Praha Jeruzalém

Velmi vzácná situace: bývalý americký prezident připouští, že se pokusil ovlivnit izraelské volby v roce 1996.

Od: World Israel News

Bývalý americký prezident Bill Clinton poprvé připustil, že se snažil pomoci Shimonovi Peresovi v jeho neúspěšném pokusu porazit Benjamina Netanjahua ve volbách v roce 1996. V rozhovoru pro izraelský Kanál 10 TV news Clinton řekl, že chtěl, aby byl premiérem Peres, protože jako izraelský nositel Nobelovy ceny míru bude pravděpodobně více vnímavý k mírovému úsilí než jeho soupeř, který později těsně vyhrál. Volby se konaly šest měsíců po atentátu na premiéra Yitzhaka Rabina.

Na otázku, zda se "pokoušel pomoci Šimonovi Peresovi vyhrát tyto volby," odpověděl Clinton: "Je fér, abych to řekl. Snažil jsem se to udělat tak, aby mě to následně nijak neovlivnilo. "

"Myslel jsem, že (Peres) chce více podporovat mírový proces," vysvětloval Clinton. "Snažil jsem se pomoci způsobem, který je v souladu s tím, co jsem věřil, že je v zájmu Izraele, aniž bych řekl něco o rozdílech, jaké mají (Peres a Netanjahu) v domácí politice, nebo cokoli jiného. "

Clinton dál nepopisoval kroky, které přijal.

Netanjahu hlasování v květnu 1996 těsně vyhrál. Po svém vítězství Netanyahu navštívil Clintona v Bílém domě. Podle Clintona Netanyahu "chtěl, abych věděl, že věděl, že jsem nebyl pro něj a on nás přesto porazil. A byl velmi "Bibi" (přezdívka Netanjahua). "

"Uvědomil jsem si, že nyní je vůdcem země on a pokud chci podpořit mír, musel jsem najít způsob, jak s ním spolupracovat. Nebyl jsem tak rozzlobený, jako spíš zmatený jeho drzostí, se kterou přistupoval. Ale takový je on. Udělal to velmi dobře, "řekl Clinton.

Ve stejném rozhovoru Clinton uvedl, že si myslí, že současná Netanjahuova koalice považuje Palestince za příliš slabé, aby představovali velkou hrozbu, a dodává: "Stále doufám, že by se jednoho dne mohlo dosáhnout nějakého slušného řešení a Izrael by mohl ještě více prosperovat."

 

04. 04. 2018 08:08 121 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem