Praha Jeruzalém

Americký prezident říká, že Izrael ví, jak se dobře bránit, a tak bude i po odchodu USA ze Sýrie v pořádku.

Autor: Elad Benari, 27.12.2018 4:33

Americký prezident Donald Trump ve středu řekl: "každý rok dáme Izraeli 4,5 miliardy dolarů", a tak "bude Izrael naprosto v pořádku" i po stažení USA ze Sýrie.

Komentáře, které citoval Haaretz, napsal Trump jako odpověď na otázku novinářů na to, jak stažení USA ze Sýrie ovlivní Izrael.

"Hovořil jsem s Bibim a řekl jsem mu, že ví, že dáváme Izraeli 4,5 miliardy dolarů ročně a oni se umí bránit velmi dobře," řekl prezident, když v Iráku mluvil s novináři o stahování amerických vojáků.

Dodal: "já jsem ten, kdo přesunul velvyslanectví do Jeruzaléma. Byl jsem jediný, kdo to byl ochotný udělat. Tak to je - rozhodně se o Izrael postaráme. Izrael bude v pořádku. Dáváme Izraeli 4,5 miliardy ročně a upřímně řečeno dáváme mnohem víc, než jste schopni vyčíst z účeních knih. Oni dělají dobrou práci."

Během své cesty do Iráku Trump obhajoval svoje rozhodnutí o stažení amerických vojáků ze Sýrie s tím, že řekl svým poradcům "vypadněme ze Sýrie", ale ještě minulý týden, než se rozhodl dostat svých 2 000 vojáků domů, byl přesvědčen, že zůstane.

"Myslím, že hodně lidí pochopí, jak přemýšlím. Je načase, abychom začali používat svou vlastní hlavu," řekl prezident.

Trump uvedl, že Spojené státy zůstanou v Iráku a dodal: "Ve skutečnosti to můžeme použít jako základnu, pokud bychom chtěli něco udělat v Sýrii."

Na začátku týdne premiér Benjamin Netanjahu na zasedání vlády řekl, že rozhodnutí USA stáhnout 2 000 vojáků ze Sýrie "nezmění naši důslednou politiku: Budeme pokračovat v boji proti pokusům Íránu se v Sýrii vojensky usadit a v nezbytném rozsahu tam dokonce rozšíříme naše akce."

 

27. 12. 2018 04:41 167 Daniel Žingor Zdroj: Arutz Sheva - Israel National News

Klíčová slova

Buďte v obraze

Přihlaste se k zasíláni novinek emailem