Praha Jeruzalém

Během cesty do Hebronu ministr obrany Avigdor Liberman chválil bezpečnostní síly za ochranu izraelských občanů a historických památek ve svatém městě.

Autor: Batya Jerenberg, World Israel News

Toto úterý cestoval ministr obrany Avigdor Liberman spolu se špičkami IDF židovskou částí Hebronu. Vyzdvihl úspěch armády v tom, že každý týden "zmaří" 20-30 teroristických útoků, zvláště v okolí města Hebron.

Hebron obsahuje jeskyni patriarchů, která je nábožensky významná jak pro Židy, tak pro muslimy. Palestinci se pravidelně pokoušejí pašovat nože či zbraně, aby zde zahájili své útoky. Toto místo je tedy stráženo IDF nepřetržitě.

Spolu s náčelníkem generálního štábu IDF generálem Gadi Eizenkotem, Yoavem Mordechaiem a koordinátorem vládních aktivit na území a odstupujícím velitelem centrálního velitelství Roni Numem si Liberman prohlédl různá obranná zařízení v židovské části Hebronu. Speciálně pak poděkoval Numovi za jeho práci.

"Roni, s rozhodností, metodikou, velkou kreativitou a chytrostí, pod našim vedením, úspěšně a téměř úplně zastavil vlnu terorismu a útoků noži a udržel stabilitu ve velmi obtížné situaci," řekl.

Ministr obrany také vyzdvihl "kvalitní zpravodajství a kombinaci chytrého rozmístění sil a pokročilých technologií", která přispěla k úspěchu protiteroristických operací.

Je třeba poznamenat, že bezpečnostní síly, včetně zpravodajské agentury Shin Bet, IDF a policie, provádí v arabských městech a vesnicích v noci akce, aby našly na zbraně a bomby.

Podle IDF bylo jen v roce 2017 v Judsku a Samaří uzavřeno 42 ilegálních zbrojních dílen a  zadrženo 455 zbraní. Koncem roku 2017 uvedl šéf Shin Bet Nadav Argaman ve výboru pro zahraniční věci a obranu Knessetu, že agentura zabránila 400 útokům, včetně 13 sebevražedných bombových útoků.

Tisíce útoků - včetně 1100 potenciálních útoků osamělých vlků - se také údajně zmařily kvůli shromažďování informací, které zahrnují rozšířené sledování sociálních médií a zatýkání lidí, kteří projevují touhu vyrazit na útoky nebo se pokusit inspirovat ostatní.

 

28. 02. 2018 15:00 164 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem