Praha Jeruzalém

Odešel předseda vlády Netanyahu z nedávného setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem s nějakým ujištěním souvisejícím s íránskou agresí v Sýrii?

Autor: Steve Leibowitz, World Israel News

Objevilo se několik podrobností z pondělního jednání předsedy vlády Netanjahua s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a izraelští analytici se obávají, že požadavky Netanjahua, týkající se zadržování Íránu v Sýrii, Rusové neberou vážně.

Netanjahu řekl, že ruskému prezidentovi sdělil své obavy, že "Írán se pokouší vytvořit vojenské základny v Sýrii" a aby v Libanonu umístil "vysoce sofistikované zbraně", zaměřené na Izrael. Netanjahu řekl, že dále Putinovi sdělil, že Izrael bude jednat sám, pokud mezinárodní společenství selže v řešení tohoto problému. Putinova reakce nebyla zveřejněna.

Dr. Mordechai Kedar ze střediska BESA řekl pro World Israeli News (WIN): "Dá se sice doufat, že Putin poslouchá a bere vážně Netanjahuovy připomínky, ale já sám o tom pochybuji. Obávám se, že Netanjahu se stává pro Putina nepříjemným, protože jeho poselství je tím stejným poselstvím, s nímž už přišel na několik předchozích setkání.".

"Izrael je znepokojen Hizballáhem i Íránem a Putin už musí být unavený tím, že to pořád slyší. Pokud jde o Putina, soustřeďuje se na své vlastní zájmy v Sýrii, které udržují Assada u moci a udržují ruskou námořní základnu v Latakii na pobřeží Středozemního moře. Nezáleží jim na tom, co tu dělá Irán – to neohrožuje jejich zájmy. Co se týče Putina, Izrael a Írán se mohou držet v šachu nebo spolu bojovat, jestliže chtějí a jak dlouho chtějí, pokud to nebude ohrožovat ruské zájmy." vysvětlil Kedar.

Soucítí Putin s Izraelem?

Expertka na ruské otázky Dr. Stephanie Hoffmanová z Hebrejské univerzity pro WIN řekla: "Můžeme předpokládat, že toto setkání nebyla žádná katastrofa. Myslím, že Putin skutečně chápe postavení Izraele vůči Íránu a s Izraelem v tomto soucítí. Na druhé straně má své vlastní zájmy.".

Hoffmanová pokračovala: "Setkal se s izraelským vůdcem a byl k němu zdvořilý, ale to ho nijak neodradí od jeho spolupráce s Íránem v Sýrii. Putin v zásadě dává Izraeli volnou ruku, pro jejich zásahy zde, aby Izrael zabránil transportům zbraní pro Hizballáh. Ví, že Izrael má legitimní červenou čáru, kdy se cítí být ohrožen a podniká vlastní kroky ke své obraně. Izrael souhlasí s tím, že bude pracovat tiše a Rusové nebudou vznášet námitky.".

Hoffmanová dále dodává: "Rusku také nevyhovuje nadvláda Íránu v této oblasti, také mají problémy s íránským vývozem islámského radikalismu do muslimských zemí, jako je např. Čečensko, a to je jejich – ruská sféra vlivu.".

Sýrie: prostor pro íránskou agresi

Netanjahu vyjádřil obavy, že by se Sýrie mohla stát platformou pro šíitskou agresi podporovanou Íránem zaměřenou na Izrael a mnoho dalších míst na Blízkém východě. Rusko již od začátku konfliktu v Sýrii v roce 2011 posílilo spolupráci s Iránem. Ruská letadla provedla letecké útoky na podporu iránských revolučních gard a syrských bezpečnostních sil.

Rusko-iránské vazby přesahují Sýrii. Moskva loni dokončila dodávku systému protivzdušné obrany S-300 do Íránu, což je prodej, který byl v roce 2010 přerušený americkým a mezinárodním tlakem a jde silně proti zájmům Izraele.

Mezi oběma vůdci existovaly náznaky skutečného přátelství, kdy se Putin a Netanjahu setkali v Židovském muzeu a Centru tolerance v Moskvě, kde se účastnili události připomínající Den holocaustu a výročí ukončení obléhání Leningradu během druhé světové války. Oba představitelé společně sledovali prezentaci nového filmu Sobibor o jediném úspěšném povstání v nacistickém táboře smrti a navštívili výstavu Židovského muzea.

"Je to velmi tragický příběh," řekl Netanjahu. "Ale zároveň je to příběh ohromujícího hrdinství.".

Podle dr. Hoffmanové byla účast Putina a Netanjahua na událostech souvisejících s holocaustem v Moskvě snahou o zacelení šrámů, ale "ne příliš významnou".

Dr. Kedar popsal Putinovo pozvání Netanjahua na připomínku událostí holocaustu jen jako "hry, které Putin hraje, aby ukázal, že je dobrý člověk.".

 

30. 01. 2018 15:36 333 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem