Praha Jeruzalém

Premiér, ministr obrany a náčelník generálního štábu IDF vydali společné prohlášení v návaznosti na zprávy o omezení svobody jednání IDF v Libanonu.

Autor: Uzi Baruch 22. června 2026, 23:33

Premiér Benjamin Netanjahu, ministr obrany Izrael Katz a náčelník generálního štábu IDF Eyal Zamir vydali v pondělí večer vzácné společné prohlášení uprostřed rostoucí kontroverze ohledně pravidel nasazení IDF v jižním Libanonu a obvinění z omezení operací vojsk.

Prohlášení bylo zveřejněno po rozhovoru, který tito tři vedli s velitelem Severního velitelství, generálmajorem Rafim Milem. V prohlášení se uvádí, že „IDF bude i nadále rozhodným způsobem zasahovat, aby zmařila hrozby vůči našim vojákům a občanům, zničila teroristickou infrastrukturu a udržovala bezpečnostní zónu v jižním Libanonu.“

Dále se v něm uvádí, že „premiér, ministr obrany a náčelník generálního štábu jasně dali najevo, že bezpečnost izraelských občanů a sil IDF bude i nadále jejich absolutní prioritou, bez jakýchkoli kompromisů.“

Navzdory těmto prohlášením však vojenské zdroje nadále tvrdí, že operační kapacita Izraele je v podstatě omezena na celém území za „žlutou linií“ v Libanonu. Podle těchto zdrojů nyní údery, které dříve schvalovali velitelé v terénu, vyžadují povolení z nejvyšších míst.

Podle týchž zdrojů se omezení týkají především proaktivních operací proti cílům Hizballáhu hlouběji v Libanonu. Patří mezi ně velitelství, sklady zbraní, výrobní a vojenské základny a teroristická infrastruktura, která není klasifikována jako bezprostřední hrozba pro jednotky v terénu.

Společné prohlášení navazuje na řadu zpráv, které tvrdí, že izraelské obranné síly (IDF) mají v současné době povoleno především reagovat na bezprostřední nebo vznikající hrozby, namísto toho, aby požívaly plnou svobodu jednání, jakou měly v dřívějších fázích bojů.

The New York Times uvedl, že izraelské síly operující v Libanonu podléhají přísnějším směrnicím a že zahájení palby je povoleno především v případě bezprostřední hrozby nebo po obdržení přímého povolení od náčelníka generálního štábu.

Podle této zprávy mají jednotky zakázáno střílet na civilisty, kteří se pokoušejí vrátit do svých domovů, pokud se k vojákům nepřibližují způsobem, který je považován za ohrožující.

Zpráva dále uváděla, že bez povolení z nejvyšších míst mají jednotky IDF zakázáno provádět proaktivní operace, jako je demolice budov a infrastruktury v bezpečnostní zóně v jižním Libanonu.

23.06.2026 05:43 Daniel ŽingorZdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.