Praha Jeruzalém

Americký představitel potvrdil, že se USA a Írán dohodly na dočasném uklidnění situace v okolí Hormuzského průlivu před úterním setkáním v Dauhá.

Od: Israel National News 29. června 2026, 5:12

Spojené státy a Írán „prozatím ustoupí“ po víkendové přestřelce v blízkosti Hormuzského průlivu, sdělil v neděli CNN představitel Trumpovy administrativy.

„Obě strany prozatím ustoupí a plavidla se budou moci volně pohybovat,“ uvedl představitel pro televizní stanici a potvrdil tak dřívější zprávu v Axios.

Stejně jako v zprávě Axios uvedl i další americký představitel, že se Spojené státy a Írán dohodly na úterním setkání v katarské Dauhá za účelem dalších jednání.

Zatím není jasné, jaký je postoj Íránu k této záležitosti, jelikož Islámská republika tyto zprávy dosud nepotvrdila.

Vysoký představitel americké administrativy v neděli dříve uvedl, že technická jednání týkající se memoranda o porozumění mezi USA a Íránem stále „probíhají podle plánu“, a to i přes víkendové střety.

„Nic nebylo zrušeno. Technická jednání ohledně implementace memoranda o porozumění probíhají podle plánu v následujících dnech a kanály pro řešení konfliktů jsou po summitu u Lucernského jezera v plném provozu,“ sdělil úředník stanici CNN s odkazem na nedávná jednání ve Švýcarsku vedená viceprezidentem JD Vancem.

O víkendu USA dvakrát zaútočily na íránské cíle v Hormuzském průlivu v reakci na íránská porušení příměří.

Trump varoval v sobotu večer, že USA mohou být nuceny „vojensky dokončit práci“, pokud bude Írán i nadále porušovat příměří.

„Letadla Spojených států právě zaútočila na íránská skladiště raket a dronů a na pobřežní radarové základny za to, že ZNOVU porušili dohodu o příměří! Je velmi pravděpodobné, že se nikdy nepoučí!“ napsal Trump.

Dodal: „Může nastat okamžik, kdy již nebudeme schopni jednat rozumně a budeme nuceni vojensky dokončit to, co jsme velmi úspěšně započali. Pokud k tomu dojde, Islámská republika Írán již nebude existovat!“

29.06.2026 05:14 Daniel ŽingorZdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.