Praha Jeruzalém

Velvyslanec USA v Izraeli Mike Huckabee hovořil s Arutz Sheva o vztazích mezi USA a Izraelem, Trumpových pocitech z války v Gaze, Íránu a dalších tématech.

Autor: Yoni Kempinski 22. května 2025 15:27

Velvyslanec Spojených států v Izraeli Mike Huckabee má od svého nástupu do funkce minulý měsíc napilno. Ve zvláštním rozhovoru pro Arutz Sheva-Israel National News Huckabee popisuje své první týdny ve funkci a říká, že „od chvíle, kdy jsem vystoupil z letadla, se ještě nedostal na vzduch“.

Velvyslanec se ohlíží za okamžikem, kdy mu prezident Donald Trump oznámil jmenování: „Nežádal jsem ho o tu práci, nikdy jsem za ni neloboval, nikdy jsem s ním o tom nemluvil, až do dne, kdy mi pár dní po volbách zavolal. Prezident Trump se vás neptá, on vám to řekne. Zavolal mi a řekl: ‚Miku, budeš velvyslancem v Izraeli, budeš skvělý’“.

Když přejdeme k pověstem o prezidentově nespokojenosti se způsobem, jakým izraelská vláda vede válku v Gaze, Huckabee vysvětluje, že ačkoli všichni, včetně prezidenta a Izraele, jsou z války „otráveni“, „důvodem, proč válka stále pokračuje, je to, že Hamás nepřijal, co jim prezident předložil – nebudete tu mít budoucnost, nebudete tu vládnout a nebudete tu vyzbrojení. To dal prezident Trump jasně najevo.“

Huckabee upřesnil, že když lidé říkají, že Trump chce válku ukončit za každou cenu, „odporuje to tomu, co opakovaně řekl. To, že by chtěl válku ukončit, bych chtěl i já a vy také. Nikdo jiný než Hamás v ní nechce pokračovat. Ale nemůže to skončit vítězstvím Hamásu.“

Huckabee uvedl, že si dokáže představit, co prožívají rodiny rukojmích: „Kdyby někdo unesl moje dítě, chtěl bych jen, aby se co nejrychleji vrátilo domů. Pravděpodobně by mi bylo jedno, co by to stálo – jen, aby se dostalo domů.

„Hamas je však nechce pustit. Když slyším lidi říkat, že Izraelci nechtějí, aby válka skončila, není to pravda. Nebo konkrétně, že premiér chce válku udržet z politických důvodů – to není pravda.“

Velvyslanec popisuje množství času, které od svého příjezdu strávil s Netanjahuem, slovy: „Tuhle jsem mu řekl, že jestli s ním budu trávit ještě víc času, bude mě muset zapsat do svého rodinného zdravotního pojištění jako vyživovanou osobu.“

Poznamenává, že partnerství mezi USA a Izraelem je „neuvěřitelně intenzivní“. Huckabee zdůrazňuje, že americko-izraelské vztahy „nejsou jednosměrnou ulicí, kde Izrael má z Ameriky velký prospěch a Amerika za to nic nedostává; Amerika za to dostává hodně a je to skutečné partnerství“.

Pokud jde o nedávné prohlášení Velké Británie, Kanady a Francie proti Izraeli, Huckabee říká, že je „znechucen“, a dodává: „Je to taková nehoráznost, že to, co by mělo být vzdělanými, přemýšlivými evropskými národy, vystoupí a obviní Izrael z toho, co se děje v Gaze, místo aby obvinili Hamás a vyvíjeli na něj tlak. To oni se nechtějí dohodnout na žádné významné dohodě, aby dostali rukojmí ven.“

Uvažoval: „Copak si lidé ve Francii a Velké Británii nepamatují svou historii z druhé světové války? Jak válka skončila? Skončila tím, že Churchill řekl: ‚Víte co, už to trvá příliš dlouho, pojďme to nazvat remízou? Bombardovali Německo. Kdyby k tomu nedošlo, možná by válka neskončila.

„Já si prostě nemyslím, že Britové mají co říkat Izraeli, jak má vést válku, kterou vede nejen proto, aby pomstil vyvraždění vlastních lidí, ale válku, která zabrání Hamásu, aby tam zůstal, protože Hamás ještě před dvěma týdny sliboval, že pokud bude mít příležitost, udělá to znovu.“

Tento měsíc navštívil region prezident Trump, ale v Izraeli se nezastavil. Na otázku, proč prezident nenavštívil Izrael, Huckabee vysvětluje, že „jeho cesta do Saúdské Arábie, Kataru a Spojených arabských emirátů byla cestou za ekonomickým rozvojem. Nejedná se o ústrky vůči Izraeli. Jezdí na spoustu míst, jako prezident se na to zaměřil. Ve Státech se zaměřil na rozvoj podnikání“.

Dodává, že cílem cesty bylo také připravit tyto země na připojení k Abrahámovským dohodám.

Huckabee také vysvětloval význam pojmu America first a uvádí, že „neznamená pouze Ameriku. Kdyby tomu tak bylo, pak by tyto země nenavštívil. Amerika na prvním místě znamená, že naším hlavním cílem je učinit Ameriku bezpečnější, silnější a prosperující. K tomu neznamená, že Amerika je pouze Amerika, že žijeme, aniž bychom chápali, že žijeme ve světě a že máme prospěch z obchodu, turistiky, normalizace a uznání jiných zemí.“

Všímá si, jak se Trumpův pohled na blízkovýchodní země liší od pohledů jeho předchůdců. „Jednou z největších věcí, kterou prezident na této cestě udělal, bylo, že se vydal za vládami, které jsou totalitní, a řekl jim to: „Nejsme tu proto, abychom se snažili změnit váš styl vládnutí nebo se vám snažili vnutit náš styl vládnutí.“

Huckabee uklidňoval obavy, že Trumpova administrativa bude nutit Izrael, aby souhlasil se vznikem palestinského státu výměnou za normalizaci vztahů s arabskými zeměmi. „Neslyšel jsem, že by z naší strany něco takového byť jen naznačovali. Nesnažíme se Izrael k něčemu nutit, s Izraelem již máme partnerské vztahy. Izrael není jen přítel nebo spojenec – je to partner. Jaký je v tom rozdíl? Partner je spíše něco jako manželství. Jsme v tom dlouhodobě. Nikdy se nerozvedeme, protože ani jedna strana si nemůže dovolit platit alimenty. Jsme tak pevně zakotveni jeden v druhém.

„Není to jen geopolitický a ekonomický vztah, je to i vztah duchovní. Oba žijeme na stejném základu židovsko-křesťanského chápání západní civilizace, tomu nemůžeme uniknout.“

Trvá na tom, že USA by Izraeli nevnutily palestinský stát. „To není naše věc. Izrael je suverénní stát. Bylo by to, jako kdyby Izrael přijal v Knesetu rezoluci, která by požadovala, aby Amerika vrátila Texas Mexičanům.“

Huckabee se rovněž zabýval obavami ohledně jednání s Íránem. „Nebudou mít jadernou zbraň. Musí souhlasit s úplnou demontáží a úplnou ztrátou schopností. Nebudou mít obohacený uran, centrifugy a reaktory. Nic jasnějšího se nedá vymyslet. Pokud si Íránci myslí, že Donalda Trumpa získají, nikdy s ním nejednali.“

Trvá na tom, že Izrael se může svobodně rozhodnout zaútočit na Írán, pokud to bude považovat za nutné. „Amerika Izraeli neříká, jak se má bránit proti existenční hrozbě, kterou pro něj Írán představuje už čtyřicet a něco let. Íránci své poselství nezměnili, stále skandují ‚smrt Izraeli‘ a ‚smrt Americe‘. Chci, aby si Američané uvědomili, že jejich snaha nekončí u Středozemního moře.“

Na otázku, proč by Spojené státy měly sedět s entitou, která se je snaží zničit, uvedl: „Musíte jim dát šanci. Musíte světu ukázat, že jste Íráncům dali příležitost chovat se jako civilizovaní lidé, ukázat, že chtějí být skutečnými sousedy ve světě.“

Pokud jde o rukojmí a obavy, že USA nebudou usilovat o propuštění zbytku rukojmích nyní, když byl osvobozen poslední žijící americký rukojmí Edan Alexander, Huckabee trvá na tom, že Trump „nedal najevo, že by si mnul ruce nad tím, co se děje v Gaze s rukojmími. Je to také on, kdo řekl, ať jim poskytneme humanitární pomoc, pokud se nedostane do rukou zrůd z Hamasu.

„Byl důsledný. Kdyby lidé naslouchali tomu, co říká prezident, a ne tomu, co říká nějaký ‚nejmenovaný zdroj‘ ve Washingtonském kompostu, myslím, že by se lidé mnohem více uklidnili.“

Velvyslanec Huckabee se na závěr věnoval otázce izraelské suverenity v Judeji a Samaří a zopakoval, že „Izrael je suverénní země. Je to rozhodnutí, které musí učinit Izrael. USA toto rozhodnutí nečiní. Byly doby, kdy se lidé domnívali, že izraelské komunity v Judeji a Samaří jsou v rozporu s mezinárodním právem, a jednou z věcí, které Trump ve svém prvním funkčním období udělal, bylo prohlášení, že se nejedná o porušení mezinárodního práva. Takže pokud to lidem dává nějaký smysl pro to, jak se staví k těmto otázkám, jaká je jeho doktrína, nemyslím si, že můžete získat mnohem jasnější představu.“

23.05.2025 05:10 Daniel Žingor204Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.