Praha Jeruzalém

Izraelský arabský evangelikál nabízí vhled do těžké situace syrské křesťanské komunity.

Autor: Hanan Lischinsky 12. března 2025

V uplynulém týdnu se největší část již tak mizivé pozornosti světových médií věnované krveprolití v Sýrii soustředila na alavitskou komunitu, přičemž osud křesťanů v zemi zůstal téměř bez povšimnutí.

Uprostřed pokračujícího krveprolití nedávno pro ALL ISRAEL NEWS hovořil izraelský křesťan, který má vazby na křesťanskou komunitu ve městě Homs, aby poskytl vhled do složité situace, v níž se syrští křesťané nacházejí pod novým islamistickým režimem.

Manuel Abu Ali je zakladatelem neziskové organizace Middle East Christian Aid (MECA), jejímž posláním je podporovat zapomenuté křesťanské komunity na Blízkém východě.

Abu Ali, evangelický křesťan z Jeruzaléma, přirovnal současnou situaci syrských křesťanů k utrpení, kterému 7. října 2023 čelili izraelští obyvatelé obklíčení v Gaze.

„Je to realita, které čelí každý den. Až na to, že na jejich obranu nepřicházejí žádní hrdinní vojáci. Jsou na to sami,“ řekl Abú Alí.

Tým MECA právě přivážel pomoc místním křesťanům v Homsu, východně od pobřežních provincií Latákíja a Tartus, když se boje mezi bojovníky věrnými svrženému Asadovu režimu a jednotkami nové islamistické vlády zvrhly v bezohledné pronásledování a vraždění civilistů.

„Tým se ocitl v úkrytu pod nábytkem, aby se vyhnul střelbě nebo únosu ze strany milicí potulujících se venku po ulicích. Ocitli se uprostřed nejvražednějšího období násilí za poslední roky – bylo zabito více než 1 000 civilistů,“ vysvětluje Abu Ali.

Střety v Homsu, podobně jako hlavní boje na pobřeží, svedly proti sobě alavitské milice věrné Asadovi a islamistické síly nového režimu – podle Abú Alího se však civilisté stali terčem útoků obou stran.

„Vypukla vlna násilí a únosů, v Homsu a okolních vesnicích byly napadány domy a obchody. Zabíjeli všechny, kdo jim stáli v cestě, včetně křesťanů. Naši partneři tvrdí, že toto násilí zahájily alavitské milice věrné Asadovi,“ řekl pro ALL ISRAEL NEWS.

Další zprávy ze syrského pobřeží naznačují, že mezi více než tisícovkou zavražděných civilistů byli také křesťané.

Zatímco nová vláda prohlásila, že chce nastolit pořádek a bezpečnost, Abu Ali uvedl, že tyto síly „mají v podstatě zázemí al-Káidy a ISIS, takže se ukázala jejich pravá tvář, přičemž někteří využili situace k tomu, aby vyčistili oblast od všech, kteří nejsou sunnité“.

Tento příběh však zůstal téměř nepovšimnut v mediálním pokrytí bojů a masakrů, které se soustředily na města na pobřeží, kde žijí převážně alavité – etnonáboženská skupina, k níž patří i Asadova rodina.

Abu Ali zdůraznil, že tým MECA „neviděl v oblasti žádné novináře ani nevládní organizace“.

Podle nedávné zprávy v časopise New Lines Magazine Homsem od nástupu nového režimu otřásla série únosů a vražd namířených proti menšinám, zejména alavitům.

Zatímco nový policejní šéf města prudký nárůst tohoto jevu popřel, syrský katolický arcibiskup potvrdil, že křesťanská komunita se obává, že by se mohla opakovat děsivá situace z dob brutálního Asadova režimu.

„Snažili jsme se mluvit s úředníky, kteří mají sociální a politickou odpovědnost, ale nedostali jsme žádnou konkrétní reakci,“ řekl arcibiskup Jacques Mourad pro New Lines.

„Opakují se všechny věci, které Asadův režim dělal dříve, s tím se nemůžeme smířit,“ dodal Mourad.

Osud syrských křesťanů nabral ostrý směr na začátku prosince 2024.

Po letech patové situace se islamistická povstalecká skupina Haját Tahrír aš-Šám (HTS) vymanila ze své enklávy kolem severního města Idlib a bleskovým útokem ukončila desetiletou vládu Bašára Asada.

Od té doby se nová vláda v čele s Ahmedem al-Sharaou, vůdcem HTS a bývalým členem ISIS a al-Káidy, snaží obnovit veřejnou bezpečnost a pořádek. Al-Sharaa se snaží integrovat nesčetné ozbrojené povstalecké gangy – včetně islamistických, částečně zahraničních teroristických skupin – do nové syrské armády.

Etnické menšiny v Sýrii jsou bývalými povstalci často vnímány jako ty, které podporovaly Asadův režim a jeho zvěrstva proti sunnitské většině v zemi.

Mnozí z nich vyjadřují obavy z nového uspořádání. Některé křesťanské církve však deklarovaly veřejnou podporu nové vládě v naději, že splní své sliby.

Příklad enklávy Idlib, kde HTS vládla nad křesťanským a drúzským obyvatelstvem, nabízí slabou naději. Menšiny sice čelily obtěžování a některé byly zavražděny, nebyly však vyhnány a vyvražděny ve velkém, jak tomu bylo za vlády ISIS.

V posledních letech, kdy se al-Sharaa (známý také jako al-Jolani) snažil zlepšit svůj obraz na Západě, začala HTS oslovovat tyto komunity, i když jen pro účely public relations.

„Nová vláda sama o sobě není veřejně proti křesťanům, ale zdá se, že se jí věci vymkly z rukou,“ řekl Abu Ali a dodal, že ‚neudělala prakticky nic, aby syrským křesťanům pomohla nebo je ochránila‘.

Tým se v Homsu setkal s „křesťanskou komunitou plnou strachu a pocitu opuštěnosti“, zdůraznil.

V posledních několika měsících byly po celé Sýrii „napadány kostely a páleny vánoční stromky, znesvěcovány hřbitovy a gangy se snaží křesťanům vnutit právo šaría a nutí ženy na ulicích zahalovat se,“ pokračoval Abu Ali.

Křesťané se „bojí opouštět své domovy kvůli strachu z útoků na ulici nebo z únosu či zabití. Obzvláště vystrašení jsou ti, kteří mají dcery, protože jsou hlavním terčem únosů, a několik z nich uvedlo, že byli nuceni zahalovat se na veřejnosti,“ dodal.

Abú Alí také řekl ALL ISRAEL NEWS, že kromě vládních islamistických jednotek a dalších bývalých teroristických skupin, které ještě nebyly integrovány, jsou křesťané v Homsu obtěžováni také alavitskými gangy.

Přibližně polovinu těch, kteří obdrželi pomoc od MECA, tvořily vdovy, které se podělily o srdceryvné příběhy.

Jedna z nich, řekl Abu Ali, „tragicky ztratila manžela teprve před měsícem. Měl nemocné srdce a na ulici ho brutálně napadla skupina mužů. To způsobilo, že se mu zastavilo srdce a on zemřel na ulici a ona musela sama vychovávat jejich dva syny.“

„Další vdova přišla se srdcervoucím příběhem. Jejího manžela unesli alavité a požadovali za něj výkupné 8000 dolarů. Obrátila se na ostatní křesťany ve společenství a část této částky se podařilo vybrat. Skupina alavitů souhlasila s převzetím této částky. Peníze si vzali a jejího manžela stejně zabili.“

K podobným únosům dochází sporadicky od roku 2011, kdy vypukla občanská válka. „V poslední době, po převzetí moci, tyto milice unášejí křesťany kvůli výkupnému jako způsob, jak se financovat a kontrolovat oblast,“ vysvětlil Abu Ali.

Pronásledování křesťanů, ke kterému dochází na celém Blízkém východě, podle něj pramení z jejich nedostatečné ozbrojené ochrany a malého počtu, který jim upírá „bezpečí v počtu“. To také přispívá k širšímu problému, že jejich situace není na „křesťanském Západě“ dobře známa.

„Mnoho křesťanů tváří v tvář pronásledování ze strachu mlčí,“ přiznal Abu Ali. „Mají pocit, že nemají žádnou obranu a že promluvit nahlas by jejich situaci jen zhoršilo.“

Ještě horší je podle něj situace v kmenových společnostech v regionu: „Je to ‚muslimský Východ vs. křižácký Západ‘. Na křesťany se pohlíží jako na ‚Zápaďany‘. Východní křesťané jsou proto dost blízko tomu, aby platili za nepřátelství vůči západní politice, západní civilizaci a křesťanství jako takovému.“

Na závěr uvedl, že pokud „má křesťanství v Sýrii a dalších zemích Blízkého východu přežít, musí křesťané na Západě uznat a poučit se o samotné existenci těchto křesťanských komunit“.

„Události tohoto týdne jen potvrzují, že je načase podniknout kroky na podporu blízkovýchodních křesťanů v první linii, než bude pozdě. Jediné, co chtějí, je žít v bezpečí a důstojně.“

13.03.2025 05:45 Daniel Žingor332Zdroj: All Israel news

1 komentář

  1. eln

    13. 3. 2025

    Odpovědět

    Nejhorší je, že když slyším o zlu, co se děje křesťanům v Sýrii či v této oblasti, tak to první, co mi naskočí v hlavě jsou vzpomínky na chování "iráckých křesťanů", pro jejichž záchranu před jistou smrtí (která jim nehrozila, jako se později ukázalo) se musely porušit snad všechna pravidla pro imigraci a azyl. Člověk si může donekonečna opakovat, že toto jsou jiní lidé a jiná situace, ale pocitům může poručit jen do určité míry. Zejména, když opakovaně narazí na určité podobné vzorce chování

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.