Praha Jeruzalém

"Odsuzujeme zahájení raketových útoků na Izrael a vyzýváme k ukončení tohoto ničivého násilí," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

Od: JNS.org

Administrativa D. Trumpa uvedla, že "plně podporuje" právo Izraele se bránit v boji s raketami vypálenými palestinskou teroristickou skupinou Hamas v pásmu Gazy na židovský stát.

"Je to velmi vážná situace, k níž v Gaze došlo," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová. "Odsuzujeme zahájení raketových útoků na Izrael a vyzýváme k ukončení tohoto ničivého násilí."

"Plně podporujeme právo Izraele se bránit a podniknout kroky k ochraně vůči provokacím takovéto povahy," dodala. "Nezapomínejme, že Hamás nese konečnou odpovědnost za hroznou humanitární situaci v Gaze a to je pro nás klíčová záležitost."

Ve středu v noci a brzy ve čtvrtek v reakci na raketovou palbu Hamasu izraelské letectvo zasáhlo více než 150 cílů v pásmu Gazy. Izraelská reakce v sobě obsahovala také bombardování pětpodlažní budovy v severní Gaze používaných, podle izraelských obranných sil, pro vojenské účely Hamasu.

"Režim Hamasu opět pálí rakety na izraelské komunity. Další noc teroru, kdy se rodiny strachují, když se Izrael brání, " řekl Jason Greenblatt, asistent prezidenta Donalda Trumpa a zvláštní zástupce USA pro mezinárodní jednání. "Toto je volba režimu Hamasu. Hamas podrobuje lidi znovu děsivým podmínkám války. "

Ve zveřejněném stanovisku ve čtvrtek odpoledne pro CNN vyzval Greenblatt Izraelce a Palestince, aby se spojili proti Hamasu.

"V pokračujícím konfliktu mezi Izraelci a Palestinci je těžké si představit, že smrtelné útoky přivedly obě skupiny dohromady, ale stalo se to - ne jednou, ale dvakrát - v podobě sdílené humanity," napsal Greenblatt. "V roce 2010 a znovu v roce 2016 bojovali Palestinci proti požárům v severním Izraeli vedle svých izraelských sousedů a zachraňovali tak jejich životy a majetek."

"Tyto dva příklady nabízejí pohled na to, co by jednoho dne mohlo být - a upřímně řečeno, co by mělo být," dodal Greenblatt. "A dnes mají Izraelci a Palestinci šanci znovu spolupracovat na řešení další smrtelné hrozby: Hamasu."

 

10. 08. 2018 07:33 97 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem