Praha Jeruzalém

Podle zprávy CNN Trump a Erdogan diskutovali o odchodu ze Sýrie předtím, než Trump tento krok oznámil.

Autor: Elad Benari, 24.12.2018 2:09

Americký prezident Donald Trump a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan diskutovali o případném stažení amerických sil ze Sýrie předtím, než Trump tento krok ve středu oznámil, informovala CNN v neděli.

Vyšší představitel vládní administrativy, který dostal podrobný přehled o telefonickém hovoru mezi Trumpem a Erdoganem, řekl, že Erdogan vysvětloval všechny problémy s přítomností USA v Iráku a Sýrii a Trumpa iritoval.

Podle zdroje Trump řekl: "Dobře, je to všechno vaše. Ujednáno."

Zvláštní zdroj obeznámený s výzvou ze 14. prosince potvrdil, že Erdogan předložil prezidentovi tento případ, že by se USA měly ze Sýrie stáhnout s tím, že poukáží na téměř úplnou porážku islámského státu (ISIS) zde. Prezident pak požádal Erdogana o ujištění, že Turecko bude i nadále bojovat proti ISIS a porazí tuto teroristickou skupinu.

Vedoucí představitel Bílého domu řekl, že Erdogan dal Trumpovi "své slovo", že Turecko ISIS zničí.

"V pátečním telefonátu Erdogan prezidentovi řekl: Vzhledem k faktu, že jsem váš přítel, vám v tomto dávám své slovo," řekl vedoucí představitel Bílého domu.

Erdogan zase popsal svůj rozhovor s Trumpem během vystoupení z minulého pátku s tím, že Trumpovi řekl, že dokáže Sýrii vyčistit od ISIS.

"Během rozhovoru, který jsem měl s panem Trumpem, se ptal: "ISIS, můžete vyčistit tuto oblast od ISIS?"" a Erdogan připomněl. "Už jsme to udělali dřív a jsme schopni to dělat tak dlouho, dokud budeme mít logistickou podporu z vaší strany."

"A tak se začali stahovat," dodal Erdogan.

"V rámci telefonického hovoru, který jsme s panem Trumpem měli, jsme začali připravovat plány na operaci k vyčištění částí ISIS, které doposud v Sýrii jsou," pokračoval.

Tyto podrobnosti z neděle následují páteční zprávy Associated Press, která poprvé zmínila telefonní hovor mezi Trumpem a Erdoganem.

Zpráva AP prohlásila, že Trumpovo rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze Sýrie bylo provedeno rychle, bez konzultací s jeho národním bezpečnostním týmem nebo jeho spojenci a přes silné námitky prakticky všech zúčastněných v boji proti ISIS.

Podle amerických a tureckých představitelů citovaných ve zprávě Trump ohromil svůj kabinet, zákonodárce a většinu světa tím, že odmítl rady svých vrcholných poradců a během telefonátu s Erdoganem souhlasil se stažením.

Trump a Erdogan si v neděli opakovaně telefonovali a diskutovali o konfliktu v Sýrii.

Na Twitteru Trump uvedl, že ve svém telefonátu s Erdoganem "diskutovali o ISIS, našem vzájemném zapojení v Sýrii a pomalém a vysoce koordinovaném stahování amerických vojáků z oblasti. Po mnoha letech se vrátí domů. Diskutovali jsme také o vzrůstající expanzi našich obchodních vztahů."

Trump v pátek obhajoval své rozhodnutí ohledně stažení vojsk ze Sýrie tweetem: "Poškodili jsme ISIS víc než všichni předchozí prezidenti ... ani se k tomu nepřiblížili!"

V sobotu vyslal Trump další tweet vysvětlující jeho strategii syrského stažení.

"V Sýrii jsme původně byli na tři měsíce," napsal Trump. "Byli jsme tam sedm let a nikdy jsme neodešli."

"Když jsem se stal prezidentem, ISIS divoce expandovala, nyní je ISIS z velké části poražena a ostatní země této oblasti, včetně Turecka, by se měly snadno postarat o to, co zůstalo. Jdeme domů!" dodal.

 

25. 12. 2018 07:52 197 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem