Praha Jeruzalém

Starosta New Yorku a bývalý viceprezident odsuzují společné útoky USA a Izraele na Írán jako „bezohlednou eskalaci“ a „válku z vlastní vůle“.

Od: Israel National News 1. března 2026, 12:26

Starosta New Yorku Zohran Mamdani v pátek ostře odsoudil společné vojenské útoky USA a Izraele proti Íránu a označil je za nebezpečnou eskalaci.

Mamdani popsal útoky jako „katastrofální eskalaci nelegální agresivní války“.

„Bombardování měst. Zabíjení civilistů. Otevření nového válečného divadla. Američané to nechtějí. Nechtějí další válku za účelem změny režimu. Chtějí úlevu od krize dostupnosti. Chtějí mír,“ řekl Mamdani.

Mamdani uvedl, že jeho bezprostředním cílem je zajistit bezpečnost obyvatel New Yorku. Řekl, že je v kontaktu s policejním komisařem města a úředníky pro řízení mimořádných situací a že jsou přijímána proaktivní opatření, včetně zvýšené koordinace mezi agenturami a posílených hlídek na citlivých místech.

Oslovil také přímo íránské obyvatele New Yorku, když řekl, že jsou „součástí struktury tohoto města“, a ujistil je o jejich bezpečnosti.

Bývalá viceprezidentka Kamala Harrisová také vyjádřila nesouhlas s údery a obvinila prezidenta Donalda Trumpa, že vtáhl USA do toho, co popsala jako válku, kterou americký lid nechce.

V prohlášení zveřejněném 28. února 2026 Harrisová řekla: „Aby bylo jasno: jsem proti válce za změnu režimu v Íránu a naše vojáky vystavujeme nebezpečí kvůli válce, kterou si Trump zvolil.“

Údery označila za „nebezpečnou a zbytečnou sázku na životy Američanů“, která podle ní ohrožuje regionální stabilitu a globální postavení Ameriky. Harrisová dodala, že si sice uvědomuje hrozbu, kterou Írán představuje, a trvá na tom, že mu nikdy nesmí být umožněno získat jaderné zbraně, ale domnívá se, že současná vojenská akce není vhodným způsobem, jak této hrozbě čelit.

Harrisová také kritizovala minulá prohlášení prezidenta týkající se Íránu a tvrdila, že jeho předchozí tvrzení o ukončení válek a o stavu íránského jaderného programu byla nepravdivá. Poznamenala, že prezident uznal možnost amerických obětí v průběhu konfliktu.

„Naše vojáky si zaslouží vrchního velitele, který přistupuje k rozhodnutím o válce a míru se stejnou pevností a disciplínou, jakou naši vojáci projevují každý den,“ řekla a dodala, že Kongres musí využít všech dostupných pravomocí, aby zabránil dalšímu zapojení USA do konfliktu.

02.03.2026 05:23 Daniel Žingor222Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

1 komentář

  1. Jaromír Vykoukal

    2. 3. 2026

    Odpovědět

    A co agresivní nelegální válka proti Izraeli, kterou Írán vede desítky let prostřednictvím proxi válečníků?

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.