu izraelských úderů v oblasti.

„Viděli jsme výbuchy ze vzduchu, když jsme byli nad horami na cestě k přistání,“ vyprávěl jeden z velitelů, kteří se operace účastnili. Údery také odřízly přístupové cesty, aby zabránily útokům posil izraelských sil.

Od té chvíle začaly tikat hodiny. „Všechno jsme dělali za pochodu, uvědomovali jsme si, že musíme být rychlí, protože času není mnoho,“ řekl jeden z velitelů.

„Rozvědka odhadovala, že do dvou a půl hodiny může na místo dorazit celá syrská divize, stovky bojovníků. Proto čas, který nám byl vyměřen na to, abychom byli na místě, byl maximálně dvě a půl hodiny.“

Izraelské síly byly rozděleny do čtyř oddílů: První družstvo mělo za úkol zajistit okolí, druhé vniknout do továrny, třetí družstvo ji sabotovat a čtvrté družstvo, které tvořilo 669 bojovníků, zůstalo u vrtulníků a připravovalo se na záchranu a ošetření případných obětí.

První družstvo čítající asi 50 bojovníků se rozdělilo, aby izolovalo oblast a rychle neutralizovalo hrozby, což umožnilo druhému týmu proniknout do továrny.

Továrnu střežilo jen asi 30 syrských vojáků, kteří byli rychle eliminováni. První tým poté zaujal postavení na kopci s výhledem na oblast a vypustil bezpilotní letoun k pozorování a zajištění prostoru.

Druhý tým musel prolomit tři velké a zamčené vchody do továrny, než dorazilo sabotážní komando, obtížené těžkými výbušninami a dalším vybavením.

Po téměř 50 minutách se druhému družstvu podařilo otevřít administrativní vchod, než se přiblížilo ke dvěma průmyslovým branám zevnitř a vylomilo je také. K tomuto úkolu použili vysokozdvižné vozíky, které již byly uvnitř továrny.

Izraelská rozvědka se o vysokozdvižných vozících dozvěděla předem, což přimělo jednotky Šaldagu, aby v rámci příprav na operaci získaly speciální certifikáty pro vysokozdvižné vozíky.

„Cítil jsem se jako doma,“ řekl později jeden z vojáků IDF zpravodajskému důstojníkovi, který operaci řídil. „Přesně jak jste mi řekl, věděl jsem, jak to tu vypadá, kde jsou směšovače a kam umístit nálože.“

Začali umisťovat výbušniny po celé továrně, zejména na tři „planetární směšovače“, což jsou kritické komponenty používané pro výrobu raketového paliva. K tomu použili malé terénní vozidlo, které si přivezli vrtulníky, aby urychlili proces umisťování náloží po továrně.

Cestou také shromažďovali citlivý zpravodajský materiál. Po splnění úkolů vojáci rychle opustili oblast a hlavní sabotér Šaldagu odpálil továrnu, když byli ještě na zemi.

„Výbuch jsme viděli na vlastní oči, cítili jsme ho jako malé zemětřesení,“ řekl jeden z velitelů. Při výbuchu, který otřásl zemí, explodovala přibližně jedna tuna výbušného materiálu, který zahrnoval i výbušniny, které se v továrně již nacházely.

Po zhruba hodině a půl na místě se jednotky opět rozjely, aniž by ztratily jediného vojáka. Téměř o hodinu později dorazily na místo stovky syrských vojáků, což upozornilo na potenciální nebezpečí pro malé komando.

Operaci na místě vedl velitel křídla speciálních sil IAF, důstojník v hodnosti plukovníka, stejně jako velitel Šaldagu, podplukovník B.

Podle IDF trvalo Syřanům a Íráncům několik dní, než pochopili, co se v jejich tajném zařízení uvnitř hory v Masjafu stalo.

Po leteckých kampaních IDF v Sýrii, Libanonu a Íránu v posledních měsících Izrael odhaduje, že v Sýrii a Libanonu nezůstaly vůbec žádné kapacity na výrobu pokročilých raket, zatímco íránské kapacity byly značně poškozeny.

„Akce jednotky Šaldag hluboko v Sýrii se připojuje k řadě odvážných akcí, které IDF v posledních měsících provedly od pásma Gazy, přes Dahíju v Bejrútu až po Írán s cílem zničit výrobní kapacity raket íránské osy,“ uvedl náčelník generálního štábu IDF genpor. Herzi Halevi.

„Írán po léta vytvářel na hranicích Státu Izrael ohnivý a raketový kruh a my jsme zasáhli jak tento kruh, tak hlavu,“ dodal.

Některé z těchto schopností stále existují u teroristů Hútíů v Jemenu, ale vysoký důstojník IDF ujistil: „Dostaneme se i tam.“

05.01.2025 05:20 Daniel Žingor302Zdroj: All Israel news

1 komentář

  1. Petr Moravec

    8. 1. 2025

    Odpovědět

    Co na to říci...jen díky Bohu za Izrael a jeho vojenské schopnosti, rozhodnost a odvahu tváří v tvář zbabělosti a pokrytectví západního světa včele s Amerikou a EU.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.