Praha Jeruzalém

Deník Jerusalem Post v neděli informoval, že americká Trumpova administrativa požádala izraelskou vládu, aby odložila plánovanou velkou pozemní operaci v Gaze proti Hamásu kvůli probíhajícím jednáním o dohodě o rukojmích.

Od: All Israel News 25. května 2025

Dva nejmenované zdroje obeznámené s touto záležitostí údajně sdělily, že americká vláda se snaží vyčerpat veškeré diplomatické úsilí o propuštění dalších rukojmích před velkou operací IDF.

Izraelská vláda dala začátkem tohoto měsíce zelenou „Gedeonovým vozům“, nové velké vojenské ofenzívě IDF, jejímž cílem je porazit Hamás jako vojenskou a politickou sílu a zajistit propuštění zbývajících rukojmích držených v Gaze. Na rozdíl od předchozích operací IDF nová rozsáhlá pozemní operace předpokládá, že vojáci IDF budou držet dobyté oblasti Gazy, dokud nebude Hamás poražen a válka neskončí.

Izraelské síly již vedou boje proti příslušníkům Hamásu v celém pásmu Gazy.

„Jakmile manévry začnou, budeme jednat s plnou silou a nepřestaneme, dokud nebude dosaženo všech cílů,“ oznámil před několika dny izraelský ministr obrany Israel Katz.

Washington se údajně obává, že plánovaná rozsáhlá pozemní operace IDF zkomplikuje úsilí o propuštění rukojmích diplomatickou cestou.

Hamás, který válku zahájil smrtícím útokem na Izrael 7. října, je značně oslaben a požaduje ukončení války – zápasí o přežití a údajně požaduje americké záruky, že válka skončí.

Izraelská vláda slíbila, že bude pokračovat ve vojenských operacích, dokud nebude Hamás poražen a rukojmí se nevrátí domů. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu však nevyloučil nové dočasné příměří, pokud by usnadnilo návrat rukojmích.

„Pokud se naskytne příležitost k dočasnému příměří, které by umožnilo návrat rukojmích, jsme na to připraveni,“ prohlásil Netanjahu ve středu.

Hamás začátkem tohoto měsíce propustil Edana Alexandera, americko-izraelského občana, po 584 dnech obtížného zajetí v Gaze. Alexander, který sloužil v IDF, když byl 7. října 2023 unesen, byl údajně propuštěn jako „gesto dobré vůle“ vůči americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který nedávno navštívil region se zastávkami v Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech.

Alexander, který v zajetí Hamásu trpěl těžkým mučením, je posledním žijícím americkým občanem, který byl z Gazy propuštěn. Hamás a jeho spojenci stále drží 58 rukojmích. Není sice jasné, kolik z nich je ještě naživu, ale izraelské a americké zdroje se domnívají, že nejméně 20 rukojmích je stále naživu.

Izraelská vláda zdůraznila, že jedním z hlavních cílů vojenské ofenzívy je vyvinout tlak na Hamás, aby propustil další rukojmí. Jeruzalém zároveň oznámil, že je odhodlán dodržovat „Witkoffův rámec“, který navrhl Trumpův vysoký vyslanec Steve Witkoff. Rámec údajně navrhuje propuštění 10 rukojmích během 60denního příměří. Izraelské zdroje nedávno zhodnotily, že „je to ve slepé uličce“, a to kvůli tomu, že Hamás odmítá rukojmí propustit výměnou za dočasné příměří.

Informované zdroje spojují neústupnost Hamásu při vyjednávání s Mohammedem Sinwarem, bratrem zesnulého vůdce Hamásu Jehiji Sinwara a faktickým vůdcem Hamásu v Gaze.

Mohammed Sinwar byl 13. května zabit při izraelském leteckém útoku na podzemní areál Hamásu pod Evropskou nemocnicí v Gaze. Sinwarovo tělo a těla dalších vysokých představitelů Hamásu byla údajně objevena v tunelu v Chán Júnisu, jak uvádí saúdská tisková zpráva.

Někteří izraelští představitelé jsou opatrně optimističtí, že odstranění Sinvara by mohlo potenciálně usnadnit propuštění zbývajících rukojmích.

26.05.2025 04:52 Daniel Žingor98Zdroj: All Israel news

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.