Praha Jeruzalém

Vážení přátelé Izraele!

Dnes se budeme na prvním místě zabývat osobou, která je již celosvětovým fenoménem, osobou která rozhodla a zároveň klíčově rozdělila poslední volby do Knessetu a to je jeho současný premiér Benjamin Netanjahu.

Je to zločinec hodný odsouzení a obecného opovržení, nebo spíš vůdce národa, který v jeho kritických chvílích neuhýbá, prezentuje svou vizi a vidění světa a tvoří dějiny?! 

Nesrovnatelně víc to druhé!

Dnes nepochybně není na izraelské politické scéně nikdo podobného formátu, kdo by byl schopen definovat reálná nebezpečí, kterým jeho národ čelí, neuhnout před tlaky ani Spojených Států, ani nových či staronových zhoubných proudů uvnitř Izraele, integrovat názor „mlčící většiny“, vyrovnávat se s extrémy, ale nevylučovat je z politického systému, nepředávat pasivně a rezignovaně iniciativu a vedení země aktuálně nejvíc křičící menšině a zároveň nést a držet vizi prosperity a míru na Středním východě. Nikdo, jako on.

Není to nebezpečné? Nevede to snad Izrael na scestí populismu a mimo demokracii k diktatuře?!

Nikoli! Řečeno ústy klasika: „ukazuje to na úlohu osobnosti v dějinách lidstva“.

Zároveň to řve a dostává se do přímého střetu a konfliktu s nikdy nevyslovenou, avšak obecně přijatou, zničující představou, že pokud budeme bez těchto vyčnívajících osobností podřízeni samotnému „demokratickému systému“, nic zlého se nám nemůže stát, automaticky směřujeme k lepším zítřkům a je to pro nás obecně lepší a nesrovnatelně bezpečnější.

I v tomto je Izrael (a nejen pro nás) světlem národů.

S těmi USA nepřeháním – a velmi nerad nepřeháním: USA udělily bankám výjimku pro převod zmrazených íránských peněz, Bidenova administrativa převádí Palestinské samosprávě obrněná vozidla, Palestinská samospráva zdvojnásobila plat teroristy, který zavraždil Ariho Fulda  (za čí peníze asi tak?), Ministerstvo zahraničí US financuje skupinu podporující teroristy v Gaze a Biden řekl Netanjahuovi, aby si vybral mezi svou koalicí a mírem se Saudy – měla to být údajně „mistrovská třída v tom, jak americký prezident předkládá izraelskému vůdci osudové rozhodnutí“. Nicméně to mu (Bidenovi) nikterak nebrání v tom, aby židovským představitelům k Roš hašana prohlásil: „Kryju vám záda“.

Jestli se nemýlím tak USA za toto „krytí zad“ směrem k Izraeli ponesou strašlivou cenu.

Historicky jediný mrtvý jazyk, který byl kdy oživen

„Tehdy totiž obnovím národům čistý jazyk, aby všichni vzývali Hospodinovo jméno a jednomyslně mu sloužili.“


Netanjahu řekl účastníkům virtuální konference, že evangelikálové jsou „největšími přáteli Izraele“

„Jste největšími přáteli, které židovský stát má.“


Netanjahu oznámil „bezprecedentní“ dohodu o infrastruktuře spojující Indii s Evropou přes Blízký východ a Izrael

„Naše země Izrael bude ústředním uzlem tohoto hospodářského koridoru, naše železnice a naše přístavy otevřou novou bránu z Indie přes Blízký východ do Evropy a zpět.“


„Cynické“: Izrael kritizuje hlasování OSN o zařazení Jericha na seznam světového dědictví „Palestiny“

Výbor OSN odhlasoval zařazení prehistorických ruin poblíž starověkého biblického města Jericho na seznam světového dědictví v Palestině.


Mír s Izraelem se „přibližuje každým dnem“, říká s úsměvem saúdský korunní princ

Nejenže šlo o mimořádně vzácný rozhovor pro televizní stanici Fox News Channel, ještě vzácnější byl proto, že byl v angličtině.


Oslo po 30 letech: „Izrael stále krvácí z rány, kterou si sám způsobil“ – názor

Aby prosadili Oslo, vedli jeho zastánci útok na dějiny národa a na sounáležitost jeho obyvatel se sionistickým projektem. Takzvaní noví historici přepisovali dějiny, aby se Izrael stal viníkem. Nejenže místo historie vytvořili fikci, ale postavili na hlavu i zastřešující skutečnost konfliktu…


Vážení přátelé v sobotu 16.9. jsem se vrátil z Izraele a v pátek 22.9. potom z vynikajícího turné Dny pro Izrael na Moravě I. – kdo jste tam nebyli nebo nepozvali své přátele, o mnoho jste přišli 😊 – máte, ale ještě šanci v listopadu na běhu II. Bylo to opravdu výborné – děkuji tímto ještě jednou za všechny vyjádřené díky a podporu!

Děkuji za Vaši přízeň vyjádřenou v našich příjmech, které nám umožňují dělat tuto práci a pokračovat v tom, čemu věříme a o co usilujeme!

Naše příspěvky nadále čtěte, komentujte je a sdílejte na svých FB profilech.

Číslo našeho bankovního účtu zůstává: 107-4420430267/0100 VS:112.

Za redakci Israel.cz

Shalom

DZ

29.09.2023 14:26 Šimon Malíček