Praha Jeruzalém

Premiér Netanjahu veřejně představil svůj plán pro „den po Hamasu“. Žádný palestinský stát, žádná odplata teroristům za jejich vraždění, upalování a znásilňování – palestinští Arabové na tom budou, minimálně z pohledu národní svrchovanosti, nepochybně hůř, než před 7. říjnem 2023. Stejně, jako po roce 1948, stejně, jako po roce 1967 a stejně jako i po letech 1973 či 2000 – kdykoli palestinští Arabové napadli jakýmkoli způsobem Izrael, byli na tom na konci této války vždy hůř, než před ní – po nevypravitelných zvěrstvech z října loňského roku tomu nebude jinak.

Ustojí to Netanjahu? Ustojí to Izrael? Nebude se opakovat jednostranné stažení z Gazy pod vedením jestřábů izraelské politiky ze 6. června 2004? Ustojí a nebude. Izrael, i kdyby chtěl – nemá kam ustupovat, Izrael je opakovaně, brutálně a historicky konfrontován s realitou, že je v tom sám a proti všem (snad nám to, jako Čechům, přece jenom něco připomíná).

Biden slíbil, že pomoc pro Gazu nepůjde Hamásu a lhalBiden podepsal exekutivní příkaz k sankcím proti „násilným osadníkům“, Biden zvažuje, že po válce v Gaze uzná palestinský stát nezávisle na vůli Izraele, Biden se nechal slyšet, že je izraelská reakce v Gaze přehnaná a že „Izrael s Ben-Gvirem riskuje ztrátu mezinárodní legitimity“ a v tento okamžik doufá, že Izrael uzavře příměří s Hamásem do příštího pondělí. To poslední se stát může – jde o životy 130 rukojmích – uvidíme.

Nicméně, co my v tom? Premiér Fiala slíbil, že „bude hlasem pro Izrael na půdě EU“ a lhal: 26 zemí EU vyzývá k humanitárnímu zastavení války v Gaze – Maďarsko se k výzvě nepřipojilo. Maďarsko tedy – nikoli Česká republika! Tato vláda dostala od našeho parlamentu nejsilnější proizraelský mandát v dějinách české státnosti. Ve skutečnosti dostala nejsilnější mandát v oblasti naší české zahraniční politiky vůbec – žádné kontroverze, žádné zpochybňování – jednohlasný mandát parlamentu pro přesun české ambasády do Jeruzaléma. Může a mohla udělat jakýkoli proizraelský krok ať už symbolický nebo reálný a vždy by byla kryta jednoznačnou proizraelskou podporou parlamentu napříč politickým spektrem. Namísto toho se rozhodla podepsat tuto zvrácenost. Proč?! Neexistuje pro to žádná omluva, žádné ospravedlnění. Tímto krokem zneuctila naše vláda samu sebe na prvním místě, Českou republiku a ty, kdo doufali v její proklamované proizraelské postoje i samozřejmě Izrael. Opravdu máme být na co hrdi v českém postoji vůči Izraeli? Hanba mě fackuje.

Izrael v tomto okamžiku reálně vítězí: Při dramatické operaci osvobodili izraelští vojáci dva rukojmí ze zajetí Hamásu, „Válku jsme ještě nevyhráli, ale vyhráváme ji“, Velitel Hamásu zodpovědný za únosy z hudebního festivalu zlikvidován, Síly IDF při včerejších operacích zlikvidovaly 30 teroristů, Teroristu, který držel desátnici Nou Marcianu jako rukojmí, IDF zlikvidovala, Hlavní bezpečnostní komentátor: Nevěřte představením Hamásu, hroutí se, Velitel brigády: „Teroristé už dnes vědí, že se neschovají vůbec nikde“.

Modleme se, aby to Izrael vydržel.

Netanjahu představil svůj plán pro „den po Hamasu“

Izrael bude mít bezpečnostní kontrolu nad celou oblastí západně od Jordánska, včetně okolí Gazy, aby zabránil posílení teroristických elementů v Judeji, Samaří a pásmu Gazy a zmařil hrozby vůči Izraeli. V pásmu Gazy dojde k úplné demilitarizaci veškerých vojenských kapacit nad rámec toho, co je nezbytné pro potřeby udržování veřejného pořádku. Odpovědnost za realizaci tohoto cíle a dohled nad jeho existencí v dohledné budoucnosti nese Izrael.


Biden slíbil, že pomoc pro Gazu nepůjde Hamásu. Lhal.

„Pokud bude Hamás jakýmkoli způsobem blokovat přístup humanitární pomoci k civilistům, včetně toho, že se pomoci sám zmocní, budeme první, kdo to odsoudí. A budeme pracovat na tom, aby se to neopakovalo.“ Bidenem slíbených 100 milionů dolarů „humanitární pomoci“ je jen začátkem rozsáhlejšího programu na „rekonstrukci“ Gazy.


„Vzdejte se všech fantazií,“ žádné dvoustátní řešení po 7. říjnu, vzkázal David Friedman

Kdyby byl Trump loni v úřadu, Hamás by nikdy nemohl napadnout Izrael, protože by Trump odřízl Hamásu finanční prostředky a zbrzdil Írán. Bidenova vláda obojí zvrátila… Představa palestinského státu po boku židovského je „mateřské mléko demokratické strany a do jisté míry i republikánů“. Ale po teroristickém útoku Hamásu na Izrael ze 7. října „nemůže dvoustátní řešení existovat“.


Ruský ministr zahraničí si předvolal izraelskou velvyslankyni, aby jí udělil důtku

Podle ruského ministra zahraničí se izraelská velvyslankyně Simona Halperinová v rozhovoru pro ruská média dopustila „nepřijatelných“ výroků. Ta mimo jiné řekla: „Ruský postoj mě znepokojuje a jsem z něj zklamaná – tato země ztratila podporu Izraelců, včetně rusky mluvících“.


Írán bude mít do týdne dostatek obohaceného uranu na výrobu jaderné bomby

Institut pro vědu a mezinárodní bezpečnost zvýšil stupeň íránské hrozby na „extrémní nebezpečí“, což je nejvyšší ze šesti stupňů hodnocení poprvé od doby, kdy institut začal Írán v 90. letech sledovat.


„Válku jsme ještě nevyhráli, ale vyhráváme ji“

Vítězíme, protože jsme překonali obavy z uvíznutí v bažině Gazy, která tak dlouho omezovala naše reakce, z teroristických tunelů, které tam na nás čekají, a ze zdánlivé nemožnosti pozemní ofenzivy. Vítězíme, protože jsme si stanovili jasné cíle a etapy bojů. Každý bojovník IDF si je vědom dvou cílů války: zničení Hamásu a návratu rukojmích. Neexistují žádné nové koncepce ani nové fráze.


Belgický ministr potvrdil, že již Hamás operuje v Belgii

Ministr uvedl, že jeho ministerstvo povolilo Hamásu působit v Belgii prostřednictvím organizací, které podporu Hamásu skrývají.


IDF vstoupí do Rafáhu, pokud se rukojmí nevrátí před ramadánem

„Dovolte mi, abych se vyjádřil jasně: v Gaze neoperujeme z pomsty za 7. říjen, ale z jasného přesvědčení zajistit naši budoucnost – budoucnost příštích generací Izraele. Budeme pokračovat v boji za jakéhokoli scénáře, dokud nedosáhneme svých cílů.“


Šéf UNRWA: Dosáhli jsme bodu zlomu

„S hlubokou lítostí vás nyní musím informovat, že UNRWA dosáhla kritického bodu. Schopnost agentury plnit mandát daný rezolucí Valného shromáždění č. 302 je nyní vážně ohrožena.“


Vážení přátelé děkujeme za veškerou Vaši podporu – děkujeme za Vaše modlitby!

Jsme vděčni za Vaši finanční pomoc a číslo našeho bankovního účtu zůstává: 107-4420430267/0100 VS:112.

Naše příspěvky nadále čtěte, rozesílejte svým známým a přátelům, komentujte je a sdílejte na svých FB profilech.

Za redakci Israel.cz

Shalom

DZ

29.02.2024 12:25 Šimon Malíček