Praha Jeruzalém

Co se stalo v roce 1948, je národní katastrofou, tvrdí skupina izraelsko-arabských zákonodárců.

Autor: Daniel Siryoti JNS

Přibližně 10 000 lidí, včetně izraelsko-arabských zákonodárců, se ve čtvrtek zúčastnilo pochodu, který truchlí nad založením židovského státu.

"Pochod vykořeněných" je organizován Vysokým arabským monitorovacím výborem (Higher Arab Monitoring Committee) a každoročně se koná na Den nezávislosti Izraele. Tento výbor označuje izraelskou Válku za nezávislost a tento den "Nakba" ("katastrofou") Palestinců.

Arabští členové Knessetu, veřejní činitelé a starostové arabských měst a levicoví aktivisté se zúčastnili tohoto pochodu, který se konal poblíž města Atlit, jižně od Haify.

Demonstranti s palestinskými vlajkami vykřikovali slogany odsuzující vládu a předsedu vlády Benjamina Netanjahua. Skandovali: "To je naše země," "Nikdy se nevzdáme boje," a "Obětujeme svůj život pro Palestinu."

Arabský list MK Ahmad Tibi prohlásil: "Je to den, kdy se Palestinci spojují v paměti a smutku za rozbité rodiny. Co se tehdy stalo (v roce 1948) byla "Nakba" – v každém ohledu lidská a národní katastrofa. "

"Musíme vyzdvihnout naši národní identitu jako identitu Palestinců," uvedl tento list, "s porozuměním a ohledem na naše utrpení a ztráty od roku 1948, které různými způsoby pokračují dodnes."

 

22. 04. 2018 06:08 153 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem