Praha Jeruzalém

V návaznosti na zprávu izraelského Ministerstva strategických záležitostí, které vyjádřilo zvýšené obavy, že " se peníze evropských daňových poplatníků používají k podpoře vazeb s teroristickými organizacemi", EU ústy Federicy Mogherini obvinila Izrael z "dezinformací".

Od: World Israel News

Šéfka zahraniční politiky Evropské unie Federica Mogherini nedávno odpověděla na zprávu Ministerstva strategických záležitostí Izraele, v níž ministerstvo obvinilo EU z "přímého financování organizací, které podporují anti-israelskou delegitimizaci a bojkoty Izraele, částku více než pěti milionů eur v roce 2016 " a " vyslovilo obavy, že peníze evropských daňových poplatníků se používají k podpoře vazeb s teroristickými organizacemi ".

Ministr pro strategické záležitosti Gilad Erdan v květnu poslal Mogherini dopis, ta údajně v červenci odpověděla také dopisem, jehož obsah poté, co získal jeho kopii, v úterý zveřejnil list Haaretz.

Zpráva s názvem "Stopa peněz: Milióny poskytnutých institucemi EU nevládním organizacím s vazbami na terorismus a bojkotování Izraele" zahrnovala řadu vážných obvinění a uzavřela: "Stát Izrael očekává, že EU bude jednat zcela transparentně a odhalí rozsah finanční pomoci organizacím, které mají vazby na terorismus a podporují bojkot Izraele. Izrael důrazně vyzývá EU, aby v praxi plně uplatňovala svou deklarovanou politiku odmítání bojkotu Izraele a okamžitě zastavila financování organizací, které podporují proti-israelské bojkoty a jeho delegitimizaci. "

V reakci na to Mogherini tvrdí, že tato zpráva šíří "dezinformace".

Zatímco Mogherini ve svém dopise adresovaném Erdanovi prohlásila, že "si je jista, že finanční prostředky EU nebyly použity na podporu bojkotu Izraele nebo aktivit BDS a rozhodně ne na financování terorismu", uvádí zpráva částky darů a identifikuje specifické aktivity EU, které financuje skrze organizace, jako je například Norská lidová pomoc (NPA).

Zpráva obviňuje NPA z "vyzývání norského penzijního fondu, aby odvolal své investice od společností, které "napomáhají porušování mezinárodních norem na palestinských územích", jako jsou Motorola, HP a G4S. Zpráva rovněž vyzývá norské banky a fondy, aby tyto společnosti přidaly na jejich "black list". "

Ve 40-ti tistranové zprávě najdeme více obvinění, které zahrnují údajné vazby NPA na teroristické organizace.

Podle této zprávy "V dubnu 2018 americké orgány oznámily, že NPA, která byla v průběhu let financována USA, byla po vyšetřování pokutována ve výši 2 milionů dolarů, když bylo odhaleno, že se na jejích projektech, v letech 2012 až 2016, podílely organizace Hamas a Popular Front for the Liberation of Palestine, které jsou obě oficiálně uznané jako teroristické a to v EU, USA, Izraeli i dalších zemích. Nadto bylo dále zjištěno, že skupina poskytovala v letech 2001 až 2008 služby pro energetický sektor Íránu. "

Zatímco Mogherini deklaruje, že "EU odmítá všechny pokusy o izolaci Izraele a … nefinancuje akce, které souvisejí s aktivitami bojkotu Izraele", Erdan zdůraznil, že "se (Mogherini) rozhodla strčit hlavu do písku a ignorovat jasné důkazy, že organizace BDS, které dostávají finanční prostředky EU, jsou svázány s teroristickými organizacemi nebo se podílejí na jejich aktivitách. "

"Mogherini připouští, že většina podporovaných organizací uvedených ve zprávě skutečně podporuje bojkot proti Izraeli, ale vysvětluje, proč je v pořádku je podporovat," prohlásil Erdan.

 

18. 07. 2018 20:29 171 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem