Praha Jeruzalém

Velká Británie a několik jejích spojenců uvalili sankce na izraelské organizace a jednotlivce a zároveň zveřejnili nové pokyny pro podniky, v nichž vyzývají k bojkotu výrobků z Judeje a Samaří.

Od: Israel National News 9. června 2026, 15:24

Spojené království oznámilo nové sankce proti osobám a subjektům, které jsou podle něj zapojeny do financování, umožňování a páchání násilí proti Arabům v Judeji a Samaří.

V úterním prohlášení před parlamentem uvedla ministryně zahraničí Yvette Cooperová, že Spojené království spolu s mezinárodními partnery podniká koordinované kroky proti sítím spojeným s útoky na palestinské komunity.

Spojené království spolu s Kanadou, Francií a Norskem uvaluje sankce na šest subjektů a jednu fyzickou osobu. Austrálie a Nový Zéland zveřejnili koordinované sankce minulý týden.

Podle ministerstva zahraničí budou na označené subjekty uvalena zmrazení majetku a v příslušných případech zákazy cestování a zákaz výkonu funkce ředitele. Cílem těchto opatření je narušit finanční toky podporující extremistické skupiny osadníků působící v Judeji a Samaří.

Ve společném prohlášení ministři zahraničí Austrálie, Kanady, Francie, Norska a Spojeného království uvedli, že podnikli koordinované kroky v reakci na to, co popsali jako zhoršující se situaci v regionu.

Ministři uvedli, že extremističtí, násilní osadníci s podporou svých stoupenců pokračují v útocích na palestinské Araby a porušují jejich lidská práva. Uvedli, že takové násilí je využíváno k vysídlování Arabů, ničení majetku a podpoře „osadnické činnosti“, která podle nich podkopává životaschopnost palestinského státu a vyhlídky na mírové soužití.

Společné prohlášení uvádí, že násilní osadníci mohli příliš dlouho jednat téměř beztrestně, a tvrdí, že rozšiřování osad a vytváření předních základen pokračuje s podporou a za pomoci izraelské vlády. Dále se v něm uvádí, že v některých případech dochází k násilí ze strany osadníků pod ochranou izraelských bezpečnostních sil.

Pět zemí vyzvalo izraelskou vládu, aby zajistila odpovědnost za násilí v Judeji a Samaří, a požadovalo vyšetření útoků, přijetí opatření proti předním základnám a organizacím spojeným s násilím a opatření k zastavení podněcování.

Ministři uvedli, že věří, že míru a bezpečnosti pro Izraelce i Palestince lze dosáhnout pouze prostřednictvím realizace dvoustátního řešení, a zavázali se pokračovat v práci na dosažení tohoto cíle.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že Austrálie, Kanada, Francie, Norsko a Spojené království uznali palestinský stát a společně podporují to, co popsaly jako úsilí o zachování životaschopnosti dvoustátního řešení.

Spojené království zopakovalo svůj postoj, že židovské osady v Judeji a Samaří jsou podle mezinárodního práva nelegální, a uvedlo, že osadnická činnost podkopává úsilí o dosažení trvalé mírové dohody.

Ministr zahraničí také poprvé oznámil, že oficiální pokyny Spojeného království budou podnikům výslovně nedoporučovat ekonomickou a finanční činnost v oblastech, které Spojené království označuje za nelegální osady. Vláda uvedla, že nadále podporuje obchod s Izraelem v rámci hranic z roku 1967, přičemž zdůraznila, že by nemělo docházet k ekonomickému zapojení v osadách za těmito hranicemi.

Očekává se, že Cooper řekne parlamentu: „Dnes spolu s našimi mezinárodními partnery přijímáme sankce proti těm, kteří podporují a sponzorují násilí proti palestinským komunitám na Západním břehu.“

„Rozšiřování osad a násilí je nelegální a představuje zásadní hrozbu pro životaschopnost dvoustátního řešení a pro dlouhodobý mír a bezpečnost Palestinců a Izraelců.“

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že tato opatření přicházejí uprostřed pokračující „expanze osad“, včetně projektu E1, a toho, co popsalo jako rekordní úroveň násilí ze strany Židů proti palestinským Arabům v Judeji a Samaří.

Spojené království rovněž vyzvalo izraelskou vládu, aby ukončila rozšiřování osad, řešila násilí, stíhala odpovědné osoby a odstranila omezení ovlivňující palestinskou ekonomiku. Vláda uvedla, že nebude váhat přijmout další opatření, pokud se situace nezlepší.

Ve svém společném prohlášení Austrálie, Kanada, Francie, Norsko a Spojené království uvedli, že jsou připraveni přijmout další opatření, pokud izraelská vláda nepodnikne naléhavé kroky k řešení situace na místě.

V rámci širších snah týkajících se Izraele a Palestinské samosprávy se očekává, že ministryně zahraničí oznámí další 1 milion liber na humanitární odminovací činnost v Gaze, a to nad rámec již poskytnutých 4 milionů liber.

Očekává se také, že vyzve Izrael k otevření všech hraničních přechodů a zrušení omezení dodávek humanitární pomoci a vybavení. Kromě toho Cooperová oznámí plány na účast na zasedání Palestinské skupiny dárců v Paříži v červenci.

Ministerstvo zahraničí dále potvrdilo finanční a technickou pomoc Palestinské samosprávě ve výši nejméně 10 milionů liber v roce 2026, včetně podpory zaměřené na řešení její fiskální krize a udržení služeb první linie, jako je zdravotní péče.

Mezi subjekty a osoby, na které ministerstvo zahraničí uvalilo sankce, patří The Farms Association, Ahavat Gilad, Ari Yshag, Artzenu, Shivat Zion Lerigvey Admata, Eyal Hari Yehuda Company Ltd. a Itamar Yehuda Levi.

10.06.2026 05:24 Daniel ŽingorZdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka

2 komentáře

  1. Štěpán Zemek

    10. 6. 2026

    Odpovědět

    Teda, to je docela pobuřující. A kdy zmiňované vlády a státy přestanou podporovat arabské (rozuměj palestinské) teroristy? Kdy uvalí sankce na ně?

    • Vladimír Havel

      10. 6. 2026

      Odpovědět

      Amen! Bůh žehnej Izraeli! VH

Přidání komentáře

Váš email nebude zveřejněn.
Abychom zabránili spamu, musí být Váš první komentář schválen. Mějte prosím strpení.

O profilový obrázek se stará Gravatar.