Praha Jeruzalém

Izraelský velvyslanec v OSN Danny Danon nazval deklaraci UNESCO, kde jsou Jeskyně patriarchů a Rachelina hrobka umístěny do "okupované Palestiny" dalším pokusem "přepisovat historii".

Od: TPS a World Israel News

Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) přijala usnesení 28 a 29, v nichž se uvádí, že Jeskyně patriarchů v Hebronu a Rachelina hrobka v Betlémě jsou "nedílnou součástí okupovaných palestinských území".

Rezoluce, nazvaná "Okupovaná Palestina", odsoudila jakákoli "izraelská opatření směřující ke změně postavení, stavu a demografického složení okupovaného palestinského území". Jazyk v usneseních, podporovaných Jordánskem, Libanonem, Egyptem, Ománem, Katarem, Súdánem a Marokem opakovaně nazývá Izrael "okupantem" v Hebronu a Betlémě.

V reakci na rezoluci izraelský velvyslanec v OSN Danny Danon uvedl: "Toto je další důkaz pro ty, kdo nerozuměli tomu, proč se Spojené státy a Izrael stáhli z UNESCO a znovu dokazuje, že UNESCO je orgán založený na lžích a předsudsudcích a vědomě naméřený proti Izraeli."

Danon varoval: "Stát Izrael nebude členem organizace, která se pokouší přepisovat historii a je ochotná být manipulována našimi nepřáteli."

Minulý prosinec předseda vlády Benjamin Netanjahu instruoval izraelského vyslance UNESCO Carmel Shama Hacohena, aby oficiálně oznámil stažení Izraele z této organizace, dva měsíce poté, co nařídil americký prezident Donald Trump, aby se stáhly Spojené státy – kvůli "anti-izraelské zaujatosti".

Izrael oficiálně odstoupí z UNESCO 31. prosince 2018, poté, co byl jeho členem od roku 1949, avšak v červnu v reakci na úsilí nově jmenovaného generálního ředitele UNESCO Audreje Azoulaje – francouzsko-marockého Žida – bojovat proti anti-izraelské předpojatosti v rámci této organizace, Shama Hacohen uvedl: "Izrael by neměl ignorovat nového ducha, který vane v UNESCO" a dodal, že "by společně s USA měl přehodnotit (Izrael) otázku odchodu, minimálně pak zvážit možnost určitého oddálení odchodu, aby vyslal pozitivní signál všem zúčastněným."

Azúlay v září znovu vyzval předsedu vlády Netanjahua, aby se zúčastnil konference organizované UNESCO zaměřené na boj proti antisemitismu, což on odmítl.

"Přestože chválím veškeré úsilí v boji proti antisemitismu, rozhodl jsem se neúčastnit se této konference UNESCO o antisemitismu a to kvůli dlouhodobému a obrovskému zaujetí této organizace vůči Izraeli," uvedl Netanjahu ve svém prohlášení a dodal, že "od roku 2009 UNESCO schválila 71 rezolucí, které odsuzují Izrael a jen dvě rezoluce, které odsoudí nějaké jiné země. To je prostě odporné."

Netanjahu tvrdí, že pokud chce UNESCO ze sebe smýt "známku hanby", "musí udělat víc než pořádat konferenci o antisemitismu. Musí přestat praktikovat antisemitismus a musí zastavit absurditu přijímání usnesení, která popírají spojení mezi židovským lidem a zemí Izrael – mezi židovským lidem a jeho věčným hlavním městem Jeruzalémem."

 

10. 10. 2018 06:31 208 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem