Praha Jeruzalém

Jednání mezi Íránem a Spojenými státy uvízla na mrtvém bodě poté, co se během dvou kol nepodařilo vyřešit spory ohledně obohacování uranu, raket a zmírnění sankcí.

Autor: Vered Weiss, World Israel News, 21. února 2026

Írán a Spojené státy se přibližují k vojenské konfrontaci, protože diplomatické úsilí ohledně jaderného programu Teheránu uvízlo na mrtvém bodě a Washington rozšiřuje svou vojenskou přítomnost na Blízkém východě, uvádějí představitelé a diplomaté citovaní agenturou Reuters.

Představitelé Íránu, Spojených států, zemí Perského zálivu, Evropy a Izraele sdělili agentuře Reuters, že naděje na vyjednané urovnání slábnou a regionální aktéři nyní považují konflikt za pravděpodobnější než kompromis.

Izraelští představitelé uvedli, že podle nich jsou rozdíly mezi Washingtonem a Teheránem nepřekonatelné a že pravděpodobnost eskalace v blízké budoucnosti je vysoká.

Jeden zdroj obeznámený s izraelským plánováním uvedl, že Izrael se připravuje na potenciální společnou vojenskou akci se Spojenými státy, ačkoli zatím nebylo přijato žádné rozhodnutí.

Toto posílení by znamenalo druhý útok Spojených států a Izraele na Írán za méně než rok, po loňských červnových leteckých úderech USA a Izraele na íránská vojenská a jaderná zařízení.

Regionální představitelé uvedli, že ropné státy Perského zálivu připravují nouzové plány pro případ konfrontace, která by podle nich mohla eskalovat a destabilizovat region, protože rostoucí napětí tlačí ceny ropy nahoru.

Rozhovory mezi Íránem a Spojenými státy uvízly na mrtvém bodě poté, co se v dvou kolech nepodařilo vyřešit spory ohledně obohacování uranu, raket a zmírnění sankcí.

Zdroj obeznámený s jednáními uvedl, že íránský ministr zahraničí Abbas Araqchi odmítl otevřít a vrátil návrh USA týkající se raket, který doručili ománští zprostředkovatelé.

Po úterních jednáních v Ženevě Araqchi uvedl, že se strany dohodly na „hlavních principech“, zatímco Bílý dům prohlásil, že mezi nimi přetrvávají významné rozdíly.

Americký představitel uvedl, že Írán by měl brzy předložit písemný návrh, a Araqchi v pátek prohlásil, že očekává návrh protinávrhu během několika dní.

Prezident Donald Trump varoval Írán, že musí dosáhnout dohody, jinak bude čelit následkům, a ve čtvrtek uvedl, že jinak dojde k „opravdu špatným věcem“.

Zdálo se, že stanovil lhůtu 10–15 dnů, což vyvolalo hrozby Teheránu, že v případě útoku podnikne odvetné kroky proti americkým základnám. Trump později uvedl, že zvažuje omezenou vojenskou akci, a novinářům řekl: „Myslím, že mohu říci, že to zvažuji.“

Američtí představitelé uvedli, že Trump se dosud nerozhodl o použití síly. Ministr zahraničí Marco Rubio se má 28. února setkat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vysoký americký představitel uvedl, že všechny americké síly budou plně připraveny až v polovině března.

Bývalý americký diplomat Alan Eyre řekl agentuře Reuters, že pokrok je nepravděpodobný, pokud obě strany neustoupí ze svých zakořeněných pozic, a varoval, že „pokud zaútočí, situace se rychle zhorší“.

22.02.2026 04:59 Daniel Žingor135Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

1 komentář

  1. Andrea Huňová

    22. 2. 2026

    Odpovědět

    Len sa to stále naťahuje s nenormálny napätím. Snáď by ale Trump nenariadil všetku tú ohromnú bojovú techniku a vojakov iba na tlak a zastrašenie Iránu.🤔

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.