Odhady IDF: V Gaze dojdou pohonné hmoty, potraviny a voda za 60 dní.

Od: All Israel News 27. března 2025
Navzdory rostoucímu tlaku na Hamás Izrael odhaduje, že rozhovory o novém příměří a dohodě o rukojmích v tuto chvíli uvízly na mrtvém bodě, takže jedinou pákou, jak na teroristickou skupinu v současnosti tlačit, zůstávají vojenské operace.
Podle Channel 12 News se premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Israel Katz, náčelník generálního štábu IDF genpor. Eyal Zamir a další vysocí představitelé obranného establishmentu se ve středu večer sešli na omezené bezpečnostní poradě, aby rozhodli o dalším postupu.
Od ukončení první fáze příměří bez dohody o jeho pokračování Izrael postupně vyvíjel tlak na Hamás, nejprve přerušil dodávky pomoci a elektřiny, poté obnovil letecké údery v pásmu Gazy a zabil řadu vysokých představitelů, stejně jako vysunul pozemní jednotky do několika oblastí enklávy.
Izraelské obranné složky odhadují, že palivo, potraviny a voda dojdou v pásmu Gazy do 60 dnů. Další překvapivou událostí, která ještě více zvýší tlak na teroristickou skupinu, jsou protesty, které propukly v celém pásmu.
Přestože Egypt hrozí i Hamásu, teroristická skupina zůstává neústupná a odmítla několik nových egyptských návrhů na dohodu o rukojmích.
„Vojenská operace funguje, ale je postupná a nepřináší zvrat během jediného dne,“ uvedli pro Channel 12 vysocí izraelští představitelé. Kromě toho uvedli, že kombinace pokračujícího vojenského tlaku s novými protesty by mohla Hamás nakonec přimět k souhlasu.
Jiné zdroje však zpravodajskému Channel 12 sdělily: „Rukojmí nemají čas a Hamás není blízko dalšímu zhroucení.“
Izraelské zdroje rovněž poznamenaly, že pokračující odmítání Hamásu ponížilo Egypt poté, co se pokusil sdělit optimismus ohledně rozhovorů, a Hamás prý „reagoval pozitivně“.
V současné době probíhají rozhovory především mezi Hamásem a Egyptem, neboť zprostředkovatelé se snaží získat souhlas Hamásu s osnovou, která by pak mohla být předána Izraeli.
Podle katarských novin Al-Araby Al-Jadeed Spojené státy odmítají tlačit na Izrael, aby učinil ústupky, a americký vyslanec Steve Witkoff prý odmítl návrh na humanitární příměří ve dnech Íd al-Fitr, svátku na konci muslimského svatého měsíce ramadánu.
Poslední egyptský návrh předpokládal počáteční propuštění pěti žijících rukojmích, včetně Edana Alexandra, a poté by bylo každých 7-10 dní propuštěno dalších pět žijících rukojmích, uvedli ve středu dva zahraniční diplomaté pro deník Times of Israel.
Na oplátku by Izrael ustoupil od svých zákroků z posledních dvou týdnů a kromě propuštění stovek palestinských vězňů by zahájil jednání o stažení z filadelfského koridoru.
Během středeční bezpečnostní schůzky bezpečnostní establishment údajně navrhl pokračovat v obsazování oblastí v Gaze, aby vyvinul tlak na Hamás.
Zatímco několik zpráv z posledních týdnů naznačovalo, že IDF připravuje rozsáhlou ofenzívu s cílem obsadit celou Gazu najednou, zpráva naznačovala, že izraelské vedení chce nechat tlak ještě několik týdnů narůstat, a proto nezačalo s rozsáhlým povoláváním záloh.
Jaromír Vykoukal
28. 3. 2025
Mám pocit že Hamas se poražený necítí a cítit hned tak nebude. Zajímavé je, jak se svět bojí jakkoliv odsoudit arabskou stranu za to co při jednání dělá. Nebo spíše nedělá.