Praha Jeruzalém

Vážení přátelé Izraele – dobrý den všem!

Uprostřed protestů a politického dramatu schválil Kneset návrh zákona o přiměřenosti – to je zpráva, která s přehledem vévodí v červenci 2023 všem ostatním. Dokonce zastrčila do pozadí brilantní protiteroristickou operaci IDF v Jeninu i skandální mezinárodní reakce na ni a ze všech ostatních zpráv vyčuhují ty, jak se na Izrael uprostřed jeho vnitropolitické a vnitrospolečenské krize chystají jeho nepřátele a jestli už nebyla překročena červená linie, za kterou není návratu?!

Je to tak? Mno… minimálně je naprosto legitimní se ptát jestli se to už nestalo a co bude dál: Přes 10 000 záložníků IDF oznámilo, že přestanou sloužit jako dobrovolníci, bývalý šéf Mossadu Yossi Cohen: Zastavte legislativu, je čas na dohody, bývalý premiér Ehud Olmert pro britskou televizi uvedl, že Izrael teď směřuje k občanské válce, velitel Hizbaláhu Nasralláh pak, že „dnešek je nejtemnějším dnem v dějinách Izraele“, Morgan Stanley snížila úvěrový rating Izraele a Moody’s varovala před „významným rizikem“, izraelská generální prokurátorka vyzvala Nejvyšší soud, aby zakročil proti zákonu, který chrání Netanjahua před odvoláním z funkce, Netanjahu následně uvedl, že generální prokurátorku neodvolá, ale jmenuje Deriho znovu ministrem, opozice požaduje zmrazení soudní reformy do roku 2025 a Likud to odmítl.

Toto vše proběhlo během truchlení na Tiša b’Av a to, myslím, není jedno.

Má pravdu prezident Herzog, když říká„ s naprostou jistotou“, že je „demokracie v Izraeli živá a zdravá“? Asi ano. Má pravdu americký komentátor, když zdůvodňuje, proč v Izraeli žádná občanská válka nebude? Asi taky ano. Co bude dál? Izrael to překoná – ano. Co ho to bude stát? Nevíme!

V pozadí těchto událostí a otázek zůstává i to, jakým způsobem informují o Izraeli „prestižní“ zahraniční média a co nám to o nich říká: BBC ohromila Bennetta tvrzením, že IDF s radostí zabíjí děti, CNN označila útočícího palestinského teroristu za „řidiče auta“ zastřeleného izraelským civilistou, Forbes nazval operaci IDF v Jeninu „útokem“, zatímco Washington Post ji označily za „invazi“, The Guardian uvedly, že izraelské ženy nemohou opustit svůj domov bez mužského doprovodu.

Co to říká o nás samotných? Ano i my jsme rozhodně součástí systému, ve kterém žijeme…

Co tentokrát OSN a EU? Vyslanec EU: Izraelská operace v Jeninu porušila mezinárodní právo, Zpravodajka OSN obvinila Izrael, že proměnil palestinská území ve „vězení pod širým nebem“, Evropský parlament podpořil vyšetřování údajných izraelských válečných zločinů Mezinárodním trestním soudem.

Směřuje to, myslím, tudy: Karma pro Francii: Odplata za zločiny proti Židům? a Dvoustátní řešení pro Francii v terminálním stádiu smrtelné nemoci.

Plukovník Richard Kemp o operaci v Jeninu: „Pozoruhodný úspěch, který nemá v moderní válce obdoby“

„Provést operaci takové intenzity v městské oblasti bez zabití jakéhokoli nezúčastněného civilisty je pozoruhodný úspěch IDF, který pravděpodobně nemá v moderní válce obdoby. Poměr obětí při většině takových operací bývá často 3 až 5 zabitých civilistů na každého bojovníka, a to u západních armád, které se snaží vyhnout civilním obětem a dodržují válečné zákony. Pochybuji, že by jakákoli jiná armáda na světě dokázala to, co IDF v Jeninu.“

Dvoustátní řešení pro Francii v terminálním stádiu smrtelné nemoci?

5 000 spálených vozidel, 1 000 hořících budov, 3 164 zatčených, 250 napadených policejních stanic, 10 000 požárů odpadu, 700 zraněných příslušníků policie, 234 zasažených škol, z nichž mnohé nebudou v září znovu otevřeny, 99 napadených starostů… „Francie je odsouzena v nejhorším případě k občanské válce, v nejlepším k rozdělení“.

Izraelec, který zabil teroristu z Tel Avivu: „Útočník byl obří zrůda“

„Viděl jsem, jak řidič vystoupil z auta a pobodal prvního člověka, na kterého narazil. Bál jsem se vytáhnout zbraň, aniž bych věděl, o co jde, ale pak opět někoho pobodal a začal utíkat k ostatním. Tehdy jsem si uvědomil, že jde o teroristický útok…“

Vyslanec EU: Izraelská operace v Jeninu porušila mezinárodní právo

Kuehn von Burgsdorff během prohlídky Jeninu uvedl, že „vojenský útok na Jenin byl bolestivý“ a „porušením mezinárodního práva… jsme znepokojeni nasazením zbraní a zbraňových systémů, které zpochybňují přiměřenost armády během operace“.

David Beckham říká, že je „hrdý na to, že je součástí židovské komunity“

„Jsem součástí židovské komunity a jsem hrdý na to, že to mohu říci. Můj dědeček vždycky dbal na to, abychom dodržovali určité tradice. Chodili jsme na bar micva a svatby a já jsem nosil kipu…“

Vojenská složka Fatahu dostala pokyn k „nerozlišujícím“ úderům na izraelské cíle

Brigády mučedníků al-Aksá hnutí Fatah vyhlásily situaci otevřeného válečného konfliktu s Izraelem a daly svým „bojovníkům“ pokyn, aby útočili na izraelské cíle, včetně Tel Avivu a to bez rozlišování jestli jde o útok na vojáky či civilisty.

Erdan OSN: Žádné právo na návrat neexistuje a nikdy existovat nebude

Izraelský velvyslanec při OSN řekl Radě bezpečnosti, že Palestinská samospráva usiluje o zničení židovského státu, nikoli o vytvoření toho palestinského.

Vážení přátelé – je mi opravdovou radostí a ctí věnovat svůj čas a úsilí tomu, abychom Vám jako celý náš tým přinášeli co nejpravdivější a nejobjektivnější informace o tom, co se děje v Izraeli a kolem něj – maximálně, jak jsme toho nejlépe schopni! Právě v této době a na tomto místě, na kterém se nacházíme.

Děkuji Vám tímto opakovaně za Vaši podporu i za to, že se díky ní mohou tyto informace u nás svobodně šířit v českém jazyce.

Naše příspěvky tedy prosím nadále čtěte, komentujte je a sdílejte na svých FB profilech.

Číslo našeho bankovního účtu zůstává: 107-4420430267/0100 VS:112.

Za redakci Israel.cz

Shalom

DZ

31.07.2023 10:51 Daniel Žingor