Praha Jeruzalém

Imigrační soudce v Louisianě rozhodl, že aktivista Mahmoud Khalil, absolvent Kolumbijské univerzity, který inicioval protiizraelské protesty na univerzitní půdě, může být deportován, a to i přes pokračující právní úsilí jeho právníků. Jeho právní tým slibuje, že bude pokračovat v boji a ve federálním řízení napadne jeho zadržení z důvodu svobody projevu.

Od: Israel National News 11. 4. 2025 23:39

Imigrační soudce v Louisianě vydal v pátek rozhodnutí, kterým povolil deportaci bývalého studenta Kolumbijské univerzity Mahmúda Chalíla, který na univerzitní půdě organizoval protiizraelské protesty.

Zástupce hlavního imigračního soudce Jamee Comans poskytl Khalilovu právnímu týmu čas do 23. dubna, aby požádal o zproštění, jak se uvádí v tiskové zprávě po slyšení, z níž citoval deník The New York Daily Times.

Na závěr slyšení promluvil Khalil přímo k soudu a citoval předchozí prohlášení soudce.

„Rád bych citoval to, co jste řekl minule, že pro tento soud není nic důležitějšího než právo na řádný proces a základní spravedlnost,“ poznamenal Khalil. „Je zřejmé, že to, čeho jsme dnes byli svědky, ani jeden z těchto principů nebyl dnes a v celém tomto procesu přítomen,“ dodal podle svých právních zástupců.

Khalilovi právní zástupci před rozhodnutím soudu zdůraznili, že jsou odhodláni pokračovat v boji za zabránění jeho deportace bez ohledu na rozhodnutí soudce.

Johnny Sinodis, jeden z Khalilových advokátů, na čtvrtečním tiskovém brífinku prohlásil: „Pokud se tak stane, zdaleka ještě nejsme na konci cesty.“ Upřesnil, že případ vstoupí do „úlevové fáze“ řízení o vyhoštění, která bude zahrnovat další slyšení před konečným rozhodnutím.

Před pátečním slyšením předložil americký ministr zahraničí Marco Rubio memorandum, které nepředkládá žádná obvinění z trestné činnosti vůči Khalilovi. Namísto toho tvrdil, že Trumpova administrativa má zákonnou pravomoc deportovat osoby na základě jejich politického přesvědčení. Memorandum bylo stručné, mělo pouhé dvě strany.

Khalil byl zadržen ve svém kolumbijském bytě 8. března. Byl informován, že důvodem jeho deportace je jeho účast na protestech proti konfliktu v Gaze a investicím Kolumbijské univerzity souvisejícím s Izraelem. Následujícího dne byl převezen do více než 1 000 mil vzdáleného detenčního centra v Jeně ve státě Louisiana.

Vláda obviňuje Chalíla, že v žádosti o pobyt neuvedl to, co označila za jeho „členství“ v palestinské uprchlické agentuře OSN UNRWA.

Trumpova administrativa zdůvodňuje vyhoštění ustanovením zákona o imigraci a občanství z roku 1952, které umožňuje deportaci, pokud by přítomnost jednotlivce mohla poškodit zahraniční politiku USA. Vláda tvrdí, že Chalílova propalestinská arabská propagace by mohla potenciálně představovat takové riziko.

V nedávném dopise napsaném z vazby Khalil tato obvinění odmítl a své zadržení označil za odvetu za své politické názory. „Je to přímý důsledek uplatňování mého práva na svobodu projevu, když jsem se zasazoval o svobodnou Palestinu a ukončení genocidy v Gaze,“ napsal.

13.04.2025 04:44 Daniel Žingor146Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.