Praha Jeruzalém

[IMG R 10232]Izrael začal v pondělí svým arabským občanům umožňovat cestu do Džanínu na Západním břehu. Izraelští Arabové tak poprvé od začátku druhé palestinské intifády mohou toto město volně navštívit, ať už za svými příbuznými, nebo za nákupy. Uvedli to palestinští představitelé.

Krok následuje po rozmístění palestinských policejních jednotek ve městě, kampani, kterou Spojené státy vidí jako příležitost pro palestinské jednotky ukázat, jak dovedou zakročit  proti ozbrojencům, což je jedna z izraelských podmínek pro vznik samostatného palestinského státu. Krok by také mohl Džanínu pomoci ekonomicky.

Přes terminál Džalameh vstoupilo do Džanínu asi 200 izraelských Arabů. Omezený přístup mají jen izraelští Arabové mladší 18 let, všichni se navíc musejí do setmění vrátit zpět tak, jak je informují letáky, které při vstupu do Džanínu dostali.

Přechod bude otevřen každý den od neděle do čtvrtka. Denně se do Džanínu dostane asi 100 izraelských Arabů. Podle ministerstva obrany by se toto číslo mělo v budoucnu zvýšit. Džanín je navíc velmi blízko mnohých arabských vesnic v Izraeli a také velkých měst jakými jsou Afula a Nazareth.

Pro izraelské Židy, kteří v Džanínu kdysi rádi nakupovali,  je město stále uzavřeno.

03.06.2008 00:00 6

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho tedy se svými přáteli! Případně děkujeme za Vaši štědrost…
Další možnosti najdete na stránce podpořte nás.

150 Kč
350 Kč
1500 Kč
Jiná částka