Praha Jeruzalém

Hamás podal právní žádost o vyškrtnutí ze seznamu teroristických skupin Spojeného království a tvrdí, že je legitimním „hnutím odporu“.

Od: Israel National News 10. dubna 2025 4:29

Hamas, teroristická organizace odpovědná za masakr v jižním Izraeli ze 7. října 2023, zahájila právní řízení s cílem zvrátit své zařazení na seznam teroristických organizací ve Spojeném království, informoval ve středu deník The Guardian.

Návrh byl podán na britském ministerstvu vnitra, přičemž vysoký představitel Hamásu Músa abú Marzúk podle zprávy předložil podrobné svědecké prohlášení, v němž zpochybňuje stávající zařazení mezi organizace.

V prohlášení, které zveřejnil server Drop Site News, Abu Marzouq tvrdí: „Rozhodnutí britské vlády zakázat Hamás je nespravedlivé a je příznačné pro její neochvějnou podporu sionismu, apartheidu, okupace a etnických čistek v Palestině po více než sto let. Hamás nepředstavuje a nikdy nepředstavoval hrozbu pro Velkou Británii, přestože se stále podílí na genocidě našeho lidu.“

Hamás tvrdí, že není teroristickou skupinou, ale „palestinským islámským osvobozeneckým a odbojovým hnutím, jehož cílem je osvobodit Palestinu a postavit se sionistickému projektu“.

Ministerstvo vnitra Spojeného království, které zachovává svou dlouhodobou politiku, se k probíhající právní záležitosti odmítlo vyjádřit.

Prohibice Hamásu ze strany Spojeného království začala v roce 2001 v souvislosti s jeho vojenským křídlem, Brigádami Izz ad-Dín al-Kassám. V roce 2021 bylo označení rozšířeno i na jeho politickou odnož, přičemž tehdejší ministryně vnitra Priti Patelová označila rozdělení křídel za „falešné rozlišování“ a tvrdila, že Hamás působí jako jediný, jednotný teroristický subjekt.

Podle britského práva zařazení na seznam zakázaných teroristických organizací činí členství, vyjadřování podpory nebo veřejné vystavování symbolů spojených s touto skupinou trestným činem.

V právním spise Hamásu se rovněž tvrdí, že přístup Spojeného království k vymáhání práva potlačuje veřejnou diskusi.

„Místo aby policie umožnila svobodu projevu, zahájila kampaň politického zastrašování a pronásledování novinářů, akademiků, mírových aktivistů a studentů kvůli jejich domnělé podpoře Hamásu,“ uvedli jejich právníci. „Lidé v Británii musí mít možnost svobodně hovořit o Hamásu a jeho boji za obnovení práva palestinského lidu na sebeurčení.“

V podání rovněž tvrdí, že zákaz je v rozporu se závazky Spojeného království vyplývajícími z mezinárodního práva, včetně povinnosti zabránit genocidě a ukončit to, co označuje za „nezákonnou okupaci“ palestinských území ze strany Izraele. Označuje Hamás za „jedinou účinnou vojenskou sílu, která se brání“ takovým akcím.

V reakci na tento právní krok stínová ministryně zahraničí Spojeného království Priti Patelová potvrdila svůj postoj: „Hamás je zlá teroristická organizace podporovaná Íránem, která unáší, mučí a vraždí lidi, včetně britských občanů. Představují trvalou hrozbu pro naši bezpečnost a pro mír a stabilitu na Blízkém východě… Neprokazují žádnou úctu k lidským právům, životu a důstojnosti a příliš dlouho utlačují lidi žijící v Gaze.“

10.04.2025 05:43 Daniel Žingor212Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

1 komentář

  1. Štěpán Zemek

    10. 4. 2025

    Odpovědět

    No, tak to jsem na Brity zvědavý. Hamás cítí, že Británie je vůči Muslimům nalomená a tak to zkouší. A ta jejich starost o svobodu slova - to číst je přímo pošušňáníčko.

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.