Praha Jeruzalém

Neoficiálně Izrael na rozhodnutí vlády D. Trumpa stáhnout vojáky USA ze Sýrie zareagoval zklamáním.

Autor: David Isaac, World Israel News, 20. prosince 2018

Zatímco Izrael oficiálně přijal oznámení Spojených států, že stahuje své vojáky ze Sýrie vyrovnaně, neoficiálně reagoval velkým zklamáním, uvádí Izrael Hayom.

Premiér Benjamín Netanjahu byl před oznámením rozhodnutí USA , které bylo jinak pečlivě střeženo, informován prezidentem a ministrem zahraničí Mikem Pompeem, zdá se však, že toto bylo učiněno bez konzultací s vedoucími představiteli GOP.

Předseda vlády včera řekl: "Toto je samozřejmě americké rozhodnutí. Budeme studovat časový harmonogram toho, jak bude implementováno a samozřejmě i důsledky, které to pro nás bude mít. V každém případě budeme dbát na zachování bezpečnosti Izraele a naši obranu v této oblasti."

Ve středu zveřejnil Trump video na Twitteru, ve kterém řekl: "Vyhráli jsme nad ISIS. Porazili jsme je. Tvrdě jsme je porazili. Vzali jsme jim zemi zpět. A teď je čas, aby se naši vojáci vrátili domů."

Neoficiálně byla reakce Izraele tvrdší. Ministr izraelské vlády řekl Izrael Hayom, že jednostranné stažení Ameriky je "promarněnou příležitostí, protože Rusko už dlouho požadovalo, aby USA stáhly své síly ze Sýrie. Bylo možné chtít po Rusech výměnou za odchod amerických sil přinejmenším částečné stažení iráckých sil ze Sýrie."

Článek cituje dalšího "dobře známého člena politického establišmentu", který řekl: "Význam, který to má, je opuštění spojence. Stažení síl vysílá informaci o nedostatku energie USA a vysílá ji do celého světa."

Vysoký představitel dodal, že "Izrael nemá zájem na tom, aby ho bránili američtí vojáci," teď už ale není nic, co by zastavilo "pokračující expanzi Ruska, Íránu a Turecka v tomto regionu. To je situace, se kterou musíme jednat. Můžeme se sami bránit, ale Izrael má zájem o americkou vyjednávací pozici na Blízkém východě jako celku."

Izraelský brigádní generál Yossi Kuperwasser, vědecký pracovník Jeruzalémského centra pro veřejné záležitosti, varoval, že odchod amerických sil ze syrsko-irácké hranice "otevře cestu Íránu pro přesun čehokoli přes Irák do Sýrie a Libanonu. A toje něco, co by určitě mělo dělat Izraeli starosti," uvádí Izrael Hayom.

Někteří američtí političtí a vojenští představitelé neoficiálně sdílejí izraelský názor, že stažení vojáků je chybou.

Republikánský senátor za Jižní Karolinu Lindsey Graham uvedl, že byl tímto rozhodnutím "ohromen" a nazval ho "katastrofickým rozhodnutím". Řekl, že "největšími vítězi jsou ISIS a Írán," uvádí agentura Associated Press.

Senátor Marco Rubio uvedl, že stažení by bylo "hrubou chybou s širšími důsledky" v boji proti ISIS. Uvádí to jako "další příklad toho, jak Spojené státy nejsou spolehlivým partnerem."

Přestože Trump hovořil o odchodu ze Sýrie už jako kandidát na prezidentský úřad i po nástupu do funkce, zdá se, že jeho rozhodnutí je velkým překvapením pro mnohé z jeho administrativy. Také není v souladu s četnými prohlášeními ministra obrany USA Jima Mattise o významu pokračující americké přítomnosti v Sýrii k zajištění stability.

Ruská reakce

Rusko bez překvapení uvítalo americké středeční oznámení o stažení. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Rusko jako jediná velmoc na území Sýrie připravuje cestu své politické přítomnosti v zemi. Rusko nazvalo americkou přítomnost v Sýrii "nezákonnou" a že "z důležitého faktoru v boji proti terorismu se nelegální americká přítomnost v Sýrii stala nebezpečnou překážkou na cestě k dohodě."

Kurdské syrské demokratické síly, hlavní americký vojenský partner v Sýrii, vyjádřily hluboké znepokojení nad tímto krokem. "Válka proti islámskému státu se nezastavila a islámský stát nebyl poražen," uvedl SDF ve svém prohlášení.

Arin Sheikmos, kurdský novinář, řekl Associated Press: "Máme veškeré právo se obávat. Pokud se Američané stáhnou a ponechají nás Turkům nebo syrskému režimu, náš osud bude jako osud Kurdů iráckého Kurdistánu v roce 1991. Ani režim, ani Írán, ani Turecko nepřijmou naši přítomnost zde."

 

21. 12. 2018 02:54 310 Daniel Žingor Zdroj: World Israel News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem