Praha Jeruzalém

Silné deště na ostrově Hormuz v Perském zálivu vytvořily krvavě rudé řeky, které se valí přes vodopády a zbarvují moře do jasně karmínové barvy.

Autor: Zahav Schwartz, 17. března 2025

Lokalita je řídce obydlená a vzdálená několik kilometrů od íránské pevniny, místními nazývaná Stříbrná a Červená pláž. Není jí tento jev cizí, objevil se i v loňském roce. Sopečná půda na ostrově obsahuje vysoký obsah oxidu železa, který vytváří načervenalý pigment, jemuž domorodci říkají Golak. Z Golaku se vyrábí načervenalý okr, který se používá k uměleckým a kulinářským účelům.

Zatímco nevěřící mohou krvavě červenou vodu odmítnout s vysvětlením založeným na mineralogii, barva naznačuje válku, protože politické vztahy mezi USA a Íránem se zhoršují. Trumpem nařízené letecké údery na íránské proxy Hútíje zabily v Jemenu nejméně 31 osob. Trump varoval islamistický režim v Íránu, že pokud bude ohrožovat Spojené státy, „Amerika vás bude hnát k plné odpovědnosti a, nebudeme na vás hodní!“.

Výskyt krvavě rudé řeky silně připomíná první pohromu, která vedla k exodu Židů z Egypta.

Moše a Aharon udělali přesně to, co jim přikázal Hašem: pozvedl hůl a udeřil do vody v Nilu před očima faraona a jeho dvořanů, a všechna voda v Nilu se proměnila v krev Exodus 7:20

Židé si budou tyto pohromy připomínat již za několik týdnů při pesachovém sederu.

Podle židovské tradice a na základě verše z Micheáše se deset ran znovu objeví před Mesiášem.

Ukážu mu podivuhodné skutky jako ve dnech, kdy jsi vyrazil z egyptské země. Micheáš 7,15

Židovské prameny předpovídají, že deset ran se znovu objeví při konečném vykoupení, ale v ještě mocnější podobě. V midraši Tanchuma, homiletickém učení sebraném kolem pátého století, se píše, že „tak jako Bůh zasáhl Egypťany deseti ranami, tak zasáhne i nepřátele židovského národa v době Vykoupení“.

Nahmanides, významný španělský učenec Tóry z 12. století, ve svém komentáři k ranám napsal, že hlavním důvodem, proč Bůh potrestal Egypťany, nebylo zotročení izraelského lidu, ale odmítání Boha a jeho vlivu na jejich život.

Tento koncept vysvětlil rabi Bahja ben Ašer, španělský komentátor 13. století, který napsal: „V Egyptě Bůh použil jen část své síly. Až přijde konečné vykoupení, ukáže Bůh mnohem více své moci.“

Obraz krvavě rudé řeky má silné konotace pro biblicky smýšlející, ale je významný i pro muslimy. V islámu existuje pět pohrom, tj. záplavy, kobylky, vši, roupy a proměna pitné vody v krev. Pro srovnání, v Bibli je deset ran, tj. proměna vody v krev, žáby, vši, divoká zvířata, nemocný dobytek, vředy, ohnivé bouře, kobylky, tma a smrt prvorozených. Podle Koránu tyto rány přinesl Mojžíš (Músa), jeden z pěti nejvýznamnějších islámských proroků.

20.03.2025 05:20 Daniel Žingor463Zdroj: israel365news.com

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.