Praha Jeruzalém

Vážení přátelé dobrý den všem!

Duben 2024 byl tím měsícem, kdy došlo k historicky prvnímu přímému střetu mezi Íránem a Izraelem. 

Neodehrálo se to zničehonic ve vzduchoprázdnu: Izrael zlikvidoval na íránské ambasádě v Damašku generála IRGC Mohammada Rezá Zahedího – proč? Tento íránský generál plánoval útoky ze 7. října a byl Koaliční radou sil islámské revoluce oceněn za „strategickou roli při formování a posilování fronty odporu, jakož i při plánování a realizace Bouře Al-Aksá (masakry ze 7.10.2023)“.

Na jednu stranu můžeme mít opravdovou radost, protože Izrael obstál a obstál skvěle! 99% raket a dronů tohoto masivního útoku bylo sestřeleno úplně mimo vzdušný prostor Izraele, zraněna byla pouze jedna beduínská dívka, proti Íránu se zformovala velmi účinná vojenská aliance čítající nejen USA, Velkou Británii a Francii, ale také řadu arabských států v čele s Jordánskem, Saudskou Arábií, či SAE – všichni jsme se z toho radovali. Izrael také nepodlehl obecnému mezinárodnímu tlaku a na tento útok zareagoval – z toho, co víme (a nevíme zdaleka vše) – minimálně zaútočil na jedno z míst íránského jaderného programu a zlikvidoval při tom kompletní moderní systém protivzdušné obrany S-300 ruské provenience

Z pohledu druhého je to vysoce alarmující. Zformovala by se takováto protiíránská aliance příště a za jiných okolností? Nejde ze strany Íránu jen o jisté oťukávání a přípravu daleko masivnějšího útoku, jako tomu bylo s Hamasem v Gaze? Neodkryl si Izrael příliš karty, když jasně ukázal na slabiny íránské protivzdušné obrany? Nevíme – pouze tušíme! 

To, co víme s jistotou je, že íránský režim využil a využívá soustředěnosti Izraele a pozornosti světa na válku v Gaze k tomu, aby expandoval svůj jaderný program – a tady už nemusí jít o měsíce, ale o týdny, než bude svět postaven před úplně novou realitu Blízkého východu. Využije ještě Izrael nějakým způsobem tohoto časového okna? Nevíme – pouze tušíme!

Dále jsme jako veřejnost čekali jestli, případně kdy, zaútočí Izrael na Rafah a v této souvislosti, jestli dojde k dohodě o propuštění (byť jen části) rukojmích. Obě témata spolu úzce a přímo souvisí a zejména s ohledem na rukojmí, je třeba brát všechny informace, které se k nám dostávají, s výraznou rezervou – včetně a hlavně k těm nejradikálnějším vyjádřením jak ze strany Izraele, tak i Hamasu.

TOP policejní vyšetřovatel: „Vyslýchali jsme teroristy, kteří obchodovali s částmi těl obětí“ 

„Vyslýchali jsme teroristy, kteří obchodovali s částmi těl obětí ze 7. října. Odřezávali končetiny, brali si je s sebou do Gazy a plánovali je vyměnit při budoucích jednáních za rukojmí. Vyslýchali jsme teroristy, kteří byli zaplaveni nenávistí, brali nože a vraždili vše, co jim přišlo pod ruku…“


Za globální izolaci Izraele může antisemitismus, nikoli jeho špatná politika

Odpovědí na diplomatické dilema židovského státu je vítězství. Naslouchání požadavkům světa na zastavení války a ponechání vítězství Hamásu by vše jen zhoršilo.


Bidenovo pesachové poselství: Příměří, pomoc Gaze, dvoustátní řešení

Biden tvrdí, že je oddán „bezpečnosti Izraele“, kterou podle něj zajistí příměří podepsané s Hamásem, čímž mu ponechá kontrolu nad jižní hranicí Izraele. Zdůraznil také potřebu „humanitární pomoci“, kterou si většinou uzurpuje Hamás.


Izraelci hledali na Googlu Žalmy

Podle údajů Google Trends bylo pátým výsledkem, který Izraelci během íránského útoku vyhledávali, slovo „Žalmy“. Na čtvrtém místě v žebříčku vyhledávání byl „Žalm díkůvzdání“.


Jak Saúdská Arábie pomohla Izraeli odrazit útok Íránu

Zpráva uvádí, že role Saúdské Arábie a „dalších klíčových arabských vlád“ je utajována…


Levité se připravují na Třetí chrám

Ve třetím mezidobí Pesachu, se v Jeruzalémě shromáždili levité, aby si zopakovali svou hudební roli v Chrámu. Skupina asi dvou desítek levitů se shromáždila ve Starém městě, aby nacvičila svůj zpěv a přitom si oblékla oděv určený pro chrámové hudebníky ve Třetím chrámu.


Vážení děkujeme Vám za Vaši vytrvalou podporu – děkujeme za Vaše modlitby, děkujeme za Vaši finanční pomoc!

Naše příspěvky nadále čtěte, rozesílejte svým známým a přátelům, komentujte je a sdílejte na svých FB profilech.

Za redakci Israel.cz

Shalom

DZ

29.04.2024 22:54 Šimon Malíček