Praha Jeruzalém

Britský princ Charles stojí před památníkem "Strom života" v Budapešti. (AP Fotky / MTI, Szilard Koszticsak)

Kampaň proti antisemitismu (CAA): "Aby se celosvětová židovská komunita ujistila, že britský dědic trůn změnil své názory, musí tyto historické poznámky naléhavě odmítnout princ Charles."
Autor: Aryeh Savir, World Israel News
Britský antisemitský hlídač vyzval prince Charlese, aby zrušil dopis, ve kterém se uvedl hluboce znepokojující komentáře o židovských uprchlících, které jsou zdrojem nepokojů na Středním východě, a poznámky o síle "židovské lobby" v USA.
Kampaň proti antisemitismu (CAA) uvedla, v neděli poté, co dopis zveřejnil britský Daily Mail, že obsah dopisu považují za "znepokojující".
CAA napsala, že "zdá se, že náš budoucí král věřil v roce 1986, že "příliv" přeživších z Holokaustu do Izraele nebyl "semitský", "způsobil velké problémy" včetně terorismu a měl by být "eliminován" pravděpodobně jejich přesunutím."
"Zdá se, že dopis také potvrzuje názor, že Izrael není jen výsledek židovského sebeurčení v historické židovské vlasti, ale výsledkem šikanování všudypřítomné "židovské lobby", která drží prezidenty Spojených států v jejich vazbách. Tyto připomínky považujeme za jednoznačně antisemitské." napsal CAA.
CAA poznamenala, že od dopisu, který byl napsán před třemi desetiletími, se zdá, že princ z Walesu "zahřál židovskou komunitu" poukázáním na své přátelství s bývalým hlavním rabínem, lordem Jonathanem Sacksem a účastí na slavnostním uvedení nového hlavního rabína Ephraima Mirvisa.
"Aby se ujistila celosvětová židovská komunita, včetně Židů žijících v Izraeli, že dědic trůnu změnil své názory, musí tyto historické poznámky naléhavě odmítnout sám princ Charles," uvedl CAA.
Zveřejnění sporného dopisu prince Charlese přichází v době, kdy britská židovská komunita zažívá nárůst antisemitských útoků.
Zpráva zveřejněná Komunitním bezpečnostním světem (CST) o antisemitských událostech ve Velké Británii v roce 2016 ukazuje alarmující rekordní počet nenávistných útoků.
Ve zprávě zveřejněné v únoru zaznamenala CST, na celostátní úrovni v roce 2016, 1 309 antisemitských incidentů, což představuje 36% nárůst oproti 960 zaznamenaným v roce 2015.
Jedna třetina britských Židů se dnes obává antisemitských zločinů a neúspěchu odstranění antisemitismu z politiky. Mnozí z nich,  podle údajů, které zveřejnila CAA v srpnu, v průběhu posledních dvou let, zvažují opuštění Británie.
Z průzkumu 2 025 britských Židů vyplývá, že pouze 59 procent se cítí být v Británii vítáno, 17 procent se cítí být nežádoucí. Během posledních dvou let 37 procent britských Židů ukrylo před veřejností všechny své židovské symboly.

14. 11. 2017 14:31 371 Daniel Žingor

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem