Praha Jeruzalém

Íránský vojenský velitel prohlásil, že „jakékoli porušení našeho vzdušného prostoru způsobí našim nepřátelům značné škody“.

Od: All Israel News 3. června 2025

Írán se snaží posílit své systémy protivzdušné obrany před možnými izraelskými nebo americkými údery, pokud selžou jaderná jednání, informoval v neděli deník Financial Times.

S odvoláním na západní zpravodajské informace a nedávnou analýzu satelitních snímků uvádí deník Times, že Írán zřejmě přemístil zbývající odpalovací zařízení pro rakety země-vzduch blíže ke strategickým jaderným zařízením, jako jsou Fordow a Natanz.

Financial Times citoval zprávu Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS), podle které Írán stále disponuje přibližně 410 protiletadlovými raketovými systémy (SAM), z nichž většina jsou čínské rakety FM-80 (Feimeng 80) krátkého doletu. IISS odhaduje, že Írán má k dispozici pouze asi 26 odpalovacích zařízení SAM typu S-200 a S-300, jejichž stav není znám.

V říjnu Izrael zaútočil a zničil několik íránských základen S-300 na strategických místech po celém Íránu v reakci na útok balistickými raketami, který Islámská republika provedla dříve stejného měsíce. Země zasáhla několik takových baterií SAM také během svých úderů v dubnu 2024.

Po útocích izraelští obranní představitelé uvedli, že íránská jaderná zařízení byla odhalena.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl: „Letectvo zaútočilo po celém Íránu. Těžce jsme poškodili obranyschopnost Íránu a jeho schopnost vyrábět rakety namířené proti nám.“

Zpráva deníku Financial Times však uvádí, že podle snímků z otevřených zdrojů bylo několik íránských protiletadlových raketových systémů před útoky pravděpodobně prázdných.

Některé íránské systémy protivzdušné obrany byly nedávno předvedeny na přehlídce v Teheránu u příležitosti „Dne armády“, zatímco během vojenských cvičení v únoru byl spatřen systém S-300, který místo originálu ruské výroby používal radarový systém íránské výroby.

Nicole Grajewski z Carnegie Endowment ve Washingtonu uvedla, že tato přehlídka byla pravděpodobně reakcí na tvrzení Izraele, že v říjnu zničil většinu protivzdušné obrany Islámské republiky.

„Írán rozhodně chce vyvrátit tvrzení, že jeho moderní protivzdušná obrana byla zničena,“ uvedla.

Mohammad Bagheri, náčelník generálního štábu íránských ozbrojených sil, se také chlubil připraveností své země na útok.

„Jsme svědky pozoruhodného zlepšení schopností a připravenosti protivzdušné obrany země,“ řekl Bagheri minulý měsíc. „Nepřátelé íránského národa musí pochopit, že jakékoli narušení vzdušného prostoru naší země jim způsobí značné škody.“

Zatímco Washington pokračuje v diplomatických jednáních s Íránem o jaderném programu země, prezident Donald Trump pohrozil, že pokud nebude dosaženo dohody, provede údery na íránská jaderná zařízení, a v pondělí na své sociální platformě Truth zopakoval svůj nesouhlas s obohacováním uranu.

Minulý týden varoval vysoký úředník před vážnými důsledky, pokud Teherán dohodu odmítne. „Pokud tyto podmínky nepřijmou, nebude to pro Íránce dobrý den,“ uvedl nejmenovaný úředník.

Veřejnoprávní stanice Kan News mezitím minulý týden informovala, že Izrael výrazně zlepšil svou připravenost k útoku na íránská jaderná zařízení prostřednictvím řady cvičení a nácviků, jejichž cílem je připravit se jak na vojenský úder, tak na případnou íránskou odvetu.

USA mají od dubna na letecké základně Diego Garcia v Indickém oceánu rozmístěno několik bombardérů B-2 a B-52, o nichž se všeobecně předpokládá, že jsou připraveny k vojenskému úderu v případě selhání jaderných jednání.

Izrael podle všeobecného přesvědčení připravuje vlastní údery, s účastí USA nebo bez ní, pokud se jeho vedení domnívá, že jednání povedou k výsledku, který bude pro zemi nebezpečný.

04.06.2025 05:40 Daniel Žingor120Zdroj: All Israel news

Klíčová slova

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.